Imagine Dragons ambasadorami Ukrainy

Imagine Dragons będą promować inicjatywę UNITED2


2022.07.28

opublikował:

Imagine Dragons ambasadorami Ukrainy

Jeden z najpopularniejszych zespołów na świecie, Imagine Dragons, będzie promować inicjatywę UNITED24 w celu zbierania funduszy na pomoc humanitarną. W piątek 22 lipca członkowie grupy spotkali się i omówili przyszłą współpracę z platformą podczas rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Laureaci nagrody Grammy mają długą, serdeczną więź ze swoją ukraińską publicznością. W 2018 roku po raz pierwszy odwiedzili Ukrainę: bilety na Stadion Olimpijski w Kijowie wyprzedały się w kilka dni. Grupa miała w planach powrócić do kraju 3 czerwca, ale koncert został odwołany z powodu rosyjskiej inwazji. Artyści natychmiast odwołali także planowany występ w Federacji Rosyjskiej i zakazali wydawania tam swojej dyskografii. Dodatkowo amerykański zespół wspierał Ukrainę, występując na koncercie Save Ukraine. Podczas tegorocznej europejskiej trasy wokalista grupy, Dan Reynolds, rzadko był widziany bez ukraińskiej flagi – wielokrotnie dedykował Ukrainie piosenki.

Dan Reynolds powiedział podczas internetowej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim: – Kochamy ukraiński naród i chcemy pomóc w każdy możliwy sposób. Tego rodzaju niesprawiedliwości można pokonać tylko wtedy, gdy ludzie z całego świata się zjednoczą. Wspieramy pięknych obywateli Ukrainy i ich odważnego przywódcę prezydenta Zełenskiego. Będziemy współpracować z UNITED24 i lokalnymi przywódcami, aby znajdować kolejne sposoby na podnoszenie świadomości i zbierać fundusze aż do zakończenia tej niesprawiedliwej wojny. Z niecierpliwością czekamy na dzień, w którym będziemy mogli ponownie zagrać w Kijowie i świętować wolność, życie i muzykę z prężnym i silnym narodem Ukrainy.

– W 2018 roku po raz pierwszy odwiedziliście nasz kraj. W 2022 nadal robicie wszystko, aby głos Ukrainy był słyszany na całym świecie. Dziękujemy wam za to – wyraził swoje uznanie prezydent Zełenski.

Pierwszym projektem, który zespół będzie wspierał w ramach współpracy, jest zbiórka pieniędzy na ambulanse, zainicjowana przez pierwszą damę Ukrainy Ołenę Zełeńską. Pojazdy są wyposażone we wszystko, co jest potrzebne do transportu ciężko rannych: butle z tlenem, kardiomonitory, defibrylatory, elektrokardiografy i urządzenia ALV. Przybliżony koszt jednej karetki typu C to 100 tysięcy euro.

Imagine Dragons dołączyli do legendarnego piłkarza Andrija Szewczenki, wybitnej tenisistki Eliny Svitoliny i amerykańskiego aktora Lieva Schreibera, którzy już pomagają platformie w zbieraniu funduszy dla Ukrainy. Kolejny ambasador zostanie ogłoszony w nadchodzącym tygodniu.

Imagine Dragons mają na koncie ponad 66 mln sprzedanych egzemplarzy albumów, 55 mln sprzedanych utworów cyfrowych i ponad 108 mld streamów. Grupa okazała się najpopularniejszym zespołem rockowym minionej dekady, całkowicie przekształcając gatunek. Wszystkie rockowe kawałki, które trafiły do Top 3 zestawienia Billboard Hot 100, zostały nagrane właśnie przez Imagine Dragons: „Believer”, „Thunder” oraz „Radioactive”.

Zespół powstał w 2009 roku i zaczynał kilkoma niezależnie wydanymi EP-kami, by następnie podpisać kontrakt z KIDinaKORNER/Interscope. W 2012 ukazała się EP-ka „Continued Silence”. W tym samym roku światło dzienne ujrzał debiutancki pełnowymiarowy album grupy „Night Visions”. Krążek trafił na 2. miejsce Billboard 200, pokrył się 7x platyną i przyniósł im nagrodę Grammy w kategorii Najlepsze rockowe wykonanie („Radioactive”), a sam singiel osiągnął diamentowy certyfikat sprzedaży. W 2015 przyszedł czas na „Smoke + Mirrors”, tym razem z debiutem na samym szczycie list sprzedaży w USA. W 2017 ukazał się „EVOLVE” (nominacja do Grammy), a rok później „ORIGINS”. Te dwa albumy przyniosły takie hity jak „Believer”, „Thunder”, „Whatever It Takes” i „Natural”.

Przy piątym albumie studyjnym – pierwszej nowej muzyce Imagine Dragons od 2018 roku – zespół połączył siły z cenionym producentem Rickiem Rubinem. Płyta zadebiutowała w pierwszej dziesiątce listy Billboard 200 oraz na 2. miejscu list przebojów Top Alternative Albums i Top Rock Albums. Z wydawnictwa pochodzą single „Wrecked”, „Cutthroat” i „Follow You”, przy czym ten ostatni osiągnął 1. miejsce zarówno na liście Mediabase Alternative Radio, jak i Billboard Alternative Airplay. Singiel zapewnił grupie najszybsze wejście na szczyt listy Billboardu. Następnie przyszedł czas na „Enemy”. Utwór, który powstał z myślą o produkcji Netflixa „Arcane”, zgromadził ponad 4,6 mld streamów, zapewniając grupie tytuł najpopularniejszego zespołu w serwisach cyfrowych w USA w 2021.

Teraz, w 2022 roku, Imagine Dragons rozszerzyli świat „Mercury” o podwójny album „Mercury – Acts 1 & 2”, w tym singiel „Bones”, który do tej pory zgromadził ponad 380 mln streamów, a towarzyszący mu teledysk zdobył 38 mln wyświetleń. Dan Reynolds wyjaśnia, że dwuczęściowy album to nauka akceptacji nieznanego oraz sztuka odpuszczania. Imagine Dragons prezentują fanom te uzdrawiające uczucia tego lata podczas swoich największych koncertów.

Polecane

Share This