Nubya Garcia debiutuje w barwach Concord Jazz


2020.08.19

opublikował:

Nubya Garcia debiutuje w barwach Concord Jazz

Już 21 sierpnia do sklepów trafi  pierwszy album Nubya Garcia – „Source”. Garcia wyprodukowała ten album we współpracy z cenionym producentem Kwesem (Nérija, Bobby Womack, Solange). Artystka występuje na nim z muzykami w składzie: Joe Armon-Jones (instrumenty klawiszowe), Daniel Casimir (gitara basowa) i Sam Jones (perkusja).

Album SOURCE ukazuje się po wydanej przez nią w 2018 EP-ce, WHEN WE ARE, której tytułowy utwór został opisany przez New York Times jako „pulsujący życiem” i uznany za jeden z najlepszych utworów 2018 roku przez stację NPR. Jej debiutancka EP-ka, NUBYA’s 5IVE, która wyszła w 2017 roku, została okrzyknięta przez The Vinyl Factory „nadzwyczajną” i wyprzedała się na winylu w ciągu 24 godzin. W 2018 roku Garcia pojawiła się również na pięciu z dziewięciu utworów kompilacji WE OUT HERE, projekcie specjalnym niezależnej wytwórni Brownswood, poświęconej młodej i ekscytującej londyńskiej scenie jazzowej. Artystka jest zdobywczynią nagrody Jazz FM Breakthrough Act of the Year oraz nagrody Sky Arts Breakthrough Act Of the Year, które zostały jej przyznane w 2018 roku, a także Jazz FM UK Jazz Act of the Year Award w kolejnym roku.

SOURCE jest jak zbiór sonicznych mantr. Przesiąknięty głęboko osobistym przekazem, gdzie Garcia odwzorowuje mapy wokół punktów współrzędnych swojej tożsamości, historii rodzinnej, żalu, powiązań z tradycją afrykańskiej diaspory i wspólnoty. SOURCE jest przede wszystkim przejawem głębokiego zakotwiczenia się w sobie, by móc być w pełni z innymi. Urzeczywistnia własną i zbiorową siłę: ewolucję wartości saksofonistki w miarę, jak łączy się z samą sobą, swoimi korzeniami i wspólnotą. Garcia dociera w głąb, by poprzez muzykę przedstawić możliwie najszerszą perspektywę: od Londynu po Bogotę, od Caury po Georgetown – jest to płyta czerpiąca inspirację z wielu miejsc, które Garcia nazywa domem.

Muzyka na płycie to błyskotliwa mieszanka broken beatu, soulu, dub-stepu, brzmień afro-diasporycznych – od cumbii po calypso, które Garcia rozwija w poszczególnych utworach, nie tracąc przy tym swojego solidnego jazzowego fundamentu. Album czerpie tyle samo inspiracji z twórczości Herbiego Hancocka i Wayne’a Shortera, co z Flying Lotus, Calypso Rose, Malego i Nidii Gongory.

Nubya Garcia uczyła się pod kierunkiem pianistki Nikki Yeoh w Camden Music, a następnie, jako nastolatka, dołączyła do organizacji edukacyjnej Tomorrow’s Warriors Gary’ego Crosby’ego i ukończyła Trinity Laban Conservatoire of Music. Jest członkinią septetu jazzowego Nérija. Koncertuje po całym świecie, grając na scenach i festiwalach w Ameryce Łacińskiej, Azji, Europie, Australii i Stanach Zjednoczonych. Garcia zdobywa uznanie również w roli didżejki; aktualnie prowadzi autorską audycję w stacji NTS i gra coraz więcej setów na żywo w całej Europie.

Źródło: Universal Music Polska

Polecane


Share This