Pola Rise z nowym singlem o wykluczeniu

Teledysk i utwór "WYTRZYMAM" już w sieci


2023.01.14

opublikował:

Pola Rise z nowym singlem o wykluczeniu

Pola Rise utworem „Wytrzymam” pretenduje do najbardziej wyrazistych i charakterystycznych artystek polskiej sceny alternatywnej. Utwór uzupełnia wyjątkowy i wielowymiarowym klip, który opowiada historię o wykluczeniu, braku akceptacji i odrzuceniu społecznym. Teledysk miał swoją premierę w metaversowej przestrzeni Spatial.io, która będzie dostępna dla zwiedzających do 19 stycznia 2023.

Pola Rise dała się poznać jako artystka wielowymiarowa, z własnym, rozpoznawalnym brzmieniem i charakterem. Po świetnie przyjętym debiucie ANYWHERE BUT HERE i nagrodzonym trzema złotymi singlami albumie
TO THE BONE w duecie z australijskim artystą Andym Wardem, przyszedł czas na debiut w języku polskim. Po singlach CHYBA oraz BEZ TCHU, które ukazały się w drugiej połowie 2022 roku przyszła kolej na poruszające WYTRZYMAM.

Klip przepełniony jest symboliką i opowiada historię jedynego uwłosionego w tłumie osób pozbawionych włosów. Bohaterka siłą wyciągana jest ze swojej przestrzeni by wystąpić przed publicznością, która ze względu na jej „inność” zupełnie nie rozumie i odrzuca tę sztukę. Nieprzypadkowo jednym w ważniejszych elementów całego projektu są rosnące włosy. To symbol upływającego czasu, ale również to atrybut przekleństwa i wykluczenia. Jest to nawiązanie również do kołtuna polskiego, czyli Plica polonica, gdzie splątane włosy były symbolem zła i „choroby wewnętrznej”.

„Wytrzymam to utwór otwierający całkiem nowy etap historii, którą chciałabym opowiedzieć na mojej nowej płycie. Po zmierzeniu się z własnymi demonami przyszedł czas na akceptację, regenerację i nową perspektywę. Moja skóra stwardniała i mimo, że wciąż często czuje się jak jedyny „uwłosiony” wśród łysego społeczeństwa, to zbudowałam w sobie wewnętrzny schron, pozwalający mi przetrwać. Niezwykle ważną częścią tej historii jest klip, który w metaforyczny sposób pokazuje wyjście z własnej strefy komfortu, konfrontację z niezrozumieniem i odrzuceniem. To mój manifest i walka o akceptację inności i wyjątkowości. Tę inność trzeba pielęgnować i doceniać – to właśnie wyjście poza schemat pozwala eksplorować coraz to nowe rzeczy i doświadczać emocji wcześniej niezaznanych.” – Pola Rise

Piosenka WYTRZYMAM powstała we współpracy z Marcinem Borsem, producentem oraz Rafałem Olewnickim, kompozytorem i perkusistą zespołu Poli. Klip wyreżyserował Michał „Radziej” Radziejewski we współpracy z samą artystką a za zdjęcia odpowiada Arek Powalka.

Polecane

Share This