Opeth gwiazdą nowego polskiego festiwalu

Na scenie pojawi się m.in. Blindead.


2017.03.30

opublikował:

Opeth gwiazdą nowego polskiego festiwalu

20 sierpnia w warszawskim Parku Sowińskiego odbędzie się Prog In Park, impreza, która przybierze formę mini-festiwalu, na którym wystąpią artyści związani z szeroko pojęta muzyką progresywną. Pierwszymi ogłoszonymi wykonawcami są Opeth oraz rodzima grupa Blindead. Pozostałych wykonawców poznamy w czwartek 13 kwietnia. Tego samego dnia wystartuje również przedsprzedaż biletów na wydarzenie. Ich ceny pozostają póki co nieznane. Organizatorem Rock In Park jest Knock Out Productions.

Opeth

Jeżeli poszukujecie przykładu na to, co to znaczy ewolucja w muzyce, prześledźcie historię Opeth. Powstały w 1990 roku w Sztokholmie zespół, przez lata karmił fanów wyszukaną, mroczną, rozbudowaną wersją death metalu, ocierając się w tej stylistyce o prawdziwy geniusz albumami „My Arms, Your Hearse” i „Blackwater Park”. Liderujący formacji od samego początku muzyczny erudyta Mikael Akerfeldt, nie zamierzał jednak kurczowo trzymać się raz obranej drogi, co zasygnalizował już bardziej subtelnym dyptykiem „Deliverance” / „Damnation” (2002, 2003), by w 2011 roku albumem „Heritage” zabrać odbiorców w podróż w czasie do przełomu lat 60. i 70. XX wieku, gdy królowały rock, hard rock, szalała psychodelia, swoją wielkość pokazywał krautrock. Zapoczątkowana na dobre sześć lat temu podróż trwa do dziś. Opeth zatrzymał się w 2016 roku na przystanku pod nazwą „Sorceress”, który zameldował się w pierwszej 30. „Billboardu”, podobnie zresztą jak trzy wcześniejsze produkcje kapeli, „Watershed”, wspomniany „Heritage” i „Pale Communion”. Wspaniałe umiejętności, szacunek do fanów i znakomite koncerty, to również znaki szczególne Opeth. Szwedzi prezentowali je podczas każdej wizyty w Polsce i z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością zrobią to ponownie.

Blindead

Niebawem minie rok, odkąd trójmiejski Blindead rozpoczął nowy etap swojego życia, z Piotrem Piezą na wokalu. W międzyczasie ukazała się dobrze przyjęta piąta płyta kapeli, „Ascension”. Niestety, skład się nie utrzymał, bo parę miesięcy później z Blindead pożegnał się mieszkający w Polsce włoski basista Matteo Bassoli, którego tego wieczoru zobaczymy w szeregach Lion Shepherd. Jednak trzon zespołu, czyli Konrad Ciesielski, Bartosz Hervy, Marek Zieliński i Mateusz Śmierzchalski pozostaje nienaruszony. Blindead, twórcy kapitalnej płyty „Autoscopia / Murder In Phazes”, EP-ki „Impulse”, albumów „Affliction XXIX II MXMVI” i „Absence”, to prawdziwa petarda koncertowa. Potęga, ciężar i moc uderzenia cudownie mieszają się u nich elektronicznymi ozdobami Bartka Hervy’ego. Żonglują emocjami i porywają publikę, tworząc szczególną atmosferę.

Polecane

Share This