John Zorn na Warsaw Summer Jazz Days

Muzyk w towarzystwie imponującej liczby gości wystąpi 15 lipca w Sali Kongresowej.


2013.06.27

opublikował:

John Zorn na Warsaw Summer Jazz Days

Urodzinowy projekt Zorn At 60 zaprezentuje się pierwszego dnia tegorocznej edycji festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. W trakcie czteroczęściowego występu John Zorn przedstawi kilka swoich wcieleń. Na scenie muzykowi towarzyszyć będą m.in. Mike Patton, Jesse Harris czy Trevor Dunn. Bilety na Warsaw Summer Jazz Days można kupić za pośrednictwem serwisu Ebilet.pl. Koncert rozpocznie się o 19:00.

Set I

Song Project (ok. 60 min.):

Dla uświetnienia swych 60-tych urodzin John Zorn poprosił swoich ulubionych autorów (na czele z Mikem Pattonem, Jesse Harris`em, Seanem Lennonem i Laurie Anderson) o napisanie słów do wybranych melodii z jego kompozytorskiego katalogu. Te piosenki wykonuje zespół złożony z wieloletnich współpracowników Zorna – wyśpiewują je Patton i Harris. Na program składają się utwory napisane do filmów a także dla najpopularniejszych projektów Zorna, takich jak m.in. Naked City, Masada, The Dreamers, Nova Express. Dzięki udziałowi znakomitych instrumentalistów powstała niezwykła retrospektywa twórczości Zorna, ze szczególnym uwypukleniem jego lirycznych kompozycji powstałych na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Mike Patton – głos

Jesse Harris – głos, gitara

Sofia Rei – głos

Marc Ribot – gitara 

John Medeski – fortepian 

Trevor Dunn – bas  

Kenny Wollesen – wibrafon

Cyro Baptista – instrumenty perkusyjne

Joey Baron – perkusja   

John Zorn – saksofon, dyrygent

 

Set II

Illuminations (ok. 15 min.):

Ta szalona kompozycja na fortepian inspirowana jest bezkompromisową twórczością XIX wiecznego francuskiego poety Arthura Rimbaud. Jego droga przez prawdziwie wizjonerskie przestrzenie, przemierzana dzięki „absolutnej transformacji zmysłów” doprowadziła go do stworzenia najbardziej osobistej i intensywnej literatury w historii ludzkości. Utwór wykonywany z towarzyszeniem improwizującej free jazzowej sekcji rytmicznej z basem i perkusją.

Stephen Gosling – fortepian

Trevor Dunn – bas

Kenny Wollesen – perkusja

The Holy Visions (ok. 25 min.) na 5 głosów kobiecych:

Jane Sheldon, Lisa Bielawa, Melissa Hughes, Abby Fischer, Kirsten Sollek

Tajemny plan w 11 strofach zawiera życie, twórczość i filozofię XII-wiecznej kompozytorki, uzdrowicielki i mistycznej wizjonerki Hildegardy z Bingen. Utwór oparty na oryginalnym tekście łacińskim może być prezentowany jako dzieło koncertowe jak i wystawiany na scenie – najlepiej w przestrzeni sakralnej.

 

The Alchemist (ok. 20 min.) na kwartet smyczkowy:

Pauline Kim –  skrzypce

Jesse Mills- skrzypce

David Fulmer – altówka

Jay Campbell – wiolonczela

Alchemik jest prawdziwą i wierną kroniką ezoterycznych seansów spirytystycznych. Zawiera ona opis procedur przeprowadzanych przez Jego Wysokość Alchemika Doktora Johna Dee oraz zapis jednego z seansów, podczas którego Edward Kelly sprawił, że 9 porządków chórów anielskich ukazało się zebranym. Podróż przez laboratorium Alchemika. Seans wywoływania chórów anielskich. Wirtuozeria liryki, numerologii, modlitw, kanonów, kontrapunktowej złożoności jak i alchemicznych procedur (destylacja, kalcynacja, krystalizacja, sublimacja, oczyszczanie, rotacja) i wreszcie duch fugi.

Set III

Moonchild „Templars” In Sacred Blood (ok.45 min.):

Prace nad zawartym na 6 płytach CD projektem Moonchild trwały ponad rok. Jest to muzyczny hołd złożony Ubogim Rycerzom Chrystusa i Świątynii Salomona – legendarnym mnichom-wojownikom, których dwa wieki dominacji zakończyły się w 1307 roku oskarżeniem o herezję. Muzyka wyzwala emocje z ogromną intensywnością a poszerzenie jej o wyśpiewywany tekst otwiera ją na zupełnie nowe możliwości. Mike Patton prezentuje szeroki wachlarz swoich umiejętności – wyśpiewując zarówno pieśni gregoriańskie przez atonalne melodie po hardcore`owy krzyk i pełen pasji szept.

Sugestywne organy Johna Medeskiego dodają liturgicznej dramaturgii a sekcja rytmiczna Dunn-Baron to szaleństwo najlepszej miary.

Mike Patton – głos

John Medeski – fortepian 

Trevor Dunn – bas   

Joey Baron – perkusja

Set IV

The Dreamers (ok. 30 min.):

Marc Ribot- gitara

Jamie Saft- instrumenty klawiszowe

Trevor Dunn – bas

Kenny Wollesen – wibrafon

Joey Baron- perkusja

Cyro Baptista – instrumenty perkusyjne

John Zorn – dyrygent

Electric Masada (ok. 30 min.):

John Zorn – saksofon

Marc Ribot – gitara

Jamie Saft – instrumenty klawiszowe

Trevor Dunn – bas

Kenny Wollesen – perkusja

Joey Baron – perkusja

Cyro Baptista – instrumenty perkusyjne

Ikue Mori – elektronika

Polecane

Share This