Lady GaGa – wszystko co powineneś wiedzieć

Dziś koncert w Ergo Arenie (dawniej określanej jako Hala Gdańsk/Sopot)


2010.11.26

opublikował:

Lady GaGa – wszystko co powineneś wiedzieć

Już jutro jedna z najbardziej ekscytujących i innowacyjnych artystek
LADY GAGA wystąpi w Ergo Arenie (dawniej określanej jako Hala
Gdańsk/Sopot). The Monster Ball z Lady Gagą na czele zebrała wiele
rewelacyjnych opinii na całym świecie, a już jutro polska publiczność
będzie mogła przekonać się, na czym polega fenomen koncertów Lady Gagi.

 

Prace produkcyjne związane z koncertem trwają. W ich trakcie
okazało się, że można zwolnić do sprzedaży część dotychczas
zablokowanych na potrzeby produkcji miejsc siedzących. Jest to wiadomość
tym bardziej istotna dla wielu fanów artystki, którzy nie zdążyli z
zakupem biletu na miejsca siedzące (przypomnijmy, że rozeszły się one w
bardzo szybkim tempie).

Po zakup dodatkowych biletów na trybuny w cenie 209 zł 
(usytuowanych z boku sceny) oraz biletów na płytę w cenie 275 zł
zapraszamy na LiveNation.pl do punktów sprzedaży oraz – od godz. 10.00 w
dniu koncertu – do kasy Ergo Areny.

***

Lady GaGa jest idealnym przykładem współczesnej gwiazdy pop: pracowita i obdarzona talentem muzycznym, jednocześnie świadoma tego co robi i zdystansowana do całego przemysłu muzycznego. Wokalistka czerpie z wszystkich możliwych stylów, które pojawiły się w latach 80-tych. Swoje podejście nazywa „retroseksualizmem”. Jej atutem jest umiejętność analizy zjawiska sławy, co wykorzystuję do tego by je zdekonstruować i zbudować w ten sposób własny wizerunek. Lady Gaga to nowa ikona muzyki!

Lady GaGa urodziła się 28 marca 1986 roku w Yonkers w stanie Nowy Jork we włosko-amerykańskiej rodzinie jako Stefani Joanne Angelina Germanotta. Bardzo wcześnie okazało się, że jest obdarzona talentem muzycznym. Już w wieku czterech lat mała Stefani nauczyła się grać ze słuchu na pianinie. Jej ojciec, pochodzący z New Jersey grywał w amatorskich zespołach więc talent i zamiłowanie do występów odziedziczyła właśnie po nim. Jako dziecko śpiewała piosenki Michaela Jacksona i Cyndi Lauper, wymyślając do nich własne przebrania. Po skończeniu podstawówki Lady Gaga miała zamiar dostać się do prestiżowej nowojorskiej Juilliard School Of Music, ostatecznie trafiła do katolickiej Sacred Heart Convent. Mimo dobrych wyników w nauce nie czuła się w niej dobrze, bardziej zajęta próbami muzycznymi, nauką gry na fortepianie, udziałem w sztukach teatralnych i występach w zespołach muzycznych. Będąc świadoma tego, jak ważne jest wykształcenie, Lady GaGa nie żałuje czasu spędzonego w katolickiej szkole. W wywiadach często podkreśla: „To właśnie wykształcenie jest tym co mnie wyróżnia, bo jestem bardzo bystra. Szkoła niekoniecznie musiała wpływać na moją kreatywność i szalone pomysły, ale nauczyła mnie dyscypliny i determinacji w dążeniu do celu.

Mając 13 lat zaczęła komponować pierwsze własne piosenki. Inspiracje do ich powstania były niezwykle eklektyczne. Ojciec wpoił w nią uwielbienie dla Led Zeppelin, Pink Floyd i Jefferson Airplane, sama Stefani dołożyła do nich Madonnę, Grace Jones, Davida Bowiego i, co zaskakujące, The Beatles oraz Bruce`a Springsteena. Ogromny wpływ miała na nią Britney Spears, dla której za kilka lat będzie pisać piosenki.

Jako nastolatka zaczęła grywać w nowojorskich klubach, do których musiała przyprowadzać ją matka, która w początkowym etapie kariery młodej wokalistki była dla niej wielkim wsparciem. W wieku siedemnastu lat Lady GaGa wygrała konkurs, który zagwarantował jej miejsce w prestiżowej Tish School Of The Arts na Uniwersytecie Nowojorskim. Wciąż pisała nowe piosenki ale poszerzała również swoje horyzonty zdobywając wiedzę o muzyce, kulturze popularnej, religii, sztuce i socjologii. Po roku zrezygnowała z dalszej nauki decydując się poświęcić wyłącznie karierze w showbiznesie. Wróciła do intensywnych koncertów w barach i klubach Nowego Yorku, szlifując umiejętności potrzebne jej do zostania mega gwiazdą. Tak rodziła się przyszła Lady GaGa. Był to kluczowy okres kształtowania się jej artystycznej niezależności i stylu, w którym sama zauważa podobieństwa do Madonny. Podobnie jak ona również zaczynała na scenie tanecznej, stając się rozpoznawalną dzięki wyzywającemu stylowi i prowokacyjnym gestom. W tym czasie, występując w coraz większych klubach i salach wymyśliła swój pseudonim – Lady Gaga. Inspiracją był przebój grupy Queen, która przez lata była jej ulubionym zespołem.

