Ostatnie dni w Strefach Kibica


2012.06.26

opublikował:

Ostatnie dni w Strefach Kibica

WROCŁAW

29 CZERWCA: CHEMIA, LUC

30 CZERWCA: b.LUZ.Band, Takie Trio

29 czerwca o 21:22 Strefa Kibica na wrocławskim Rynku zamieni się w koncertowe kino. Na wielkim ekranie o powierzchni 100m2 wyświetlony zostanie projekt Kosmostumostów, w który zaangażowało się prawie 30 wrocławskich artystów.

Koncertem tym L.U.C – muzyk, konceptor i performer, zamyka ostatnietap realizacji Kosmostumostów  – pierwszego w Polsce projektu łączącego przypowieść z muzyką, komiksem, animacją i muralami. To największe przedsięwzięcie laureata m.in. Wrocławskiej Nagrody Muzycznej i Paszportu Polityki, nad którym specjalny patronat objęło miasto Wrocław.

Artysta realizował projekt konsekwentnie przez prawie 2 lata. Założył sobie jeden cel. Przez pryzmat tutejszych artystów i energii ukazać magię miasta Stumostów, które odmieniło jego życie. Zaczęło się od dedykowanej miastu autobiograficznej przypowieści i albumu muzycznego. Później powstawał do niego komiks i klip. Po wielu miesiącach poszukiwania środków i ścian ruszyła akcja muralowa. W projekcie brali więc udział zarówno muzycy, wokaliści, jak i graficy, animatorzy i grafficiarze.

– To dla mnie ważny dzień – mówi L.U.C.  – Wiele razy myślałem, że nie dam rady tego wszystkiego zrealizować. Wiele było przeszkód i barier. Wszystko co chciałbym powiedzieć to wielkie podziękowania dla tych wszystkich, którzy byli ze mną. Dla Adasia Tunikowskiego, Grzesia Przybysia i wielu innych grafików, dla muzyków, graficiarzy a przede wszystkim dla energii Wrocławia, dla wrocławskiej publiki i urzędników Wydziału Społecznego, Biura ds. Euro i Wydziału Kultury, którzy wykazali się ogromną otwartością i zaufaniem wobec mojej osoby. Dziękuję też dziennikarzom za promowanie mojej twórczości. To tutejsi dziennikarze często wystrzeliwują wrocławskich artystów na kraj. Zapraszam Was wszystkich na koncert. To dla Was!– podsumowuje artysta.

Dziś po dwóch latach pracy mamy zjawiskowy projekt, który opowiada o losach człowieka przez pryzmat przestrzeni miejskiej. Dzięki charyzmie autora połączonej z otwartością i zaangażowaniem różnych wydziałów magistratu, a nawet PKP udało się wyprowadzić fragmenty przypowieści w przestrzeń Wrocławia – miejsca akcji. Mamy potężny Mural przy ul. Młynarskiej, który razem z tym na przy ul. Komandorskiej, dumnie wita przyjezdnych gości, mural przy ul. Legnickiej opowiada alternatywną historię Wrocławia, mural przy ul. Cieszyńskiego nawiązuje do komiksu i licznych aniołów na sztukateriach wrocławskich kamienic, mural przy ul. Krakowskiej motywuje do poszukiwania skarbu i w końcu ten na Reymonta ów skarb przed nami odkrywa. Artysta zorganizował też stronę www.kosmostumostow.pl, na której oprócz informacji o projekcie pojawi się także mapa murali. Żadneinne miasto w Polsce nie posiada na dzień dzisiejszy podobnego projektu.

