Mos Def po raz pierwszy w Polsce

Raper zagra w marcu w Warszawie.


2012.01.24

opublikował:

Mos Def po raz pierwszy w Polsce

Mos Def wystąpi na imprezie adidas Originals Rock The Floor, która odbędzie się w dniach 2-3 marca w warszawskim Soho Factory. Bilety w sprzedaży na Ticket Pro od 25 stycznia.

38-letni Mos Def jest jednym z najbardziej uznanych amerykańskich raperów. Urodzony na nowojorskim Brooklynie, muzyczną karierę rozpoczynał w 1994 r. w zespole Urban Thermo Dynamics, który tworzył ze swoim młodszym rodzeństwem: bratem D.c.Q i siostrą Ces. Pomimo kontraktu z Payday Records i nagrania dwóch singli, debiutancki album UTD, „Manifest Destiny”, ukazałsię dopiero w 2004 r. nakładem Illson Media.

W 1996 r. solowa działalność Mos Defa rozpoczęła się na dobre – raper najpierw zanotował występy na płytach De La Soul i Da Bush Babees, zaś jego pierwszy samodzielny singiel, „Universal Magnetic”, stał się podziemnym hitem.

1998 rok to pierwszy oficjalny krążek Mos Defa – jednak nie solowy, a stworzony z Talibem Kwelim pod szyldem Black Star. Wydawnictwo, promowane takimi klasykami jak „Respiration” czy „Definition”, do dziś uznawane jest za jedną z najlepszych płyt w historii hip-hopu.

Rok później do sprzedaży trafił solowy debiut Dantego Smitha – bo takie jest prawdziwe imię i nazwisko Mos Defa. „Black On Both Sides” to, podobnie jak „Black Star”, wybitne, eklektyczne dzieło, na którym gospodarz bez problemu przechodzi od rapu do śpiewu, od downtempo po klasyczny hip-hop spod znaku DJ Premiera.

Po upadku kultowej wytwórni Rawkus, w której ukazały się dwa wyżej opisane albumy, Mos Def podpisał kontrakt z Interscope/Geffen Records i tam też wydał swój długo oczekiwany, drugi solowy krążek – „The New Danger” (2004). Smith posunął się w eksperymentach jeszcze dalej – pojawił się soul, blues i rock and roll, a nad całością brzmienia czuwała kapela Black Jack Johnson, w której grali m.in. członkowie Bad Brains i Living Colour.

Ostatnie dwa albumy Mos Defa to „True Magic” (2006 – kontrowersyjny ze względu na okładkę, a właściwie zupełny jej brak; całośc była sprzedawana w przezroczystym opakowaniu) i „The Ectatic” (2009 – chyba najlepszy album Mos Defa od czasu debiutu; może najmniej na nim eksperymentów, ale mamy za to takich tuzów hip-hopu jak Madlib, J Dilla, Slick Rick i Talib Kweli).

Kariera Mos Defa to poza tym olbrzymia ilość gościnnych występów – od The Roots, przez Kanye Westa po Gorillaz.

Na ten rok zaplanowany jest wielki powrót Black Star – trasa i nowy album. Od stycznia również Mos Def nie występuje już pod swoją oryginalną ksywką, lecz podpisuje swoje nagrania pseudonimem Yasiin.

***

adidas Originals Rocks the Floor to druga edycja jednej z największych w Polsce imprez hip-hopowych. Odbędzie się 2 i 3 marca, w Soho Factory, w Warszawie. Zgodnie z tradycją nie zabraknie międzynarodowych gwiazd. Niektóre z nich odwiedzą Polskę po raz pierwszy! Impreza połączy ze sobą cztery podstawowe elementy kultury hip-hop – MCing, B-boying, DJing i Graffiti. W każdej z tych dziedzin będzie można podziwiać najlepszych artystów z Polski i ze świata.

Celem imprezy jest stworzenie przestrzeni umożliwiającej poznanie twórczości z różnych stron świata, wymiana doświadczeń między artystami, pokazanie kultury hip-hop jako unikalnego i niezwykle szybko ewoluującego elementu współczesnej kultury, w którym każdy, bez względu na wiek, czy miejsce zamieszkania, może znaleźć  coś dla siebie.

adidas Originals Rocks the Floor to propozycja dla wszystkich, którzy chcą usłyszeć głos młodych ludzi, poznać kulturę, która kształtuje już kolejne pokolenia, łamać stereotypy dotyczące hip-hopu i oczywiście wziąć udział w tworzeniu niepowtarzalnego wydarzenia, które wprowadza Polskę na mapę liczących się wydarzeń hip-hopowych na międzynarodowej scenie.

Polecane

Share This