Marty Friedman i Gus G na koncertach w Polsce

Gitarzyści odwiedzą nas w ramach Guitar Universe Eurpean Tour 2014.


2014.04.07

opublikował:

Marty Friedman i Gus G na koncertach w Polsce

9 i 10 maja – oto daty polskich koncertów Marty`ego Friedmana i Gusa G. Gitarzyści wystąpią w krakowskim Lizard Kingu (9 maja) i stołecznej Progresji. Bilety można kupić za 120 zł.

Marty Friedman

Marty Friedman, geniusz metalowej gitary, z ponad trzydziestoletnią obecnością na rockowej scenie. Najbardziej znany jest fanom ze składu multiplatynowego pioniera thrash metalu, zespołu Dave`a Mustaine`a, Megadeth. Lata 1990 – 2000, które Friedman spędził w Megadeth były ukoronowaniem jego kariery, jako gitarzysty. Zespół był wielokrotnie nominowany do Grammy, okrążył kilka razy Ziemię w ramach tras koncertowych i na stałe zajął miejsce na podium najważniejszych formacji thrash metalu, wraz z Metalliką i Slayerem.

{reklama-ebilet]

Świat mógł więc bardzo dobrze poznać kunszt pochodzącego z Washington D.C. Friedmana, który zaczynał swoją profesjonalna karierę w zespołach Decue i Hawaii, ale został odkryty dla szerszej publiczności przez guru instrumentalnej rockowej gitary, Mike`a Varney`a, właściciela kultowej wytwórni ShrapnelRecords, która wydała na świat produkcje takich gigantów, jak Yngwie Malmsteen, Paul Gilbert (Mr. Big, Racer X), Vinnie Moore (UFO) czy Jason Becker (David Lee Roth). I właśnie z tym ostatnim artystą Friedman założył zespół Cacophony w 1986r. Wydali dwa bardzo dobrze przyjęte przez krytykę albumy „Speed Metal Syphony” (1987) i „Go Off” (1988), które z miejsca stały się klasyką gitarowego grania i szybkich rockowych solówek. W 2009r. magazyn Guitar World umieścił „Speed Metal Syphony” na 9 miejscu shredderskich albumów wszech czasów.

W 1988 Marty wydał swoją pierwszą solową płytę „Dragon`s Kiss”, która zawierała gościnne partie Jasona Beckera. Sam, gościnnie pojawił się na wydanym w tym samym roku pierwszym solowym albumie Beckera „PerpertualBurn”. Mimo sukcesów komercyjnych płyt Cacophony i solowego albumu, kariera Friedmana dopiero nabierała rozpędu. W 1990r. DaveMustaine, lider i twórca Megadeth, zaproponował mu objęcie posady gitarzysty solowego, w będącym już wtedy legendą zespole. W dekadzie współpracy Friedmana z Megadeth formacja ta wydała najlepiej sprzedające się albumy: „Rust in Peace” (1990), „Countdown to Extinction” (1992), „Youthanasia” (1994), „CrypticWritings” (1997) i „Risk” (1999).

{sklep-cgm}

W 2000 Friedman ogłosił swoje odejście z Megadeth i zniknął z radarów fanów gitarowej muzyki. Wkrótce okazało, że Marty zrealizował swoje marzenia i przeprowadził się do Japonii, gdzie już od lat osiemdziesiątych posiadał rzeszę wiernych fanów. Uzbrojony w biegłą znajomość japońskiego, zdolności kompozycyjne, ruszył na podbój medialnego i muzycznego rynku kraju Kwitnącej Wiśni. Bardzo szybko stał się osobowością telewizyjną i do dziś prowadzi swój show „Rock Fujiyama”. Występował wielokrotnie w największych salach muzycznych, jak Tokio Dome, czy Budokan. Skomponował także niezliczoną ilość utworów, z których wiele pojawiało się na szczytach japońskich list przebojów.

Friedman nie zaniedbywał także solowej kariery. Od wydania pierwszego albumu w 1988r. do przeprowadzki do Japonii wydał kolejnych dziesięć: „Scenes” (1992), „Introduction” (1994), „True Obsessions” (1996), „Music for Speeding” (2003), „Loudspeaker” (2006), „FutureAddict” (2008), TokyoJukebox (2009), „Bad D.N.A.” (2010), TokyoJukebox 2 (2011) i „Clone X” (2012).

