Kortowiada 2022: Kayah, PRO8L3M i inne gwiazdy zagrają nad jeziorem

Impreza odbędzie się już po raz 61..


2022.03.15

opublikował:

Kortowiada 2022: Kayah, PRO8L3M i inne gwiazdy zagrają nad jeziorem

fot. mat. pras.

Olsztyńskie juwenalia odbywają się w niezwykłej scenerii, czyli nad Jeziorem Kortowskim. Festiwal studencki, znany jako Kortowiada, odbędzie się w tym roku po raz 61. Znamy nazwiska większości z 15 artystów, którzy zagrają w Kortowie na początku czerwca.

Organizatorzy olsztyńskiego festiwalu studenckiego zadbali o to, żeby na plaży kortowskiej wybrzmiały dźwięki różnych gatunków muzycznych. Na scenie głównej Kortowiady zameldują się ogłoszeni ostatnio Kayah, PRO8L3M i Łydka Grubasa. Koncerty zagrają też gwiazdy, których obecność na Kortowiadzie została potwierdzona nieco wcześniej: Kaśka Sochacka, Baranovski, Happysad, Vito Bambino, Kwiat Jabłoni, Enej i Tymek. Na tym nie koniec. Przez kilka kolejnych tygodni w każdy wtorek będziemy poznawać nowego artystę dołączającego do składu 61. edycji olsztyńskich juwenaliów.

Karnety na Kortowiadę można kupować za pośrednictwem serwisu internetowego „E-bilet”. Warto pamiętać, że po zmianie przepisów w Polsce uczestnicy wydarzenia zostali zwolnieni z obowiązku okazywania tzw. certyfikatów covidowych.

Koncerty odbywać się będą przez trzy festiwalowe dni – od 2 do 4 czerwca. Juwenalia rozpoczną się jednak dzień wcześniej i już wtedy działać będzie np. namiot Silent Party.

Podczas Kortowiady nie zabraknie także innych wydarzeń towarzyszących, które organizuje Rada Uczelniana Samorządu Studentów UWM (RUSS). Dokładny program poznamy wkrótce, ale należy spodziewać się atrakcji o charakterze sportowym, artystycznym i integracyjnym. Celem juwenaliów jest przecież nie tylko świetna zabawa, ale i promowanie kultury studenckiej.

W tym roku organizatorzy Kortowiady chcą zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię wartą promowania: potencjał olsztyńskiego kampusu uniwersyteckiego. Imprezie przyświeca więc hasło „Green Camp”, odnoszące się do realizowanej przez UWM strategii zrównoważonego rozwoju oraz idei Green University. – Kortowo jest wyjątkowym miejscem, w którym na wyciągnięcie ręki ma się i jezioro, i las, i park. Podczas tegorocznego festiwalu studenckiego scena główna stanie w miejscu, w którym uczestnicy Kortowiady będą mogli w pełni doświadczyć niezwykłości kampusu. Jesteśmy przekonani, że sceneria, w jakiej odbywać się będą koncerty, będzie pozytywnie wpływać na atmosferę tych wydarzeń – mówi Piotr Wałejko, przewodniczący RUSS UWM w Olsztynie. I dodaje: – Chcemy się nie tylko chwalić tym, w jakich warunkach możemy studiować, ale i chronić to miejsce. Dlatego więcej uwagi poświęcimy kwestiom związanym z ekologią.

Organizatorami Kortowiady są Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (reprezentowany w tym zakresie przez RUSS) oraz Fundacja Samorządu Studentów UWM. Impreza odbędzie się od 1 do 4 czerwca.

ARTYŚCI KORTOWIADY

Kayah
jest jedną z najbardziej charyzmatycznych i wszechstronnych polskich artystek. Jest wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów. Choć ma niezwykły dar do tworzenia radiowych przebojów („Prawy do lewego” czy „Testosteron” to jedne z wielu przykładów), jej twórczość nie daje się zaszufladkować. Jako współwłaścicielka firmy fonograficznej, wspiera utalentowanych artystów.

Przez lata obecności na scenie i zaangażowania w działalność promującą polską muzykę, Kayah zasłużyła sobie na status kobiety-instytucji. Podczas koncertów jest jednak przede wszystkim żywiołową i charyzmatyczną wokalistką, zdolną porwać do wspólnej zabawy ludzi z różnych muzycznych światów.

