Poznaliśmy daty przyszłorocznego Open’era

Alter Art dziękuje za tegoroczną edycję.


2022.07.05

opublikował:

Poznaliśmy daty przyszłorocznego Open’era

fot. Karol Makurat / @tarakum_photography

Nie bez trudu, ale udało się – po pandemicznej przerwie Open’er Festival wrócił do Gdyni. Alter Art dziękuje uczestnikom tegorocznej edycji i już teraz zaprasza na kolejną odsłonę festiwalu. Jej daty ujawniono w komunikacie, który publikujemy poniżej. Pierwsze gwiazdy przyszłorocznego Open’era poznamy wkrótce.

Za nami rekordowy pod wieloma względami Open’er Festival powered by Orange 2022. Jednocześnie produkcyjnie i organizacyjnie była to najtrudniejsza, najbardziej wymagająca edycja w dwudziestoletniej historii festiwalu. Wróciliśmy! To były dni pełne wielkich emocji.

„It’s been too long! Are you ready to let go tonight?”, mówił Dan Reynolds, podczas środowego koncertu Imagine Dragons na Orange Main Stage. „Potrzebowaliśmy tego. Ja tego potrzebowałem – bycia razem, interakcji, czucia, dotyku” – kontynuował. To słowa doskonale podsumowujące wyczekiwanie, które towarzyszyło dziesiątkom tysięcy osób po 3 latach od ostatniego prawdziwego sezonu festiwalowego. W końcu mogliśmy wspólnie cieszyć się z koncertów, spotkań i wolności, które leżą u podstaw Open’era.

Przez 4 dni w tym duchu Lotnisko Gdynia-Kosakowo przywitało ponad 150 tysięcy uczestników i największą liczbę zagranicznych artystów – wśród których znaleźli się m.in. wspomnieni Imagine Dragons, Twenty One Pilots, The Killers, A$AP Rocky, Martin Garrix, Måneskin, Playboi Carti, Years & Years, The Smile, Tove Lo oraz Peggy Gou, która w ciągu jednego dnia zdecydowała się zagrać w miejsce odwołanego ze względów zdrowotnych występu The Chemical Brothers. Na Open’erze 2022 zaprezentowała się również esencja najpopularniejszych i najlepszych polskich artystów: Taco Hemingway, Dawid Podsiadło, Vito Bambino, Jan Rapowanie czy Kacperczyk. A do tego zaskakujące gościnne udziały – jak Daria Zawiałow oraz Quebonafide podczas występu Natalii Szroeder.

Jak podkreślało wielu z nich, powrót Open’era oznaczał dużo więcej niż dobrą zabawę. „4 lata temu byłem tu zwykłym uczestnikiem. Gdy byłem nastolatkiem, moim marzeniem było wystąpić na Open’erze”, mówił Jan Rapowanie, otwierając Orange Main Stage 3 dnia festiwalu. Natomiast w sobotę, na tej samej scenie, Jessie Ware podkreślała bardzo mocno i szczerze jak ważną rolę pełni w jej sercu Polska i tutejsi fani. Podobne emocjonalne wyznania słychać było podczas tej edycji wielokrotnie.

Open’er stał się również platformą do wyrażenia swoich myśli na temat wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Podczas specjalnej akcji „Wspierajmy Ukrainę na koncertach”, we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, prowadziliśmy i nadal prowadzimy zbiórkę środków m.in. na odbudowę szkół w Ukrainie, a także edukację oraz rozwój dzieci i młodzieży z Ukrainy w Polsce. Open’er dokonał pierwszej wpłaty 50 tysięcy złotych, Orange – główny sponsor festiwalu – podwoił tę kwotę, a kolejne tysiące zaczęły napływać od uczestników. O potrzebie wspierania mówili również członkowie ukraińskiego zespołu DakhaBrakha, symbolizował ją także Dan Reynolds, chwytając ukraińską flagę podczas koncertu Imagine Dragons. „Zanim wyszliśmy na scenę, Ambasador USA w Polsce (który był gościem spotkań w namiocie Let’s Talk) powiedział mi, ilu uchodźców z Ukrainy przyjęliście i naprawdę nas to wzruszyło. Do dzisiaj nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Róbcie to dalej, bo to piękne. Wszyscy możemy wziąć od Polski lekcję właściwego zachowania” – mówił Brandon Flowers w szczególnym momencie występu The Killers, który przypomniał nam wszystkim, że wolność, którą tego dnia wszyscy czuliśmy, to wartość wymagająca ciągłej pracy – szczególnie w obecnych czasach.

Tak jak większość festiwali na naszym kontynencie i w USA, wróciliśmy w obliczu komplikacji natury organizacyjnej i logistycznej na niespotykaną do tej pory skalę. Codzienne odwołania europejskich lotów czy wciąż mnożące się przypadki zarażenia koronawirusem wśród artystów to tylko niewielki wycinek rzeczywistości, z którą mierzy się obecnie świat międzynarodowych tras koncertowych i festiwalowych.

Po raz pierwszy w historii, pogoda zmusiła do przeprowadzenia ewakuacji Open’era. W krótkim czasie ewakuowano z terenu blisko 60 tysięcy osób, chroniąc uczestników przed skutkami nadchodzącej nawałnicy. To akcja bezprecedensowa w skali ostatnich 30 lat w Polsce, która otwiera nowy rozdział w dyskusjach o bezpieczeństwie imprez masowych w naszym kraju. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że zdrowie i życie uczestników na Open’erze jest i zawsze będzie absolutnym priorytetem.

„Bardzo dobra decyzja organizatorów, bo nie ma co czekać na to, aż się wydarzy tragedia, tylko trzeba podejmować zdecydowane, odpowiedzialne działania. Tutaj można tylko bić brawo i gratulować dobrej decyzji, bo rzeczywiście pogoda była bardzo niebezpieczna, dynamiczna” – mówił po ewakuacji bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, w wywiadzie dla TVN24. „Apelujemy do wszystkich, którzy są na koncertach czy plenerowych wydarzeniach – jeżeli organizator ogłasza ewakuację, to naprawdę jest to pilne i potrzebne. Nie zwlekajmy, nie ociągajmy się, tylko stosujmy się do poleceń służb, organizatorów czy ochrony. Bo to jest ważne, jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, bo jeżeli poczekamy zbyt długo, to może się zdarzyć tragedia”- powiedział.

Niestety, ze względu na sytuację pogodową część piątkowych koncertów musiała zostać odwołana. W tej sytuacji wszyscy potrzebowaliśmy tego, co dostarczył Martin Garrix wchodząc na scenę na koniec dnia – blisko 2,5-godzinnego setu pełnego euforii i kolorów, które wypełniały open’erową przestrzeń aż do wschodu słońca.

Jak zawsze, bardzo dużą popularnością cieszyły się również takie festiwalowe aktywności jak Silent Disco, Alterkino, Fashion Stage, NGO oraz rozmowy w namiocie Let’s Talk, w których udział wzięli m.in. Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, Adam Bodnar.

Dziękujemy sponsorowi głównemu – Orange oraz sponsorowi – Heineken. Dziękujemy również partnerom: miastu Gdynia, gminie Kosakowo, ich Mieszkańcom, władzom, służbom porządkowym, a także wszystkim okolicznym gminom za współpracę przy tegorocznym Open’erze.

Wspaniale było wrócić razem z wami! Myślami jesteśmy już na 20. edycji Open’era, która odbędzie się w dniach 28.06–1.07.2023 – piszą organizatorzy festiwalu.

 

Polecane

Share This