Nergal z zarzutem znieważenia godła

Artyście grozi rok pozbawienia wolności.


2017.11.06

opublikował:

Nergal z zarzutem znieważenia godła

foto: Katarzyna Kalisz

Przed kilkoma dniami lider grupy Behemoth Nergal informował, że złoży w gdańskiej prokuraturze zeznania w sprawie grafiki promującej ubiegłoroczną trasę jego zespołu. Ilustracja zdobiąca tour „Rzeczpospolita niewierna” w opinii gdańskiego radnego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą obraża znieważa polskie godło. – Przesłuchano już kilka osób, w tym heraldyków, którzy jednoznacznie oświadczyli: TO NIE JEST POLSKIE GODŁO. Jak się okazuje, to nie wystarcza sądowi, by podjął decyzję. Czyżby szukali kozła ofiarnego? Czy to jest kolejna próba polskiego rządu, by dopaść Nergala i zastraszyć innych artystów? – pytał na Instagramie artysta.

Mimo specjalistów od heraldyki, o których pisał Adam Nerdal D., jemu oraz Maciejowi „Manticore’owi” G. postawiono zarzut znieważenia symbolu narodowego. Obaj nie przyznają się do winy. – W oparciu o zebrany materiał dowodowy i uzyskane w tej sprawie opinie, prokurator postawił dwóm osobom zarzut znieważenia godła RP. Do wzoru godła zostały wprowadzone elementy o charakterze satanistycznym i antychrześcijańskim, które w sposób istotny zmieniały rzeczywiste ideologiczne znaczenie państwowo-historyczne godła RP. Następnie zlecił osobom, które zajmowały się promocją trasy koncertowej, rozpowszechnianie tego znaku graficznego – powiedziała Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zakazując dalszego rozpowszechniania grafiki (cytat za tvn24.pl).

Oskarżonym grozi do roku pozbawienia wolności. Prokuratura planuje postawić zarzuty jeszcze jednej osobie.

Już w ubiegłym roku w rozmowie z nami Nergal tłumaczył: – To nie jest godło Polski. To wariacja na temat orła, która ma formę godła. Nie mogę brać odpowiedzialności za fantazję innych ludzi, zwłaszcza za ludzi, którzy są niedouczeni. Zrywają plakaty reklamujące trasę i zarzucają profanację godła, ale to nie jest godło. To jest orzeł, orzeł pozbawiony korony. Czy ci ludzie widzieli godło naszego kraju? Skoro patrzą na nasze plakaty i widzą tam profanację godła, to chyba nie widzieli, jak ono wygląda.

Postępowanie jest w toku.

Polecane

Share This