Paszporty Polityki rozdane

Laureata w kategorii muzyka rozrywkowa doceniono m.in. za "rozwój własnego muzycznego języka".


2023.01.17

opublikował:

Paszporty Polityki rozdane

fot. Teodor Klepczyński / Polityka

Już po raz 30. rozdano Paszporty Polityki – doroczne nagrody kulturalne tygodnika POLITYKA, jedne z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce.

Paszporty POlityki wręczane są na podstawie wskazań niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują najciekawsze osobowości twórcze minionego roku. Kapituła Nagrody złożona z dziennikarzy tygodnika Polityka wybiera Laureatów w następujących kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.

Paszportami Polityki nagradzani są wybitnie utalentowani młodzi twórcy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w danym roku swoimi artystycznymi działaniami i dokonaniami. Artyści, którzy kreatywnie reagują na zmieniającą się rzeczywistość, wyznaczają nowe kierunki w sztuce, twórczo wzbogacają kulturę polską i światową.

Ogłoszono także laureatów nagrody specjalnej Kreatora Kultury – nagrody dla wybitnych osobowości przyznawanej od 2002 roku, z okazji 30-lecia tytułem Kreatora Kultury uhonorowano trzy osoby. Wzorem dwóch ostatnich lat – dzięki wsparciu naszych sponsorów – przyznano nagrody finansowe nominowanym we wszystkich kategoriach.

W kategorii muzyka rozrywkowa nominowano Szczyla, Mroza i 1988. Statuetkę otrzymał ten ostatni, czyli Przemysław Jankowiak, którego doceniono za „otwartość stylistyczną, za umiejętność pracy z różnymi artystkami i artystami oraz za twórcze inspirowanie się różnymi nurtami. Za rozwój własnego muzycznego języka i przenoszenie go w swoich produkcjach z undergroundu do mainstreamu”.

Oto laureaci w poszczególnych kategoriach:

Film: Jan Holoubek
Teatr: Jakub Skrzywanek
Literatura: Grzegorz Piątek
Sztuki wizualne: Agata Słowak
Muzyka poważna: Anna Sułkowska-Migoń
Muzyka popularna: 1988
Kultura cyfrowa: Anna i Jakub Górniccy (Outriders)
Kreatorzy Kultury: Dorota Masłowska, Ryszard Poznakowski, Wilhelm Sasnal

Polecane

Share This