Mikrokolektyw W Mikro Trasie


2009.05.10

opublikował:

Mikrokolektyw W Mikro Trasie

Mikrokolektyw, to duet Artur Majewski, Kuba Suchar, których znamy z fenomenalnego Robotobiboka. Wrocławski zespół na bazie wolnej improwizacji konfrontuje tradycje awangardowego jazzu z post-rockiem. Odnajdziemy tu wpływy zarówno Don`a Cherry`ego czy Art Ensemble of Chicago, jak i współczesnych chicagowskich tuzów (Rob Mazurek, Tortoise).

Duet powstał w 2004 r. i przyjął formę swobodnie improwizującego kolektywu, w którym myślą przewodnią było poszukiwanie nowych rozwiązań dla takiego składu. Majewski i Suchar inspirowani dokonaniami takich mistrzów jak Don Cherry, Ed Blackwell, Max Roach, tworzą muzykę akustyczną, podbarwioną syntezatorem minimoog, perkusjonaliami i samplerem, które jednak nigdy nie wychodzą na plan pierwszy. Najbardziej zainteresowani są surowym brzmieniem duetu /trąbka, perkusja/, w którym to uzyskują największą ekspresję i swobodę.

Mikrokolektyw jako mikro-zespół jest jednostką otwartą na kolaboracje i wszelkiego rodzaju próby poszerzenia składu. Do tej pory Mikrokolektyw występował wspólnie z Robem Mazurkiem i Mauricio Takara, Marcinem Dymiterem, koncertował jako część ansamblu „Exploding Star Orchestra” a ostatnio w towarzystwie chicagowskiego basisty Jasona Ajemiana  i japońskiego perkusisty Nori Tanaka znanych jako duet „LayAllOverIt”. Zespół koncertował m.in. we Włoszech, Słowenii i na Słowacji.

Jason Ajemian (rocznik 1976) to kontrabasista i kompozytor, artysta konceptualny i muzyczny, filozof od lat niezwykle aktywny na chicagowskiej scenie muzycznej. Wykształcenie muzyczne odebrał w William Patterson Uniwersity pod okiem Rufusa Reida i Kevina Nortona. Obecnie na stałe mieszka w Nowym Jorku.

Trójkę artystów będziemy mogli zobaczyć w Polsce na podczas mikrotrasy koncertowej. Oto jej przebieg:

18 maja – Katowice – Hipnoza

19 maja – Kraków – Re

20 maja – Poznań – Kisielice

21 maja – Warszawa – Cafe Kulturalna

22 maja – Łódź – Jazzga

23 maja – Wrocław – Rura

Polecane

Share This