Matt Dusk – „następca Sinatry” w Poznaniu

W ramach kolejnej edycji Poznań Jazz Fair wystąpi dwójka znakomitych wokalistów jazzowych: Matt Dusk oraz Dianne Reeves, posiadaczka jednego z najpiękniejszych głosów w historii jazzu.


2010.01.06

opublikował:

Matt Dusk – „następca Sinatry” w Poznaniu

W ramach kolejnej edycji imprezy Poznań Jazz Fair wystąpi dwójka znakomitych wokalistów jazzowych: nazywany często następcą Franka Sinatry Matt Dusk oraz Dianne Reeves, posiadaczka jednego z najpiękniejszych głosów w historii jazzu.

Dusk wystąpi 5 marca w poznańskim Centrum Kultury Zamek, a Reeves 11 maja w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM przy ul.Przybyszewskiego w Poznaniu.

Już wkrótce poznamy nazwiska kolejnych artystów, którzy wystąpią podczas PJF w 2010 roku!

Matt Dusk nazywany następcą Franka Sinatry, pomimo młodego wieku (32 lata) ma na swoim koncie już trzy albumy. Swingujący muzyk na swoich krążkach dokonuje fantastycznej reanimacji standardów jazzowych. Interpretacje Matta to wyjątkowo udana próba zabrania słuchaczy poza ramy klasycznego jazzu, która zawsze spotyka się z żywiołową reakcją publiczności.

Artysta wykształcenie muzyczne zdobywał od 7 roku życia. Zainteresowanie muzyką klasyczną zaowocowało studiami na Uniwersytecie w York pod okiem jazzowej legendy fortepianu – Oscara Petersona. W roku 1998 talent Matta został po raz pierwszy doceniony przez środowisko muzyczne – wygrał on prestiżowy kanadyjski konkurs młodych talentów, pokonując blisko 700 innych uczestników.

Efektem nieprzeciętnego spojrzenia na muzykę jazzową jest debiutancka płyta „Two Shots” wydana w 2004 roku. Album przyniósł przebój „Two Shots of Happy, One Shot of Sad” napisany ku pamięci Franka Sinatry przez Bono i The Edge z legendarnej grupy rockowej U2.

Kolejny krążek Matta – energetyczny „Back In Town” ukazał się na wydawniczym stole w 2007 roku. Został on zrealizowany w słynnym Studio A, gdzie nagrywał m.in. Frank Sinatra czy Ella Fitzgerald. Całość albumu została zmasterowana przez Chrisa Lord Alge’a, człowieka legendę współpracującego z m.in. Jamesem Brownem, Madonną czy Bad Religion. „Back In Town” to świeże podejście do klasycznych utworów.

Prace nad ostatnim albumem „Good News” , który ukazał się na rynku w 2009 roku trwały około 18 miesięcy. Dusk wspomina, że przygotowanie płyty zrobiło z niego na chwilę neurotyka. Zanim dokonał ostatecznego wyboru, wraz ze współpracownikami przesłuchał ok. 1700 utworów. Źródłem wiedzy i natchnienia był dla niego internet, z którego wyrósł. Nowych utworów poszukiwał na listach przebojów i you tubie. Stylem pracy przygotowanie tego albumu przypomina początki przemysłu fonograficznego, kiedy to muzycy słuchali się nawzajem, nagrywali nieswoje utwory licząc na to że ich interpretacja będzie trafniejszą (jak w przypadku Jimi Hendrixa i utworu „All Along the Watchtowers”). Dzięki temu na płycie słychać inspirację wieloma nurtami czy stylami gry. W jednej z wypowiedzi artysty pojawiło się porównanie do baru, z którego można wziąć, dokładnie to czego się chce. Ostateczne brzmienie albumu nadali mu Ron LoPata oraz Terry Sawchuck z którymi współpracował przy realizacji poprzednich płyt.

Przypomnijmy, że Matt Dusk zaśpiewa w Poznaniu 5 marca w CK Zamek.

Ponad dwa miesiące później Poznań odwiedzi Dianne Reeves – zdobywczyni 4 nagród Grammy w kategorii Najlepsza Wokalistka Jazzowa. Jest jedyną artystką w tej kategorii, która otrzymała je za 3 albumy pod rząd.

Artystka słynie z energetycznych występów na żywo, których poziom niezmiennie wprawia publiczność w zachwyt.

Solową karierę Dianne rozpoczęła w 1982 roku, wkrótce zyskując uznanie wśród fanów jazzu. Artystka nigdy jednak nie ograniczała się do jednego stylu i próbowała swoich sił śpiewając także kompozycje popowe czy zakorzenione w muzyce afrykańskiej. Ostatecznie w 1994 poświęciła się jednak jazzowi i nagrała pierwszy z całej serii świetnych albumów w tym stylu dla prestiżowej wytwórni Blue Note.

Ostatni album artystki „When You Know”, wydany w 2008 roku, zdaniem krytyków stanowi klucz do jej twórczości. Jej zjawiskowy głos i niebywała umiejętność budowania nastroju osiągają wyjątkowy poziom na krążku. Zawartość płyty wydanej pod szyldem wytwórni Blue Note to nowe wersje znakomitych soulowych klasyków.

Dianne Reeves pojawi się w Poznaniu 11 maja w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UM przy ul.Przybyszewskiego w Poznaniu.

Bilety na oba koncerty trafią do sprzedaży na początku przyszłego tygodnia . Będą do kupienia w następujących punktach: Fripp Shop, CIM, Rock Long Luck, bilety24.pl. Na Matta Duska kosztować będą 130 zł – miejsca siedzące i 80 zł – stojące, za wejście na koncert Dianne Reeves trzeba będzie zapłacić od 150 do 120 zł.

Polecane

Share This