Poznaj pierwszą gwiazdę 25. Pol’and’Rock Festivalu

Mocne otwarcie line-upu!


2018.12.10

opublikował:

Poznaj pierwszą gwiazdę 25. Pol’and’Rock Festivalu

fot. Stanisław Wadas / WOŚP

WOŚP otwiera line-up 25. Pol’and’Rock Festivalu w znakomitym stylu. Na głównej scenie imprezy wystąpi Ziggy Marley. W 2012 roku na Przystanku Woodstock zagrał Damian Marley, dwa lat później Ky-Mani Marley, w końcu przyszedł czas na najstarszego i zarazem najsłynniejszego spośród synów Boba Marleya, który, w co trudno uwierzyć, po raz pierwszy wystąpi w Polsce. To najpiękniejszy prezent dla najpiękniejszej publiczności najpiękniejszego festiwalu świata.

Żeby zrozumieć fenomen Ziggy’ego, trzeba się cofnąć do 1975 roku, kiedy to Bob Marley skomponował dla swoich dzieci utwór „Children Playing in the Streets”. Cztery lata później na życzenie ojca Ziggy, Stephen, Cedella i Sharon stworzyli grupę The Melody Makers i wydali ten utwór na singlu, z którego dochody zostały przeznaczone na wsparcie Międzynarodowego Roku Dziecka, organizowanego przez ONZ. W tym samym 1979 roku grupa zagrała swój pierwszy koncert na imprezie Roots Rock Reggae w Kingston na Jamajce. W 1981 roku 13-letni Ziggy z 9-letnim Stephenem zaśpiewał na pogrzebie ojca, a cztery lata później The Melody Makers nagrali swój debiutancki album „Play the Game Right”, wyprodukowany przez Ritę Marley i wydany w rodzinnym studio Tuff Gong. W 1986 roku już jako Ziggy Marley & The Melody Makers wydali album „Hey World!”, przez wielu krytyków uważany za pierwsze dojrzałe wydawnictwo, sygnowane przez Ziggy’ego. Odtąd najstarszy syn Boba podążał własną muzyczną drogą.

Rosnąca popularność zespołu zaowocowała występami na największych festiwalach reggae i podpisaniem kontraktu z Virgin Records. Nagrany w 1988 roku album „Conscious Party” wspiął się na 23. miejsce na liście Billboard 200 i został uhonorowany nagrodą Grammy dla najlepszego albumu reggae na świecie. Wydana rok później płyta „One Bright Day” powtórzyła sukces poprzedniczki, a Ziggy Marley dołożył do swoich trofeów drugą nagrodę Grammy, ponownie za najlepszy album reggae. Po wydaniu kilku kolejnych świetnych płyt przyszedł czas na zmiany – w 1995 grupa podpisała kontrakt z Elektrą i zaczęła nagrywać we własnym studiu muzycznym. Dziewiąty album zespołu „Fallen Is Babylon” ponownie zdobył Grammy, a singiel „People Get Ready” okazał się największym jak dotąd komercyjnym sukcesem ekipy Ziggy’ego. Kolejna płyta „Spirit of Music” okazała się ostatnią w historii The Melody Makers.

W 2003 Ziggy Marley rozpoczął karierę solową. I to z przytupem – na płycie „Dragonfly” pojawili się gościnnie muzycy Red Hot Chili Peppers. Druga solowa płyta „Love Is My Religion”, wydana przez własną wytwórnię Tuff Gong Worldwide i nagrodzona Grammy, okazała się ogromnym sukcesem. W 2009 roku Ziggy nagrał płytę „Family Time”, na której pojawili się m.in. Paul Simon, Willie Nelson i Rita Marley. Tym razem Grammy przyznano w kategorii najlepszego albumu muzycznego dla dzieci. Kolejny album „Wild and Free” z gościnnym udziałem aktora Woody’ego Harrelsona spotkał się ciepłym odbiorem przez krytykę muzyczną, z kolei „Fly Rasta” z 2014 roku zgarnął – co za zaskoczenie, kolejną nagrodę Grammy za najlepszy album reggae na świecie. W 2016 roku ukazała się kolejna płyta zatytułowana po prostu „Ziggy Marley” a w 2018 roku ostatnia jak dotąd „Rebellion Rises”. Obie zwiastują nowy rozdział w jego karierze – w tekstach przestały dominować wątki osobiste, a Ziggy pokazał na nich swoją nową twarz – zaangażowanego społecznie aktywisty.

Pol’and’Rock Festival to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Jego 25. edycja odbędzie się w terminie 1-3 sierpnia 2019 roku w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). Na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata.

W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu, którzy będą mogli spotkać się z festiwalowiczami. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. Jak co roku zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.

Polecane

Share This