Pierwszy singiel promujący nowy projekt Łony już dostępny

Niecodzienna kooperacja z udziałem szczecińskiego rapera.


2023.07.18

opublikował:

Pierwszy singiel promujący nowy projekt Łony już dostępny

fot. Kocanowski

Po trzech latach milczenia Łona wraca z nowym projektem, tym razem w kooperacji z Andrzejem Koniecznym i Kacprem Krupą – muzykami z zespołu Siema Ziemia. Ich promowany singlem „Żeby nie skłamać” koncept album „TAXI” ukaże się jesienią tego roku nakładem wytwórni Def Jam Recordings Poland.

Ten projekt jest podwójnie zaskakujący. Po pierwsze – producentami są dwaj muzycy: saksofonista Kacper Krupa i perkusista Andrzej Konieczny, związani z Poznaniem i grający wspólnie m.in. w zespole Siema Ziemia. Ich muzyka to niecodzienny mariaż hip-hopu, jazzu i elektroniki. Po drugie – to album koncepcyjny. Wszystkie teksty Łony na płycie orbitują wokół tematu TAXI i wyrastają albo z własnych czy zasłyszanych historii z taksówek, albo z rozmów z kierowcami, prowadzonych przez Łonę i Zuzannę Głowacką w ramach prac nad płytą. Nie jest to jednak reportaż. – Chciałem zrobić płytę o taksówkarzach, a wyszła mi najbardziej osobista wypowiedź w karierze – mówi Łona. Twórcy płyty przyglądają się sobie na tle uchwyconej tuż po transformacji Polski, współczesnych konfliktów, ale też sentymentalnych lub zabawnych historii rodem ze świata Jima Jarmuscha.

Album powstał na gruncie projektu społeczno-artystycznego prowadzonego przez Zuzannę Głowacką, którego początki sięgają szóstej edycji festiwalu sztuk społecznych OFF Opera (czerwiec 2020).

Razem z singlem premierę ma teledysk, luźno inspirowany filmem „Noc na ziemi” Jima Jarmusha, w którym wystąpili Marcin Czarnik i Anna Januszewska. „Żeby nie skłamać” to opowieść o wspólnym milczeniu, które może przerodzić się w relację. Obraz zrealizowany został w Szczecinie wspólnymi siłami Łony i kolektywu Kinomotiv. Teledysk jest pierwszą częścią z fabularno-dokumentalno-animowanego cyklu promującego nadchodzące wydawnictwo — podróży, w którą twórcy chcą zabrać odbiorcę.

Wraz z singlem rusza przedsprzedaż albumu TAXI na defjam.pl i sklep.dobrzewiesz.net. Limitowana edycja płyty zawiera m.in. garść osobistych komentarzy twórców i niecodzienne dodatki, w tym dwa intrygujące remiksy, a także wyjątkową piosenkę powstałą w ramach projektu TAXI w 2020 r., z tekstem Jacka Budynia Szymkiewicza — zmarłego w ubiegłym roku wokalisty szczecińskiej grupy Pogodno.

Poza wyjątkowymi edycjami albumu na winylu oraz CD, fani projektu „TAXI” będą mogli zamówić związany z wydawnictwem oryginalny merch, w postaci t-shirtu, longsleeve’u, czy bluz. Ubrania te posiadają wysokiej jakości nadruki, opatrzone są tematycznymi metkami „TAXI”, są w 100% z bawełny oraz wyprodukowane w Polsce. Oprócz tego na chłodniejsze dni fani znajdą czapkę beanie.
Premiera albumu zapowiedziana jest na 13 października.

Polecane

Share This