Mes o polskim rapie: „Mógł pójść w różnych kierunkach, a wybrał dwie najprostsze drogi”. Jakie?


2020.08.02

opublikował:

Mes o polskim rapie: „Mógł pójść w różnych kierunkach, a wybrał dwie najprostsze drogi”. Jakie?

fot. Wiktor Franko

W weekendowej Gazecie Wyborczej zadebiutował nowy magazyn Wolna Sobota. Jednym z przygotowanych na jego potrzeby tekstów jest rozmowa Jarka Szubrychta z Tym Typem Mesem. Artysta porównuje w niej polski rap do mediów społecznościowych, a także wspomina swoje początki, w tym to, że przez muzykę omal nie pożegnał się z życiem.

Z social mediami jest jak z prochem. Świetny wynalazek, który okazał się bardzo niebezpieczny. Trzeba dołożyć wszelkich starań, by ludzie radykalni i agresywni byli trzymani jak najdalej. Gość od Twittera zaczyna to rozumieć z wieloletnim opóźnieniem, a Mark Zuckerberg nadal udaje, że nie rozumie.

Z polskim rapem było podobnie. Mógł pójść w różnych kierunkach, a wybrał dwie najprostsze drogi. Pierwsza to ta uliczna, antysystemowa, ale poza samym buntem niemająca zbyt wiele do zaproponowania. Druga to przekonanie, że zarabianie hajsu jest najważniejsze – skomentował Ten Typ Mes.

Mes wspominał także swoje początki – zarówno jako słuchacza rapu, jako rapera. W tym pierwszym przypadku raper podsumował krótko teksty artystów, z którymi się stykał.

Sprawdź też: „Still D.R.E.” nie jest kawałkiem Dr. Dre? Snoop Dogg: „JAY-Z napisał całą tę pie****ną piosenkę”

Liroy dużo przeklinał i twierdził, że „Kielce to potęga”. Od czasu, kiedy on wjechał z buta w język mojej klasy w szkole podstawowej, na pewno dużo więcej przeklinam. Udało mi się też odwiedzić Kielce. Są… spoko. Dalej, Kaliber 44 prawdopodobnie palił marihuanę, ale miałem 12 lat i nie wiedziałem, skąd się ją bierze. Zresztą nie rozumiałem większości ich tekstów, nie byłem w stanie rozróżnić słów. Z pierwszych nagrań Molesty dowiedziałem się rzeczy znacznie ważniejszych, szczególnie dla zagubionego chłopaka w okresie dorastania – na przykład tego, żeby nie ruszać heroiny – mówił.

Początki Mesa jako rapera były znacznie trudniejsze. To właśnie im artysta zawdzięcza płytkę, którą ma dziś w głowie.

Od pierwszych nieśmiałych podejść w 1995 roku hip-hop się u nas rozwinął i wytworzył wiele podgatunków. Kiedyś za rapowanie inne niż uliczne można było zarobić trepanację – to mój przypadek. Taki był ogólnie klimat na mieście. Nie mogłem uwierzyć, kiedy pierwszy raz pojechaliśmy do Berlina, że tam ludzie tak swobodnie i kolorowo się ubierają, strzygą i nikt ich nie gania z pięściami za odstawanie od normy. Dziś można więcej i od kilku dobrych lat znajdziesz w rapie potwierdzenie swoich ulubionych, nawet skrajnych postaw. Możesz przebierać: od wykonawców, którzy zachęcą cię do absolutnego nieróbstwa i patologii, przez takich, którzy opowiedzą, jak wydawać pieniądze rodziców, aż po takich, którzy mówią, że studiują i chcą zdobyć świat – zauważył Mes.

Polecane

Share This