M.I.A. gwiazdą Selectora

Artystka dołącza do Jessie Ware, Jamesa Blake`a, The Knife i Archive.


2013.08.14

opublikował:

M.I.A. gwiazdą Selectora

Do line-upu Burn Selector Festival 2013 dołącza Matangi „Maya” Arulpragasam, lepiej znana jako M.I.A.. Za chwilę wydaje nowy, długo oczekiwany album, a występ na BSF będzie jednym z niewielu jej koncertów tego roku na Starym Kontynencie.      

Matangi jest dla hinduistów boginią słowa i muzyki, co świetnie pasuje do jej imienniczki Matangi Arulpragasam. M.I.A. jest piosenkarką, raperką, producentką i właścicielką wytwórni płytowej. Fotografuje i tworzy sztukę współczesną, w wieku niecałych czterdziestu lat napisała już autobiografię. To jedyna artystka, która otrzymała nominacje do Oscara, nagród Grammy Award, Brit i Mercury. Stała się wzorem do naśladowania dla wielu młodych wokalistek, które chciałyby tak jak ona łączyć wpływy hip-hopu, soulu, dancehallu i wielu innych gatunków, w dodatku pozostając prawdziwymi „Bad Girls”.

Na swoich albumach, M.I.A. konsekwentnie ewoluuje. Gładko przeszła od radosnego etno w pierwszych sławnych singlach „Galang” i „Sunshowers”, wyprodukowanych wespół z Diplo i Switchem do chwytliwych melodii znanych wszystkim utworów z albumu „Kala”: „Paper Planes”, „Jimmy” czy „Boyz”. Ostatnim przystankiem kariery brytyjsko-tamilskiej artystki jest płyta „/ / / Y / „, prezentująca bardziej elektroniczne oblicze wokalistki.

Matangi jest też patronką „niedotykalnych” w systemie kast. Oprócz swojej muzyki, M.I.A. znana jest z solidarności z wykluczonymi i bojownikami o wolność (jej ojciec był członkiem tamilskiego ruchu niepodległościowego) i medialnych gestów, pokazujących tę solidarność. W 2009 roku odmówiła przyjęcia miejsca na liście stu najpiękniejszych osób magazynu „People”, argumentując: „Nigdy nie było tam miejsca dla Matki Teresy”. Na codzień nie jest jednak symbolem dobroci. Zasłynęła kontrowersyjnymi teledyskami, jak „Born Free”, do legendy przeszedł też jej „środkowy palec” w przerwie finału SuperBowl, gdzie występowała gościnnie z Madonną. To także chyba pierwsza artystka, która zaczęła angażować się w kłótnie w mediach społecznościowych. Adresatem ostatniej stała się wytwórnia Interscope, która po raz kolejny przesunęła datę premiery „Matangi”, tym razem na piątego listopada. Jego odsłona, singiel „Bring The Noize”, powstała wespół z francuskim producentem elektro Surkinem i Switchem. Brzmi niezwykle nowocześnie, podobnie jak pozostałe utwory z albumu, które artystka udostępniła w sieci, zaczynając od grona fanów: „Only 1 U”, „Come Walk With Me”, „Doobie”, „atTENTtion”. Sama wokalistka mówi o „Matangi” jako o antologii swojej twórczości.

Matangi patronuje także sztuce, więc nie tylko ze strony The Knife możemy spodziewać się spektakularnego, konceptualnego widowiska z rozbudowaną stroną wizualną. M.I.A. już zapowiada wykorzystanie na nadchodzącej trasie niezwykłej scenografii własnego projektu, inspirowanej właśnie kultem  bogini.

M.I.A będzie drugą, obok The Knife, headlinerką Burn Selector Festival 2013. Wystąpi w sobotę 7 września. Tym samym, występ na Burn Selector Festival staje się jednym z dwóch ogłoszonych do tej pory tegorocznych koncertów artystki w Europie.

Polecane

Share This