Impreza Tygodnia: Kazimiernikejszyn

W tym roku na scenie m.in. Nosowska, Grubson, Pogodno i Łąki Łan.


2015.04.21

opublikował:

Impreza Tygodnia: Kazimiernikejszyn

Wyobraź sobie żywiołowe koncerty, czysta petarda, żadnego zamulania, grane przez muzyków, którzy nade wszystko cenią zabawę i kontakt z publiką. Dodaj pełen chill nad rzeką, w lesie i kazimierskich wąwozach, z wioską hamakową na drzewach i masażami w kilku technikach. Do tego freakowe aktywności jak balonowa piłka nożna, rajd rowerowy 250 metrowym tunelem z lampą czołówką, konkurencje sprawnościowe, bieg wąwozami na czas, kazimierski triathlon i inne przygody wymyślone i zorganizowane tylko na Kazimiernikjszyn. I mnóstwo ciekawych ludzi.

Wyobraziłeś/aś sobie? To tylko bardzo skrócony opis Kazimiernikejszyn. Czeka Cię wiele więcej. Nawet jeśli byłeś w zeszłym roku.  Samochody – kompasy, które zawiozą Cię w losowo wybraną strefę festiwalu; palenie koguta – mini rytuał organizatorów z drewnianym kogutem, prawdopodobnie jedyna na świecie Strefa Nudy, Strefa Komplementów, Mała Strefa (dla dzieci) i wiele innych.

Kazimiernikejszyn 2015 odbędzie się w dniach 9-12 lipca w Kazimierzu Dolnym. Bilety znajdziecie na Eventim.pl. Poniżej prezentujemy line-up tegorocznej edycji.

Piątek

19.00 – Bielas i Marynarze

20.00 – Masala Soundsystem

21.30 – Nosowska

23.00 – Łąki Łan (specjalny koncert)

Sobota

19.00 – Perkalaba

20.00 – Klezmafour

21.30 – Akurat

23.00 – Pogodno

00.30 – Grubson

Niedziela

12.00 – Bohemian Betyars

13.00 – Bajzel

14.00 – Damian SyjonFam

GRUBSON: Jeden z najpopularniejszych raperów na polskiej scenie muzycznej. Jego muzyka to czysta energia, a teksty łączą w sobie mądrości życiowe, sarkazm, humor i głębię zarazem. Koncerty Grubsona kończą się zawsze tak samo – spoconymi, roześmianymi i naładowanymi energetycznie fanami.

NOSOWSKA: Znana ze swojej subtelności i nostalgiczności z jednej, z żywiołowych koncertów z drugiej strony wokalistka Hey pojawi się na KMK 2015 z solową częścią swojej twórczości. Jest o wiele bardziej żywiołowa, zdecydowanie elektroniczna, ale z charakterystycznymi dla Kasi tekstami – emocjonalnie, ale bez zamulania.

ŁĄKI ŁAN: Zespół, który od początku festiwalu jest z nim głęboko powiązany postacią Włodka Paprodziada. Łąki Łan to eko disco. Tworzą z myślą o wszystkich żyjących organizmach, zakochani w motylach i mchach. Ich koncerty powodują nieodwracalne zmiany w nastawieniu do świata – ma się po nich ochotę na śmiech, taniec i przytulanie do drzew.

POGODNO i Hajle Silesia Orkiestra: Połączenie dwóch żywiołów dające niezłego kopa. Pogodno z dynamicznie zmieniającym się składem i dynamiczną muzyką szybko wpada w ucho – i już z niego nie wypada. Pełno tu alternatywy i punk rocka, które w połączeniu z humorystycznymi, ale głębokimi tekstami dają czystą petardę bez spinki.

MASALA SOUNDSYSTEM: Polski kolektyw muzyczny. Sami siebie określają jako grających elektro – etno – ragga – (t)rap – punk`n`bass – step. Łączą muzykę elektroniczną z etnicznymi dźwiękami. Nogi zaczynają same podrygiwać, a gęba się cieszyć od pierwszych nut.

BAJZEL: Sam o sobie mówi, że jest niespokojnym, artystycznym duchem. Przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar granych oraz wokali śpiewanych przez niego na żywo tworzy muzykę do złudzenia brzmiącą jak kilkuosobowa formacja.

KLEZMAFOUR: Członkowie zespołu grają na takich regionalnych instrumentach, których nazwy trudno jest wymówić. Ich muzyka to – jak sami piszą – ekstremalna klezmerka – w połączeniu z bałkańskimi brzmieniami w wydaniu elektro… Nie da się słuchać bez podrygiwania.

BOHEMIAN BETRAYS: Węgierskie klimaty, i w muzyce, i w tekstach podane w skocznym wydaniu. Nieco szybsze tempo powoduje, że można się od ich żywiołu nieźle spocić. Grają rodzimy im folk węgierski w postaci raz ska, raz rocka, raz popu… co im wyobraźnia przyniesie.

PERKALABA: Ukraińska kapela grająca reggae i pop w ojczystym języku, często przy wykorzystaniu regionalnych instrumentów, których nazwy niemalże nie da się wymówić. Zbliżają się do niekiedy do rocka, niekiedy do ska. Energetykę łączą z sentymentalną słowiańską nutą.

AKURAT: Zespół znany wszystkim. Mimo to trudno określić rodzaj muzyki, który uprawiają, od reggae, przez rocka po funky. Twierdzą, że jest to poezja ska-kana. Wyróżniają ich też teksty, pełne zabaw słownych, dzięki czemu nie jeden ich utwór doczekał się sławy topowych polskich protest songów. Kapela ceniona również za niepowtarzalną atmosferę koncertową.

DAMIAN SYJON FAM: Najbardziej pozytywne wibracje możliwe do wytworzenia, jakie znamy na polskim rynku, są dziełem Damiana. Jego muzyka to czyste roots reggae, do którego dążył od lat. Jego muzyka jest tak harmonijna, że od pierwszych taktów wiadomo – odnalazł swoją drogę, a my odnaleźliśmy Damiana z jego muzyką. Ostrzegamy, że powoduje duży przyrost bezspinkowości i uśmiechów!

BIELAS I MARYNARZE: Muzyka wielogatunkowa, odnaleźć w niej można rocka, bluesa, country, punka, poezję śpiewaną… Do tej mozaiki muzycznej trzeba dołączyć jeszcze zabawę tekstami. Bielas i Marynarze stworzyli projekt, który stał się niemalże rockową wizytówką Łodzi, w której kapela powstała. Poza własnymi kompozycjami grają stare dobre szlagiery, ale w wersjach nie do poznania zawoalowane w specyficzne mieszanki muzyczno-gatunkowe.

Polecane

Share This