Polska muzyka promowana za granicą

Socash And The Stars - taki tytuł nosi audycja, w której mieszkańcy anglojęzycznych krajów mogą się zapoznać z przedstawicielami polskiej muzyki.


2012.01.22

opublikował:

Polska muzyka promowana za granicą

Socash And The Stars to autorski program amerykańskiego muzyka Ryana Socasha,  który od sześciu lat mieszka  i koncertuje w Polsce. Oprócz swojej działalności muzycznej, Socash zasłynął z promocji kultury polskiej za granicą. Jego najnowszym dziełem jest anglojęzyczna audycja zaadresowana do mieszkańców Wielkiej Brytanii, USA, Kanady i Australii emitowana na antenie Polskiego Radia w Serwisie Zagranicznym.  W czasie programu, Ryan pyta nasze gwiazdy o rzeczy ciekawe z perspektywy Amerykanina, co okazało się być kluczem do sukcesu. Do tej pory  zaprosił na spotkanie takich artystów jak Kazik Staszewski, Grzegorz Markowski z zespołem, HappySad, Renata Przemyk, Czesław Mozil i wielu innych.. Gwiazdy opowiadają o swojej twórczości oraz o plusach i minusach działalności w Polsce oraz o ich wyobrażeniach na temat kariery na Zachodzie.  Program nadawany jest w każdą środę  (począwszy od 18 stycznia) o 19.40 polskiego czasu, lecz audycje można ściągnąć  bez ograniczeń ze strony thenews.pl. 

Często pada pytanie o to czy Socash And The Stars to podobny program do projektu Poland Why Not? – Nie, poprzez swoje audycje chce pokazać autentyczną twórczość polskich artystów, którzy komponują oryginalną i niezależną muzykę.  Kultura polska dla przeciętnego Amerykanina sprowadza się do kilku stereotypowych rzeczy takich jak kiełbasa, taniec polka, papież Jan Paweł II i wódka. Jako mieszkaniec, a od niedawna i obywatel Polski, widzę, że to krzywdzące uproszczenie. Amerykanie nie mają pojęcia jak naprawdę wygląda współczesna kultura w Polsce, ponieważ nie mają żadnych źródeł z których mieliby się czegokolwiek dowiedzieć.  Nie chodzi o to, by kopiować z lepszym lub gorszym skutkiem, czegoś co jest standardem w muzyce na Zachodzie, ale pokazać to, co Polska ma prawdziwego do zaoferowania.

Ryan Socash od początku działalności w naszym kraju zdobył popularność jako muzyk alternatywy. W 2010 roku wydał album A Voice From The Moutain  nagrany wraz z Czesławem Mozilem, dzięki czemu stał się znany szerszej publiczności. Artysta udostępnił nagranie  na  swojej oficjalnej stronie ryansocash.com jako free source, co wywołało wiele kontrowersji mających swoje odbicie w prasie muzycznej. Muzyk dał się poznać jako osobowość szczera i nierzadko kontrowersyjna, a przede wszystkim znakomity artysta i kompozytor.

Pierwszych 11 odcinków poświęconych jest następującym artystom (i w takiej kolejności będą nadawane):

1. Happysad (już za nami)

2. Myslovitz

3. Gutek

4. Julia Marcell

5. Paula i Karol 

6.Kazik Staszewski i zespół Kult 

7. Akurat

8. Clean Tone Factory 

9. Grzegorz Markowski i zespół Perfect

10. Renata Przemyk

11. Czesław Mozil.

Polecane

Share This