Pandemia koronawirusa: Artyści nie dostaną tantiem?

Kolejny cios w branżę muzyczną


2020.03.31

opublikował:

Pandemia koronawirusa: Artyści nie dostaną tantiem?

Koncert, pixabay.com

Złe wieści dla wszystkich artystów i kolejny cios wymierzony w branżę muzyczną. Najpierw pandemia koronawirusa spowodowała kryzys na rynku, a teraz okazuje się, że przedsiębiorcy nie będą odprowadzać tantiem ZAiKS-owi i STOAR-owi za czas epidemii. Dlaczego? Wszystko przez tarcze antykryzysową.

Sprawdź też: „Ludzie śmiali się z moich rękawiczek i maseczek” – Waldemar Kasta szczerze o pandemii koronawirusa

Tarcza antykryzysowa ma na celu złagodzić negatywne skutki recesji spowodowanej przez pandemię koronawirusa. Jednym z elementów przegłosowanej przez Sejm tarczy jest zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku odprowadzenia tantiem za korzystanie z utworów oraz opłącania abonamentu RTV.

Sprawdź też: Nagie wspomnienie Nergala na Instagramie

Autorem tego rozwiązania jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictw Narodowego, które prawdopodobnie chciało zwolnić właścicieli sklepów restauracji, kawiarni i punktów usługowych od płacenia tantiem za odtwarzanie muzyki.

Póki co ZAiKS poinformował o tym, że wniósł o wprowadzeni poprawek dotyczących odtworzeń publicznych w tych miejscach, które w czasie epidemii nie zostały objęte ograniczeniami. Natomiast STOART uważa, że artyści już ponoszą straty związane z odwołaniem koncertów oraz innych wydarzeń kulturalnych. Dodaje, że takie posunięcie (pozbawienie wszelkich tantiem) będzie oznaczać dalsze ograniczenia bieżących dochodów i nie mogą pozwolić na wspieranie jednej poszkodowanej grupy kosztem innej grupy.

Sprawdź też: Specjalny koncert w dniu finału Eurowizji 2020

Polecane

Share This