Mając 19 lat udało jej się wreszcie podpisać pierwszy kontrakt. Antonio „LA” Reid, szef hip-hopowej wytwórni Def Jam, zafascynowany jej talentem zaproponował współpracę. Jednak po trzech miesiącach wytężonej pracy niezadowolony z efektów, pozbył się wokalistki.  Wtedy też poznała producenta Nadira Khayata, znanego jako RedOne.  Ich talenty wspaniale się uzupełniały – już podczas pierwszego spotkania wpadli na pomysł „Boys Boys Boys”. Szybko uśmiechnęło się do niej szczęście. W trakcie pracy nad materiałem na jej debiutancki album do współpracy zaprosił ją Akon. Był to punkt zwrotny w jej karierze. Po raz pierwszy została zauważona przez wpływowego, znanego i utalentowanego artystę. Bardzo szybko pojawiły się kolejne propozycje, między innymi od jej idolki z dzieciństwa, Britney Spears.

Uznając niezbędne kompromisy i godząc się na nieznaczną komercjalizację swojego stylu Lady GaGa podpisała w 2006 roku kolejny kontrakt – tym razem z Interscope Records. Królowa dyskotek powoli przerodziła się w osobę o złagodzonym, ale bardziej wyrazistym wizerunku.

Jej debiutancki album „The Fame” ujrzał światło dzienne w sierpniu 2008 roku i szybko wspiął się na szczyty list przebojów. Powstawał przez dwa i pół roku, choć większość zawartych na nim piosenek powstała w ostatnim okresie pracy nad płytą, w ciągu jednego styczniowego weekendu. Muzyka to przemyślany postmodernistyczny komentarz do współczesnej kultury popularnej oraz samej idei sławy. „The Fame” spotkała się z krytyką i uwielbieniem. Guardian pisał: „Lady GaGa jest naprawdę dobra. Każdy utwór na płycie jest w jakiś sposób uzależniający, każdy ma w sobie jakiś haczyk i brzmi jak kolejny przebojowy singiel.”





Rok 2009 stał się rokiem GaGi
. Kolejne single pięły się do góry na listach przebojów, ugruntowując jej pozycję na rynku amerykańskim. Akceptacja za oceanem pomogła w podbiciu Wielkiej Brytanii – pojawienie się wokalistki na Wyspach wywołało Gagomanię (mimo, że  już wcześniej swoimi piosenkami odniosła sukces na brytyjskich listach przebojów). Trasę koncertową promującą „The Fame” nazwano The Fame Ball Tour. Rozpoczęła się w marcu 2009 roku i objęła 69 koncertów na czterech kontynentach. Przed wydaniem debiutanckiego longplaya GaGa otwierała koncerty New Kids On The Block i Pussycat Dolls, teraz była jej jedyną gwiazdą. Trasa okazała się olbrzymim sukcesem i musiała zostać przedłużona o kolejne koncerty i występy na letnich festiwalach. Reakcja prasy była entuzjastyczna.

The Fame Monster” ukazał się w listopadzie 2009 roku. W zamierzeniu osiem piosenek miało ukazać się jako dodatek do reedycji „The Fame”, ale artystka postanowiła wydać je jako swój drugi album. Nowe piosenki zainspirowały doświadczenia zebrane w trakcie trasy koncertowej The Fame Ball Tour. Teksty w dużej mierze dotyczą mroczniejszej strony sławy, którą GaGa mogła poznać w ciągu ostatniego roku, a sam album wydaje się być jeszcze bardziej osobisty. Reakcje prasy były mieszane, ale ponownie przeważyły głosy pozytywne, a sama płyta sprzedawała się jak ciepłe bułeczki. Flagowym singlem promującym album była piosenka „Bad Bromance„. Towarzyszący jej klip miał premierę jesienią 2009 roku i przypadł krytykom i publiczności do gustu. Płytę promowano na trasie koncertowej Monster Ball Tour, która ciągnęła się od listopada 2009.

Jak dojechać na dzisiejszy koncert?

Ergo Arena usytuowana jest na granicy Gdańska i Sopotu przy ulicy Gospody 37.

Z łatwością można tu dojechać Szybką Koleją Miejską (SKM), Tramwajem, jak i Autobusem (ZTM i ZKM).

SKM Szybka Kolej Miejska:

    * Przystanek Sopot Wyścigi (dojście ulicami Polną i Łokietka – 15 min)

    * Przystanek Gdańsk Żabianka (dojście ulicami Subisława i Rybacką – 10 minut)

Tramwaj:

    * nr 11 – przystanek Pomorska-Osiedle

    * nr 12 – przystanek Pomorska-Osiedle

Autobus:

    * nr 144 przystanek Łokietka

    * nr 185 przystanek Polna

    * nr 227 przystanek Pomorska

    * nr T2 przystanek Pomorska

    * nr 148 przystanek Żabianka SKM

    * nr N6 przystanek Żabianka SKM

Parking Ergo Arena:

Wjazdy na parking znajdują się od strony Gdańska – ulicą Gospody, oraz od strony Sopotu – ulicą Łokietka.

Osoby niepełnosprawne uprawnione są do bezpłatnego korzystania z parkingu Ergo Arena.


Tagi


Polecane

Share This