PRO8L3M
Oskar i Steez, działający w duecie jako PRO8L3M, uchodzą za jeden z fenomenów polskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Uwagę krytyków i odbiorców zwrócili już w 2013 roku swoją debiutancką EP-ką „C30C39”.

Za sukcesem zespołu stoją poruszające ważne tematy teksty Oskara i nowoczesne, dopracowane bity Steeza. Duet prowokuje i zmusza do namysłu nad rzeczywistością, która nas otacza. W utworach jest więc mowa np. o degradacji środowiska czy upadku wartości.

Łydka Grubasa
Synonim dobrej zabawy. Rockowe brzmienia różnego pochodzenia kapela łączy z humorystycznymi tekstami. W piosenkach rozprawiają się z tym, co ich aktualnie bawi lub denerwuje, nadając utworom publicystyczny sznyt. Na koncertach Łydka jest wulkanem energii. Publiczność daje się ponieść żywiołowej muzyce i charyzmie lidera kapeli.

Kaśka Sochacka
Jej singiel „Wiśnia” z debiutanckiej EP-ki o tym samym tytule swoją premierę miał w audycji Piotra Stelmacha i natychmiast zjednał sobie licznych fanów. Ich grono rosło wraz z pojawianiem się kolejnych płyt artystki.

Koncert Kaśki Sochackiej podczas Kortowiady 2022 będzie gratką dla fanów wyrafinowanego popu, miejskiego folku i muzyki alternatywnej.

Baranovski
kilka lat temu dał się poznać dzięki współpracy z grupą XXANAXX, a dziś, już na własną rękę, udowadnia, że jest artystą wszechstronnym: wokalistą, muzykiem, producentem i songwriterem.

Krytycy muzyczni widzą w nim nadzieję polskiego popu i mówią, że jest jednym z najbardziej „radiowych” artystów. Dowodem tego jest choćby piosenka „Lubię być z nią”, która dotarła do pierwszego miejsca oficjalnej listy airplay w Polsce.

Happysad
to zespół, za którym stoi ponad 20 lat doświadczenia na scenie, pozytywna koncertowa energia oraz gotowość do stawiania sobie wyzwań.
Ci, którzy słyszeli już Happysad podczas olsztyńskich juwenaliów, wiedzą, że zespół dobrze dostraja się do atmosfery Kortowa. Ci, którzy jeszcze tego nie doświadczyli, będą mieli taką szansę już na początku czerwca.

Vito Bambino
Podczas koncertu w Kortowie artysta wystąpi z solowym projektem. Jest on, jak mówił w jednym z wywiadów muzyk, filią artystyczną zespołu Bitamina, z którym Vito Bambino jest związany od kilku lat.

Album „Poczekalnia” ukazał się w 2020 r. Utwory, które się składają na tę płytę, są osobistymi wycieczkami zarówno do „kiedyś”, jak i do „teraz”.

Kwiat Jabłoni
Kasia i Jacek Sienkiewiczowie mają na koncie dwa świetnie przyjęte albumy i… umiejętność wymykania się etykietkom.

Artyści eksperymentują, czerpiąc inspiracje zarówno z żywiołu muzyki folkowej, jak i rockowej czy elektronicznej.

Enej
to kapela związana z Kortowiadą od wielu lat. Relację zespołu z olsztyńskimi juwenaliami cementuje fakt, że jeden z ich symboli zawdzięczamy właśnie Enejowi. Hymn Kortowiady obchodzi w tym roku swoje 15-lecie!

Fani Eneja będą mieli okazję w wyjątkowy sposób uczcić także inny jubileusz: 20-lecie istnienia olsztyńskiego zespołu łączącego folk z rockiem.

Tymek
jest jednym z najpopularniejszych raperów młodego pokolenia. Solową karierę otworzył w 2017 roku albumem „Jestem Tymek”, ale przełom w jego karierze pojawił się rok później. Teledysk do piosenki „Język ciała” był wyświetlany na YouTube ponad 150 milionów razy.

Wkrótce możemy się spodziewać nowej płyty, więc wiele wskazuje na to, że uczestnicy tegorocznej Kortowiady będą mieli okazję poznać nowe utwory Tymka tuż po ich premierze.

Polecane

Share This