Kto jest TOP a kto Trendy?

Przybliżamy sylwetki artystów Festiwalu TOPTrendy 2009


2009.06.23

opublikował:

Kto jest TOP a kto Trendy?

Nie może być niespodzianką, że na koncercie TOP (czyli artystów, którzy w zeszłym roku sprzedali najwięcej płyt w Polsce) wystąpi Anna Maria Jopek.

Tylko w 2008 roku wystąpiła na legendarnej scenie Hollywood Bowl obok wielkiego Ivana Linsa pod batutą Vince’a Mendozy. zagrała serię europejskich koncertów.

Śpiewała w duecie z Bobby’m McFerrinem. Przyjęła zaproszenie na koncerty z Chrisem Botti. Przygotowała światową wersję słynnej płyty Pat Metheny & Anna Maria Jopek: Upojenie. Odcisnęła dłonie w brązie obok Krzysztofa Pendereckiego. Stworzyła muzykę do filmu animowanego i obdarowała fanów przejmującą, koncertową, Złotą w dniu premiery płytą Jo & Co, gdzie partnerują jej m.in. Richard Bona, Mino Cinelu i Dhafer Youssef. Pod koniec roku ukazał się również unikatowy box „Dwa serduszka cztery oczy”, który zawiera ostatnie albumy artystki – studyjny „ID” i koncertowy „Jo & Co”, oraz 14 niepublikowanych na żadnej płycie utworów. Anna Maria Jopek komentuje to z charakterystyczną dla siebie skromnością i pokorą: „Największą nagrodą i zarazem największym wyzwaniem jest dla mnie sama muzyka. Ona stawia wciąż tak wiele pytań, na które do końca życia będę szukać odpowiedzi.” Tej odpowiedzi Anna szukała w 2009 roku m.in. na trasie w Azji. Prosto z Alicante i St.Petersburga wyruszyła na Daleki Wschód: Jakarta, Denpasar, Surabaya, Singapur, by zakończyć czterema wieczorami w słynnym klubie Blue Note w Tokio.

Anna Maria Jopek wystąpi na Festiwalu TOPtrendy po raz czwarty. Artystka brała udział w koncerach TOP w latach 2003, 2006 i 2008.

A obecność formacji Kumka Olik wśród wykonawców koncertu Trendy też nie może nikogo zaskakiwać. Chłopcy z Modlina od czasu debitu narobili już niezłego hałasu i trudno obok nich przejść obojętnie. Stąd zaproszenie na TOPTrendy. Oczywiście do koncertu TOP jeszcze baaardzo długa droga. Czy znacznie się ona na koncercie Trendy? Zobaczymy.

Zespół powstał w maleńkim, niedostrzegalnym na mapach, Mogilnie. Mateusz Holak (muzyka, teksty, gitara, wokal) w zaadaptowanej specjalnie piwnicy nagrał pierwsze piosenki w 2006 roku. Krystalizowanie się składu Kumka Olik trwało jednak znacznie dłużej niż pisanie materiału, więc za początek Kumka Olik przyjąć należy pierwszą próbę zespołu, czyli marzec 2007 roku, w składzie Mateusz Holak (git/voc), Kuba Holak (b) i Sławek Szczeblewski (dr). Pierwszy koncert grupa zagrała w Mogilnie, otwierając tym samym działalność klubu Magazyn GS. Kolejne ważne występy miały miejsce m.in. w Opolu na koncercie „Debiuty”, na festiwalu Jarocin i FMK Rafineria.

13 lutego 2009 roku ukazał się debiutancki album zespołu, pt. „Jedynka”. Tytuł został zaczerpnięty od jedynej wydanej płyty zespołu Malarze i Żołnierze, którego liderem był ojciec braci Holak. Singlem promującym krążek jest piosenka „Zaspane poniedziałki”.

Kto Jest Top, A Kto Trendy?

Podczas koncertu TOP widzowie w Operze Leśnej zobaczą Złotą Dziesiątkę artystów, którzy w minionym roku sprzedali w kraju najwięcej płyt. W ramach koncertu Trendy na scenie pojawić się mają najbardziej obiecujący, młodzi wykonawcy wytypowani przez najważniejsze rozgłośnie radiowe w Polsce oraz przedstawicieli Telewizji Polsat. Kolejnym wydarzeniem będzie Wielka Gala z okazji 100-lecia Opery Leśnej. Podczas tego koncertu podziwiać będziemy mogli największych i najważniejszych artystów, którzy tworzyli i tworzą nadal legendę tej zasłużonej sceny. Jak co roku podczas Festiwalu obchodzony będzie „okrągły” jubileusz. Podczas tegorocznego TOPtrendy swoje 10-lecie świętować będzie Golec Orkiestra.

