Miuosh łączy siły z Julią Pietruchą

Zobaczcie wideo do "Celiny".


2021.08.24

opublikował:

Miuosh łączy siły z Julią Pietruchą

fot. Michał Pawusz

„Celina” to wspólny utwór Miuosha, Zespołu Śląsk oraz Julii Pietruchy będący hołdem złożonym żonom himalaistów, a zwłaszcza Celinie Kukuczce, wdowie po wybitnym zdobywcy Himalajów – Jerzym Kukuczce. Singiel jest kolejną zapowiedzią albumu „Pieśni współczesne”, którego premiera odbędzie się 24 września.

Utwór „Celina” powstał z fascynacji tym, jak wygląda pokonywanie granic przez pryzmat drugiej osoby. Żony himalaistów to prawdziwe bohaterki, które w przypadku tej najgorszej sytuacji muszą radzić sobie ze stratą do końca życia. „Celina” jest więc opowieścią o emocjach towarzyszących dźwiganiu tego brzemienia.

Utwór „Celina” powstał we współpracy z Julią Pietruchą. – Taki album nie mógłby powstać bez Julii. Jej muzyka i jakość zawsze mnie powalały i inspirowały. Kiedy wpadłem na pomysł, żeby napisać utwór, który w tak nietypowy sposób opisuje poświęcenie i oddanie, od razu do niej zadzwoniłem. Dopóki nie powiedziała mi, że w to wchodzi, nie ruszyłem ani z tekstem, ani z muzyką. Musiałem mieć pewność, że „Celina” będzie historią opowiedzianą przez Julię. Inaczej to nie miałoby szans się udać – tłumaczy Miuosh.

„Celina” to czwarty singiel promujący projekt „Pieśni współczesne”. Wcześniej premierę miały już utwory „Zmierzch” nagrany z duetem Kwiat Jabłoni, „Doliny”, w którym gościnnie wystąpili Jakub Józef Orliński i Marcin Wyrostek oraz „Mantra” z Igorem Herbutem.

Album „Pieśni współczesne” będzie miał premierę 24 września. Miuosh jest autorem całości muzyki i wszystkich tekstów, które podsycone lokalną mitologią i świeżym spojrzeniem na sprawy ludzkie, tworzą opowieść o ludziach ziemi zmagającej się z teraźniejszymi problemami, jednocześnie nie zapominając o szacunku dla tradycji. W aktualny sposób poruszają ponadczasową tematykę, śmiało czerpiąc z tradycji pieśni ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego oraz nawiązując do ludowych wierzeń, wartości i historii. W projekt zaangażowanych zostało ponad 140 osób, w tym niezwykły i uznany na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz wykonawcy, tacy jak Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Tomasz Organek, Jakub Józef Orliński, Andrzej Smolik, Marcin Wyrostek, Kora czy duet Kwiat Jabłoni.

Album „Pieśni współczesne” można zamawiać w przedsprzedaży (w dwóch wersjach) na tej stronie.

Polecane

Share This