GDAŃSK


27 CZERWCA: Mechanism, Gentleman!

28 CZERWCA: Sztere Knte, Mitra, In My Pocket

Tu rozczarowanie. Gentlemanem, który wejdzie na scenę w Strefie Kibica o godz. 18, nie jest światowej sławy artysta reggae, ale nasz polski Gentleman! (z wykrzyknikiem). Na oficjalnym Facebooku czytamy o tym zespole:

„Gramy od kwietnia 2007 r. Udało się nam zaliczyć Heineken Open`er, dwa razy festiwal Eko Union of Rock w Węgorzewie, Jarocin oraz studio im. Agnieszki Osieckiej. Nagraliśmy trzy epki, zagraliśmy kilkadziesiąt koncertów. Teraz nadszedł czas na LP. Premiera miała miejsce 3 kwietnia 2010. Płyta dostępna m.in. w Empikach. Kupcie i posłuchajcie kilku historii…”.


POZNAŃ

27 CZERWCA: Maciej Maleńczuk

28 CZERWCA: Doniu/Kris/Ascetoholix

29 CZERWCA: Alphaville

1 LIPCA: Ewa Jach, De Mono

Ascetoholix – Grupa Ascetoholix została założona na przełomie 1998/1999. Tworzy ją trzech raperów z Obornik i Poznania: Donia, Krisa i Libera.

Nazwa zespołu ma nawiązywać do ascezy moralnej, polegającej na rzetelnej pracy oraz unikaniu konformizmu i wybierania łatwych dróg.

Maciej Maleńczuk – wokalista, gitarzysta, poeta, mąż i ojciec. W swoim życiu próbował wielu rzeczy – efekt jednego z eksperymentów będziemy mieli okazję zobaczyć na głównej scenie Strefy Kibica. Psychodancing to znane polskie przeboje i autorskie piosenki Macieja Maleńczuka, utrzymane w stylistyce dancingowej. Na koncerciebędzie można posłuchać również utworów z szesnastej płyty artysty „Psychocountry”, której premiera miała miejsce pod koniec maja.

Alphaville – Grupa muzyczna powstała w niemieckim mieście Münster, grająca muzykę opartą na syntezatorach, z pogranicza rocka i synth popu, nawiązującą do stylów new romantic i rocka elektronicznego. Jeden z najbardziej popularnych zespołów lat 80. XX wieku. Największym przebojem zespołu jest utwór Forever Young pochodzący z debiutanckiego albumu o tym samym tytule (1984). Utwór ten uznawany jest przez wielu za swoisty hymn pokolenia, które wychowywało się w latach 80. Ponadto grupa wylansowała wiele innych wielkich przebojów dekady – m.in. Big in Japan, czySounds Like a Melody.

Ewa Jach – Młoda, debiutująca solowo wokalistka, mająca na swoim koncie współpracę z Kayah, Kasią Wilk czy Mezo, laureatka wielu festiwali. Jej najnowszy singiel „Mamy czas”grany przez największe rozgłośnie radiowe, promuje debiutancki krążek „KomPozycje”.

De Mono – Jeden z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych zespołów muzycznych w Polsce, na scenie od ponad 25 lat. Największe przeboje De Mono zna i śpiewa cała Polska. Ich najnowsza płyta „No stress” zaowocowała kolejnymi hitami, które przez długie tygodnie nie schodziły z czołówek list przebojów. „Póki na To czas” – przebój promujący płytę, był najczęściej granym utworem w polskich rozgłośniach radiowych w ostatnim roku.

WARSZAWA

28 CZERWCA: Papaja Band, Lady Pank

29 CZERWCA: Sofa

1 LIPCA: Kayah

W warszawskiej Strefie Kibica na mecz Niemcy – Włochy zaplanowano dwa koncerty. O 17:45 wystąpi zespół Papaja Band, grający kowery m.in. Michaela Jacksona, Elvisa Presleya i Madonny. Zaś po meczu na scenie pojawią się legendy polskiej muzyki – Lady Pank.

Dzień później w Strefie Kibica materiał z płyty „Hardkor i Disko” zaprezentuje grupa Sofa. Z kolei w niedzielę – gdy na Ukrainie będzie odbywał się mecz finałowy – w Warszawie o 17:30 zagra Kayah. Jak czytamy w informacji prasowej, „artystka wykona swoje największe przeboje, nie zabraknie też euro-akcentu niespodzianki”.

Polecane

Share This