Księża nie chcą Kata & Romana Kostrzewskiego. Jest mocna odpowiedź

Duchowni nie życzą sobie koncertu Romana Kostrzewskiego.


2018.06.11

opublikował:

Księża nie chcą Kata & Romana Kostrzewskiego. Jest mocna odpowiedź

foto: Karolina Rokita / kararokita.pl

28 lipca Kat & Roman Kostrzewski maja wystąpić na festiwalu Metal Doctrine w Piekarach Śląskich. Duchowni zwrócili się do prezydent Piekar Sławy Umińskiej-Duraj z apelem o uniemożliwienie występu zespołu Romana Kostrzewskiego ze względu na satanistyczny przekaz twórczości. Warto zaznaczyć, że festiwal ma odbyć się na Kopcu Wyzwolenia, który jest nie tylko areną miejskich imprez, ale także mszy. – Uprzedzając ewentualne oskarżenia, z pełną świadomością oświadczamy, że nie występujemy przeciwko żadnemu gatunkowi muzycznemu. Nie możemy jednak pozwolić i wyrażamy nasz sprzeciw, aby zespół, który w jednym ze swych tekstów śpiewa: „Szatan, Szatan jest panem zła. W nim rozum tkwi i mądrość, mówię wam. Trzy szóstki, szóstki trzy – mój i ludzi znak. Szatan, Szatan, z nim konać, nawet żyć”, występował na Kopcu Wyzwolenia – piszą w liście otwartym duchowni.

Pochodzący z Piekar Śląskich wokalista i autor tekstów odpowiedział księżom mocnym listem otwartym, w którym pisze: – Urodziłem się w Piekarach Śląskich w 1960 r. W nędznych barakach przy ul. Londnera, gdzie mieszkała moja matka, nigdy nie widziałem żadnego księdza wspierającego tamtejszą biedotę, chociaż funkcjonariusze Kościoła wsparcie od Państwa i od ludzi otrzymywali i otrzymują. Pretensję księży względem mojej twórczości uznaję więc za niewłaściwą.

Podobnie rzecz się ma w sprawie wniosku przedstawicieli kleru, aby zakazać społeczności, nie tylko Piekar Śląskich, uczestniczenia w kulturalnych wydarzeniach odbywających się przed Kopcem Wyzwolenia. Zbudowany rękami wolontariuszy z różnych stron kraju, dla upamiętnienia Powstań Śląskich, winien być żywym miejscem spotkań i czerpania z tego faktu radości. Uważamy, że wydarzenia kulturalne najlepiej wpisują w tę idee.

Pełną treść listu artysty publikujemy poniżej.

W line-upie Metal Doctrine Festivalu znaleźli się ponadto Witchmaster, Witchfuck, Mentor, Krusher, Prosecutor, Det Gamle Besatt i Lęk.

Polecane

Share This