Podwójna Premiera Percivala


2015.06.01

opublikował:

Podwójna Premiera Percivala

Do sklepów trafiła właśnie płyta „Wilnd Hunt” nagrana pod szyldem Percival oraz „Mniejsze zło”, pod którą podpisał się zespół Percival Shuttenbach. W praktyce za obie płyty odpowiada ten sam zespół, który przyzwyczaja nas do swoich odmiennych oblicz. Z jednej strony zespół – matka Percival Schuttenbach, od 1999 roku stojący w awangardzie, łączący na przeróżne sposoby folk z metalem. Z drugiej strony – Percival, odnoga, która zajęła się czystym, akustycznym folkiem, umieszczając go jednak jak najdawniej się da w historii i wplatając w rekonstrukcję historyczną.

Dotychczas zespół nagrywał płyty obu projektów konsekwentnie oddzielając swoje oblicza oraz pilnując, aby wydawnictwa ukazywały się na przemian. Teraz za to, w jednym czasie, wychodzą płyty zarówno Percivala, jak i Schuttenbacha. Nie bez powodu oba albumy mają swoją premierę razem. W ich tracklistach znajdziemy odwołania do siebie nawzajem.

Na „Wild Hunt”, będącym składanką utworów wykorzystanych w soundtracku gry „Wiedźmin 3” w ich oryginalnym brzmieniu, znajdziemy głównie utwory w wersji folkowego Percivala, ale obok tego – również mocniejsze wersje tych utworów w wykonaniu Schuttenbacha. Dotyczy to na przykład znanego już powszechnie z trailerów do gry „Sargona”, który powstał jeszcze w 2001 roku, właśnie jako dzieło zespołu Percival Schuttenbach.

Z kolei na „Mniejszym źle”, wydawnictwie inspirowanym opowiadaniem Andrzeja Sapkowskiego o tym samym tytule, zespół zamieścił folk-metalową wersję „Oberka” Grażyny Bacewicz, który pierwotnie pojawił się w wersji czysto folkowej jeszcze na pierwszym demie zespołu z 1999 roku. Dlatego oba wydawnictwa, wzajemnie do siebie nawiązujące, stanowią bardzo oryginalny wyjątek w dyskografii grupy. Być może jedyny taki w historii. Dystrybucją zajmuje się warszawska Fonografika.

Polecane

Share This