Polska trasa Katatonii rusza już jutro

Jeden z ważniejszych zespołów na szwedzkiej scenie rockmetalowej zagra w Krakowie i Warszawie


2010.03.30

opublikował:

Polska trasa Katatonii rusza już jutro

Jeden z ważniejszych zespołów na szwedzkiej scenie rockmetalowej zagra 31 kwietnia w Rotundzie (Kraków) i 1 kwietnia w Stodole (Warszawa).

Katatonia odwiedzi Polskę w ramach tour New Night Over Europe 2010. Trasa będzie promować najnowszy album szwedzkich artystów „A Night Is A New Day” wydany na początku listopada. Nowy krążek uznawany jest przez krytyków za najdoskonalszy w karierze formacji – Katatonia od dawna ochoczo zapuszczała się poza metalowe, czy wręcz doom-metalowe, rejony, jednak to „A Night Is A New Day” jest najbardziej różnorodnym dziełem zespołu.

Zespół założyli w 1991 roku dwaj przyjaciele – Anders Nystrom i Jonas Renkse. Od tego czasu pracuje on nad własnym brzmieniem, doskonale wpisując się w konwencję szwedzkiego ciężkiego grania. Debiutancki krążek „Dance Of December Souls” uznawany jest za kamień milowy doom-metalu, Katatonia dzięki niemu zaczęła być wymieniana jednym tchem z tak ważnymi grupami jak Paradise Lost czy My Dying Bride. Prace nad drugą płytą przerywają nieoczekiwanie problemy Jonasa z growlingiem, dlatego też wokale do tego albumu nagrywa Mikael Akerfeldt z Opeth. Dodaje to muzyce zespołu zupełnie nowych barw.

Kolejne albumy to ewaluacja stylu zespołu w stronę prostszych, melancholijnych dźwięków. Za najważniejszy do czasu „A Night Is A New Day” wypada uznać krążek „The Great Cold Distance” (2006). Potwierdzeniem jego sukcesu była niemal całkowicie wyprzedana trasa po USA w jaką Szwedzi wyruszyli z grupą Moonspell.

W roli supportu wystąpią mistrzowie ciężkich brzmień ze Swallow The Sun
oraz entuzjaści post-rockowych kompozycji – zespół Long Distance
Calling.

Plan warszawskiego koncertu przedstawia się on następująco:

Otwarcie klubu – godzina 18:30

Long Distance Calling 20:00-20:35

Swallow The Sun 21:00- 21:45

Katatonia 22:15- 23:45

Bilety można jeszcze nabyć na stronach: www.ticketonline.pl, www.eventim.pl oraz www.shortcut.pl, a także w kasie Klubu Stodoła.

Tagi


Polecane

Share This