Jean-Michel Jarre wyróżniony Orderem Francuskiej Narodowej Legii Honorowej


2021.06.19

opublikował:

Jean-Michel Jarre wyróżniony Orderem Francuskiej Narodowej Legii Honorowej

Światowy pionier muzyki elektronicznej, Jean-Michel Jarre otrzyma Order Narodowy Legii Honorowej z rąk samego prezydenta Francji – Emmanuela Macrona w najbliższy poniedziałek, 21 czerwca. Tego dnia zostanie również zorganizowany specjalny koncert artysty na dziedzińcu Pałacu Elizejskiego, nieopodal Pół Elizejskich.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Irène Dresel, NSDOS, Cerrone oraz Glitter. Start koncertu przewidziany jest na godzinę 19:45, fani z całego świata będą mogli dołączyć do tego specjalnego wydarzenia na różnych platformach społecznościowych, w tym YouTube oraz TikTok.

Fête de la Musique zostało stworzone przez francuskie Ministerstwo Kultury w 1982 roku i zawsze przypada na 21 czerwca, czyli przesilenie letnie. Wydarzenie to składa się z serii bezpłatnych koncertów, które wypełniają ulice Paryża muzyką na żywo. Od momentu powstania, wydarzenie stało się międzynarodowym fenomenem obejmującym 120 miast na całym świecie. Tegoroczna edycja będzie jeszcze bardziej wyjątkowa z występami na żywo w nowej formie.

Jean-Michel Jarre powiedział: „Jestem niesamowicie podekscytowany i zaszczycony, że mogę grać w tak wyjątkowym i szanowanym miejscu. Mam nadzieję, że gdy wspólnie będziemy świętować ten międzynarodowy dzień muzyki, na końcu tunelu pojawi się światełko nadziei, na lepsze jutro”.

Francuski kompozytor, wykonawca, producent, wizjoner, innowator, ambasador kultury – Jean-Michel Jarre uznawany jest na całym świecie za pioniera muzyki elektronicznej. Jego nowatorskie podejście do wizualizacji i wysoce technologiczna inscenizacja muzyki elektronicznej utorowała drogę do rozkwitu tej kultury na całym świecie poprzez renomowane festiwale.

Jego aktualny katalog muzyczny zawiera 21 albumów studyjnych, które sprzedały się w ponad 85 milionach egzemplarzy na całym świecie. Jarre ustanowił również rekordy w Księdze Rekordów Guinnessa, dzięki wyjątkowemu udziałowi publiczności w jego koncertach w kilku emblematycznych miejscach na całym świecie: Place de la Concorde (1979 rok, milion widzów), Houston w Teksasie (1986 rok, 1,3 miliona widzów), La Défense w Paryżu (1990 rok, 2,5 miliona widzów), Moskwa (1997 rok, 3,5 miliona widzów). W całej swojej karierze Jarre grał w jednych z najbardziej ekscytujących miejsc na całym świecie, był pierwszym zachodnim muzykiem zaproszonym do występów w Chinach, a także grał przy piramidach w Egipcie, na wieży Eiffla czy Morzu Martwym. Na początku 2021 roku transmitował na żywo występ z Notre Dame przy użycie wirtualnej rzeczywistości, który obejrzało ponad 75 milionów widzów.

W 2017 roku Jarre został nominowany do prestiżowej nagrody Grammy za swój projekt albumowy „Electronica”. Wysoko oceniany projekt przekształcił się w spektakularną globalną trasę koncertową, która zakończyła się jego występem na festiwalu Coachella. Jean-Michel Jarre jest długoletnim ambasadorem UNESCO ds. edukacji, nauki i kultury, bezwarunkowym obrońcą środowiska i laureatem Medalu Stephena Hawkinga za komunikację naukową.

Polecane

Share This