Pierwszego dnia festiwalu (26 czerwca) odbędą się dwa koncerty. Podczas pierwszego z nich TOP zobaczymy dziesięciu artystów, którzy poszczycić się mogą największą liczbą sprzedanych krążków w ostatnim roku. Zatem na scenie zaprezentują się: Anię Dąbrowską, Annę Marię Jopek, Patrycję Markowską, Katarzynę Nosowską, Marię Peszek, Marylę Rodowicz, Piotra Rubika, Czesław Śpiewa oraz zespół Coma. W złotej 10 znalazła się także płyta Wojciecha Waglewskiego z synami Fiszem i Emade. Jednak artyści ze względu na wcześniejsze zobowiązania nie będą mogli wystąpić w Sopocie. Jako gość specjalny koncertu TOP pojawi się Feel.

Drugim wydarzeniem zaplanowanym na 26 czerwca jest jubileuszowy koncert Golec Orkiestra. Z okazji 10-lecia istnienia zespołu sympatycznych braci na scenie pojawią się również inny, zaproszeni przez Golców artyści: Maryla Rodowicz, Halina Mlynkowa, Michał Urbaniak i Szymon Wydra.

Drugiego dnia TOPtrendy czeka nas prawdziwe muzyczne święto, Wielka Gala z okazji 100-lecia Opery Leśnej w Sopocie. Na scenie zobaczymy plejadę wykonawców, którzy rozpoczynali swoją karierę na deskach sopockiego amfiteatru, zarówno wiele lat temu, jak i w ostatnim czasie. Zobaczymy m.in. Halinę Kunicką, Halinę Frąckowiak, Alicję Majewską, Irenę Jarocką, Jerzego Połomskiego, Wojciecha Gąssowskiego, Andrzeja Dąbrowskiego, Bohdana Łazukę, Edytę Górniak, Halinę Mlynkovą, Joannę Liszowską, Agnieszkę Włodarczyk, Artura Chamskiego, Janusza Radka, Stefano Terrazzino. Koncert poprowadzą: Agata Młynarska i Krzysztof Ibisz. – „Jesteśmy zaszczyceni, że Opera Leśna, która przez 100 lat swojego istnienia z pięknego amfiteatru rozwinęła się w szacowną instytucję kulturalną, wybrała właśnie TOPtrendy na świętowanie tak znamienitego jubileuszu. To ogromne wyróżnienie dla naszego Festiwalu i potwierdzenie jego znaczenia dla polskiej muzyki, tym bardziej, że jest on wciąż młodym Festiwalem. Koncert 100-lecia Opery Leśnej będzie prawdziwą ucztą muzyczną i lekcją historii a na deskach amfiteatru zobaczymy wielkie gwiazdy, które właśnie tutaj stawiały swoje pierwsze kroki oraz młodych wykonawców, którzy zaśpiewają największe przeboje tej sceny” – mówi Marcin Perzyna dyrektor Sopot TOPtrendy Festiwal.

Drugiego dnia festiwalu zarezerwowano miejsce również dla młodzieży, czyli finalistów konkursu „trendy”. Artyści „trendy” (Mika Urbaniak, Mrozu, Kumka Olik, The Positive, The Few, Przemek Puk, Michał Rudaś, Ewa Farna, Ada Fijał, Paulla) zostali wyłonieni przez profesjonalne jury złożone z przedstawicieli największych rozgłośni radiowych oraz Telewizji POLSAT. Zdobywcę statuetki dla artysty „trendy” wybiorą w czasie festiwalu widzowie Polsatu w głosowaniu SMS-owym. Ponadto przyznana zostanie nagroda dziennikarzy akredytowanych na TOPtrendach oraz internautów.

TOPtrendy z roku na rok stają się coraz ważniejszym wydarzeniem muzycznym w kraju. Jak na tak młody festiwal jego dorobek jest już imponujący. Organizatorzy przytaczają statystyki, z których wynika, że przy dotychczasowych sześciu edycjach Sopot TOPtrendy Festival pracowało prawie 8 tysięcy osób, na scenie zaprezentowało się około 3 tysięcy artystów, którzy w sumie „skonsumowali” aż 7 megawatów prądu! W samej tylko Operze Leśnej festiwal obejrzało ponad 80 tysięcy widzów. Policzono, iż tylko koncerty premierowe trwały łącznie ponad 40 godzin. Przed telewizorami festiwalowe koncert śledziło do tej pory blisko 26 milionów widzów.

Popularne newsy

Polecane

Share This