Polacy jadą na Open`era

Brodka, Pogodno, Vavamuffin, R.U.T.A., Baaba Kulka, Wojtek Mazolewski Quintet, Tides From Nebula, Małe Instrumenty, Karolina Cicha i Niechęć.


2011.04.30

opublikował:

Polacy jadą na Open`era

Organizator Heineken Open`er Festival ogłosił kolejną „porcję” krajowych artystów, których będzie można zobaczyć w lipcu w Babich Dołach… oto oni:

Brodka (Main Stage)

Jej trzecia płyta „Granda” stała się sensacją ubiegłego roku, dokonując rzeczy w Polsce praktycznie niemożliwej. Brodka połączyła artystyczną wolność z komercyjnym sukcesem – płyta uzyskała status platynowej, a brak muzycznych kompromisów zaowocował kilka tygodni temu aż dziewięcioma nominacjami do Fryderyków. Doceniając jej upór w zmienianiu mainstreamu i jednocześnie zasłuchując się od miesięcy w „Grandzie” miło nam poinformować, że Brodka zagra na Main Stage festiwalu Open’er.

Pogodno (Main Stage)

Pogodno to jeden z najlepszych koncertowych składów w Polsce, dlatego bez cienia wątpliwości oddajemy im we władanie piątkowy Main Stage. Ostatnia płyta zespołu – „Wasza Wspaniałość” – została nagrana z nowymi muzykami i była pierwszym od ponad pięciu lat zupełnie nowym materiałem Pogodna. Cechy charakterystyczne zespołu to dalej sporo absurdu w tekstach, zabawa słowem i rozbudowane rockowe aranże bez krzty patetyzmu.

Vavamuffin (World Stage)

Nie mamy w Polsce zbyt wielu gwiazd sceny Reggae/Raga/Dancehall, dlatego każdej płyty chłopaków z Vavamuffin wypatrujemy z utęsknieniem. Na szczęście ta warszawska załoga albumy wydaje dosyć regularnie i co ważniejsze, Vavamuffin zawsze trzymają wysoki poziom produkcji i nawijki, o czym przekonaliśmy się w ubiegłym roku po premierze ich trzeciego studyjnego wydawnictwa – „Mo’ Better Rootz”.

R.U.T.A. (World Stage)

Stały gość World Stage – Maciej Szajkowski powraca na Open’er Festival z nowym projektem. R.U.T.A. – wybierzmy jedno z kilku rozwinięć – Radykalna Unia Reakcyjno-Artystowska. Radykalna jest zarówno muzyka na albumie „GORE”, jak i archaiczne teksty spisywane z piosenek buntu przeciw systemowi feudalnemu. Powstanie tekstów datuje się od XV do XX wieku, stąd podtytuł płyty „Pieśni buntu i niedoli XV-XX w.” Nad ich interpretacją wraz z Szajkowskim pracowali m.in. muzycy legendarnych punkowych kapel – Moskwy, Post Regimentu i Dezertera.

Baaba Kulka (Alter Space)

Iron Maiden nie zobaczymy ale usłyszymy na Open’er Festival 2011. Jest to możliwe dzięki absolutnie szalonemu projektowi Gaby Kulki i muzyków zespołu Baaba, którzy oddają hołd swojej młodzieńczej fascynacji heavy metalem. Na albumie „Baaba Kulka” są maidenowskie klasyki – „The Number Of The Beast” czy „Aces High” podane w zupełnie nowej formie. Koncertowo podobno lepsi niż oryginał.

Ballady i Romanse (Alter Space)

Siostry Wrońskie czyli Zuza i Basia (na co dzień w Pustkach) wydając w roku 2008 swój debiut zelektryzowały część alternatywnej publiczności. Nagrany w kuchni, z użyciem przedmiotów domowego użytku, album okazał się godnym nawiązaniem do dokonań innego siostrzanego duetu – CocoRosie. Po dwóch latach milczenia Ballady i Romanse powróciły przeciwieństwem debiutu. Wydana w marcu płyta „Zapomnij” to już profesjonalna produkcja i wiele godzin na lekcjach śpiewu, ale na szczęście ta sama świeżość i przejmujące teksty.

Wojtek Mazolewski Quintet (Alter Space)

Człowiek z największym ADHD na polskiej scenie jazzowej. Jeszcze nie wystygła ostatnia płyta Pink Freud, a ich lider wydał już kolejny album pod szyldem Wojciech Mazolewski Quintet. „Smells Like Tape Spirit” nie tylko tytułem nawiązuje do legendarnego utworu Nirvany, ale także punkową energią bijącą z tych nagrań. Poszukujący nowych wyzwań w alternatywnym jazzie Mazolewski zdecydował się nagrać „Smells Like Tape Spirit” techniką jaką rejestrowano płyty w latach 50-tych i 60-tych.

Karolina Cicha (Alter Space)

Niech nie zwiedzie was nazwisko i kobieca delikatność Karoliny. Jej żywiołowość i charyzma sprawiają, że Karolina Cicha stała się jedną z najciekawszych debiutantek na scenie alternatywno-rockowej. Na swoim pierwszym autorskim albumie „Do Ludożerców” zinterpretowała najważniejsze wiersze Tadeusza Różewicza, a na wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego płycie „Gajcy” śpiewała wiersze tego wojennego poety.

Tides From Nebula (Alter Space)

Post metal dawno nie miał w Polsce tak znamienitych reprezentantów. „Aura” – debiutancki album tej warszawskiej grupy – zainteresował nie tylko polską, ale także zagraniczną publiczność. Na przełomie kwietnia i maja zespół rusza w dużą, europejską trasę koncertową. W czasie jej trwania w sklepach pojawi się drugie studyjne wydawnictwo Tides From Nebula zatytułowane „Earthshine”. Producentem płyty został Zbigniew Preisner.

Małe Instrumenty (Alter Space)

Instrumenty niewielkich rozmiarów, dźwiękowe zabawki, kuriozalne wynalazki muzyczne i masa drobiazgów wydających dźwięki to instrumentarium, które obsłuży na festiwalu Open’er wrocławska grupa artystyczna Małe Instrumenty. Nieprzewidywalność i niepowtarzalność to cechy charakterystyczne zarówno ich koncertów, jak i albumów. Ostatni z nich „Małe Instrumenty grają Chopina” celebrował dwusetną rocznicę urodzin Chopina w sobie tylko właściwy sposób.

Niechęć (Alter Space)

Jedna z najciekawszych grup na warszawskiej scenie improwizowanej. Zaczęli od wywołania awantury podczas zamknięcia legendarnego warszawskiego klubu „Akwarium”, kiedy to wdarli się na scenę, zachwycili publiczność i zniesmaczyli jazzmanów starej daty. Po tej akcji zniknęli na kilka lat, by powrócić w 2006 roku. Od tego momentu koncertują regularnie, ciężko pracując nad udanym połączeniem jazzu, alternatywy i psychodelii. Miej chęć na Niechęć.

Polecane

Share This