Ostatnie pięć wydawnictw było dość trudno dostępne na rynkach poza Japonią, z czego fani nie byli specjalnie zadowoleni. Ponadto, „TokyoJukebox” i „TokyoJukebox 2” były metalowymi aranżacjami japońskich hitów popowych, co także nie przyczyniło się do wzrostu zainteresowania nową muzyką Friedmana.

W 2013r. Friedman podjął decyzję o rozpoczęciu współpracy z amerykańską wytwórnią ProstheticRecords, która wydała m.in. płyty Animlas as Leaders, Lamb of God, Gojira, czy AllthatRemains. Na koniec lutego 2014r. przewidziana jest premiera najnowszego albumu „Inferno”, o którym Friedman mówi tak: „to jest album, który zawiera najbardziej intensywne granie i komponowanie, jakie kiedykolwiek było moim udziałem”. „Powstał album, jakiego od wielu lat domagali się moi fani.”

Realizacją zajął się Chris Rakestraw, znany ze współpracy z Children of Bodom i Danzig, a zmiksował i zmasterowałJensBorgen (Amon Amarth, Opeth). Na płycie pojawili się tacy goście specjalni jak: AlexiLaiho (Children of Bodom), David Davidson, duet Rodrigo y Gabriela i Danko Jones. Przy jednej z kompozycji pracował także Jason Becker, który, mimo całkowitego paraliżu, wciąż pisze muzykę przy użyciu technik komputerowych. Zanosi się więc na wulkan nowych pomysłów, ale w mocnej, speed metalowej obudowie.

Gus G

Gus G, a właściwie Kostas Karamitroudis, sympatyczny grecki gitarzysta, związany jest z muzyczną sceną od końca lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to, jeszcze jako osiemnastoletni student Berklee College of Music zaczął pojawiać się w różnych metalowych składach w USA. W tym czasie także rozpoczął realizację projektu solowego, który nazwał roboczo Firewind. Prace nad demówkami, nagrywanymi z zaprzyjaźnionymi muzykami zostały zarzucone, kiedy Gus pojawił się w składach NIghtrage, DreamEvil i MysticProphecy, z którymi zaczął intensywnie koncertować. Firewind nabrał kształu jako zespół w 2002r., kiedy to wydany został debiutancki album „BetweenHeaven and Hell”. Po kilku zmianach składu rok później światło ujrzał „Burning Earth”. Zespół zaczął koncertować w Europie i USA. Album „Forged by Fire” (2005) przyniósł kolejne zmiany w składzie i kolejne występy w Europie i Ameryce. W latach 2004 – 2006 Firewind zarejestrował „Allegiance” i trzykrotnie okrążył glob w ramach tras koncertowych, m.in. z Dragonforce.

Jeszcze w 2003 japoński magazyn BURRN! uznał Kostasa za jednego z trzech najlepszych solowych gitarzystów na świecie, kierując na niego oczy metalowej publiczności. Na efekt nie trzeba było długo czekać. W lipcu 2005r Gus zastąpił czasowo Christophera Amotta w niezwykle popularnej szwedzkiej kapeli Arch Angel, z którą wystąpił podczas festiwalu Ozzfest. Od tego czasu jego kariera zaczęła nabierać tempa.

2009r. przyniósł zaproszenie do przesłuchań na stanowisko gitarzysty w zespole OzzyOsbourne`a, który rozstał się w tym czasie ze swoim długoletnim współpracownikiem, ZakkiemWylde`m. Przesłuchanie skończyło się sukcesem i Gus G. rozpoczął intensywne koncertowanie z Księciem Ciemności. Gus pojawiał się na płycie Ozzy`ego „Scream”, gdzie musiał jedynie nagrać gotowe już kompozycje i ubarwić je własnymi pomysłami na solówki.

Równolegle, podczas przerw w trasach z Osbournem, kontynuował projekt Firewind, który, sukcesywnie, nagrywał kolejne albumy i występował na największych festiwalach w Europie, obu Amerykach i Azji. Ostatnie wydawnictwo Firewind „FewAgainst Many” ukazało się w 2012r. i ugruntowało mocną już pozycję zespołu i jego leadera na światowej metalowej scenie.

Gus G. jest jednym z najważniejszych ambasadorów gitarowej marki ESP, która wypuściła na rynek kilka modeli sygnowanych jego nazwiskiem. Także producent wzmacniaczy Blackstar Amps od lat współpracuje z Artystą, produkując model sygnowany przez Kostasa.

Polecane

Share This