Piotr Gliński: „W Polsce potrzebne jest utworzenie funduszu ubezpieczeń dla artystów”


2020.06.24

opublikował:

Piotr Gliński: „W Polsce potrzebne jest utworzenie funduszu ubezpieczeń dla artystów”

zdj. Profesor Piotr Gliński Facebook

Lockdown boleśnie odbił się nie tylko na muzykach, ale również na artystach uprawiających inne dziedziny sztuki. Wiele osób z dnia na dzień straciło źródło dochodu. Spora część z nich nie ma oszczędności, więc pozostaje bez środków do życia. To wszystko sprawia, że wraca temat ustawy o statusie artysty zawodowego, która według ministra kultury ma rozwiązać ten problem.

Od dwóch i pół roku przygotowujemy wraz z wszystkimi środowiskami artystycznymi w Polsce wielką systemową ustawę o statusie artysty zawodowego – powiedział na antenie RMF FM Piotr Gliński. Nowe przepisy miałyby zapobiec sytuacji, w której artyści pozostają bez środków do życia zarówno w czasie aktywności zawodowej jak i po przejściu na emeryturę.

Żeby przeciętny polski artysta, który ma kłopoty z przeżyciem, a później na ogół ma bardzo niską albo w ogóle nie ma emerytury, mógł funkcjonować w sposób cywilizowany – skomentował minister dodając: – Jest potrzebne stworzenie funduszu ubezpieczeń dla artystów w Polsce.

Sprawdź też: Koncerty bez ograniczeń do 150 osób? Zaskakujący ruch ministra kultury

Minister Gliński zwrócił się kilka dni temu do premiera z propozycją poluzowania obostrzeń dotyczących liczby uczestników w wydarzeniach kulturalnych. Jeśli Mateusz Morawiecki zaakceptuje przedstawioną w niej koncepcję, jest szansa, że od 17 lipca przestanie obowiązywać limit 150 uczestników w koncertach plenerowych, pojawi się także możliwość powrotów do klubów i hal.

Polecane


Share This