Indios Bravos Music Meeting

Tym razem w Szczecinie


2012.01.16

opublikował:

Indios Bravos Music Meeting

Terminem “indios bravos“ określani byli północnoamerykańscy Indianie, którzy przeciwstawiali się dominacji obcej, narzucanej im siłą kultury, którzy nie chcieli wegetować w wyznaczonych rezerwatach, tylko żyć po swojemu, kultywować własne tradycje, być po prostu wolnymi ludźmi. Przenosząc tę postawę do świata współczesnego show biznesu, chcielibyśmy promować ideę „własnej drogi”, pozostawania sobą mimo powszechnej standaryzacji gustów, mimo marginalizacji tego, co nie mieści się w „kulturze supermarketów”. Stąd pomysł na festiwal muzyczny mający na celu prezentowanie tych wykonawców, którzy mają wyraźnie indywidualny charakter, którzy funkcjonują na własnych zasadach i nie ulegają zewnętrznym, show biznesowym naciskom, ani artystycznej autocenzurze.

Podczas pierwszej edycji festiwalu, która odbyła się 06.11.2010 w poznańskiej Arenie wystąpili: Ludzie Mili, Izrael, Lao Che, Tomek Lipiński & Tilt, Indios Bravos i goście (m.in. Renata Przemyk, Martyna Jakubowicz, Litza i Arka Noego), Luxtorpeda, Armia oraz Lipali.

Kolejny koncert z cyklu IBMM zaplanowaliśmy na osiemnasty dzień lutego w szczecińskim klubie Słowianin. Tego dnia oprócz gospodarzy koncertu – zespołu Indios Bravos, wystąpią grupy Dikanda, Sklep z Ptasimi Piórami i Ludzie mili.

Indios Bravos powstało w 1997r. jako projekt dwóch Piotrów- Banacha, założyciela i w tamtym okresie gitarzystę zespołu Hey oraz „Gutka” Gutkowskiego zaangażowanego we współpracę z m.in. Paktofoniką i AbraDabem ( Kaliber44 ). Ewoluująca od samego początku powstania zespołu muzyka Indios Bravos to swoista mieszanka reggae, rocka i bluesa. Mocną stroną utworów są teksty, niosące pozytywne, filozoficzne przesłanie.

 

Zespół koncertuje od 2003r i ma na swoim koncie kilkadziesiąt koncertów rocznie przy wypełnionych salach. Zagrali na wielu dużych festiwalach, takich jak: Heineken Open’er Festival, Jarocin, Coke, Przystanek Woodstock. Na tym ostatnim wystąpili dwukrotnie, odbierając w 2007r z rąk Jurka Owsiaka nagrodę Złotego Bączka przyznawaną przez publiczność za najlepszy występ festiwalu. Obecnie zespół gra w składzie: Piotr „Gutek” Gutkowski –wokal, Piotra Banach – gitara, Krzysztof Sak- gitara, Ryszard Łabul- bas, Lech Grochala.

Dikanda to słowo, które w jednym z afrykańskich dialektów oznacza rodzinę i ono właśnie dokładnie oddaje ducha zespołu – żyją i pracują jak w małej rodzinie.

Grupa powstała w 1997 roku w Szczecinie. Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie. W ich w całości akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim – macedońskim i cygańskim. Cechą charakterystyczną stylu Dikandy jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach.

Koncerty Dikandy to niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu.

Sklep z Ptasimi Piórami jest zespołem poszukującym i twórczym zarówno w sferze muzycznej jak i literackiej. Tworzy i nagrywa nowe piosenki, prezentuje swoje programy w teatrach i klubach całej Polski. Najczęściej można go usłyszeć w szczecińskim Teatrze Kana, ale ostatnio koncertował także we francuskim Lille, w Wiedniu, w warszawskich Teatrze Małym i Teatrze na Woli, poznańskim klubie Pod Pretekstem, Ambasadzie Polskiej w Berlinie, studiu Polskiego Radia Gdańsk i na słynnych Bieszczadzkich Aniołach w Cisnej.

 

Ryszard Leoszewski, lider grupy, jest również kojarzony z autorskim projektem „Ulica Mandelsztama”. W ramach tego projektu zaśpiewał z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych szczecińskiej Opery na Zamku, słupskiej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica i bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej swoje kompozycje do wierszy Osipa Mandelsztama. W wersji „sklepowej” te same pieśni zostały utrwalone i wydane na koncertowym albumie zespołu.

Ludzie Mili powstali jesienią 2010 w Szczecinie z inicjatywy Piotra Banacha, założyciela między innymi Heya i Indios Bravos. W składzie zespołu jest troje równorzędnych wokalistów – Natalia Głębocka, Olek Różanek, oraz znany z Indios Bravos i współpracy z wieloma znaczącymi artystami Gutek. Muzycy definiują stylistykę zespołu jako hippi-punk, czyli hippisowskie, psychodeliczne klimaty zagrane z punkową surowością.

Debiut sceniczny miał miejsce w listopadzie 2010 podczas odbywającego się w poznańskiej Arenie festiwalu Indios Bravos Music Meeting. W lipcu 2011 w studio Recpublica zespół nagrał swoją pierwszą płytę – Ludzie mili odwkurzają świat, która premierę handlową miała 08.11.11.

 

W przerwach pomiędzy występami zespołów indiańskie tańce i obrzędy prezentować będzie grupa Ayustan Wanin Chikana Wacisa

 

Indios Bravos Music Meeting

18.02.2012 – Szczecin

Klub Słowianin

startujemy o godzinie 19, bilety w cenie 38 zł w przedsprzedaży i 46 zł w dniu koncertu.

Polecane

Share This