Poznaliśmy nominowanych do Paszportów Polityki

To już 30. edycja prestiżowych nagród.


2022.12.07

opublikował:

Poznaliśmy nominowanych do Paszportów Polityki

Foto: @piotr_tarasewicz / @cgm.pl

Polityka już po raz 30. rozda swoje Paszporty – jedne z najbardziej prestiżowych nagród w polskiej kulturze. Redakcja przedstawiła nominowanych, a my jak zwykle prezentujemy reprezentantów w kategorii muzyka rozrywkowa. Warto podkreślić, że w tym roku cała trójka to artyści związani z majorsami, co w przypadku Paszportów Polityki nie jest takie oczywiste. O nagrodę powalczą 1988, Mrozu i Szczyl (na zdjęciu).

Paszporty Polityki zostaną przyznane w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa. Również w tym roku po raz kolejny redakcja wybierze Kreatora Kultury. Gala wręczenia nagród odbędzie się 17 stycznia. Wydarzenie będzie transmitowane na antenie telewizji TVN, na profilu Polityki na Facebooku oraz jej kanale na YouTube.

Oto uzasadnienia wyborów kapituły:

1988
Rok urodzenia nosi w pseudonimie, a w muzyce, którą jako producent nagrywa dla różnych wykonawców, słychać, że potrafi patrzeć w przyszłość, nie zapominając o przeszłości. Pochodzi ze Szczecina, na scenie działa od kilkunastu lat, nagrywał pod szyldem Etamski i w duecie Syny (z nominowanym do Paszportu POLITYKI raperem Piernikowskim). Pierwszą nominację do Paszportu w roku 2020 przyniósł mu autorski minialbum „Ring the Alarm” oraz nagrana w duecie z raperem Włodim płyta „W/88”. W roku 2022 opublikował autorski album „Ruleta”, na który zaprosił całą plejadę gości, nie tylko z hiphopowego środowiska. Partnerował też Monice Brodce przy pracy nad jej chwalonym minialbumem „Sadza”, a na festiwalu w Gdyni błysnął jako autor muzyki do pełnometrażowego filmu „Zadra”.

Mrozu
Urodził się w 1986 r. we Wrocławiu, jako Łukasz Mróz. Wokalista, producent muzyczny, kompozytor i autor tekstów o szerokich horyzontach – od popu, po reggae i hip hop. Solowe albumy nagrywa od 13 lat, ma na koncie sporo przebojów („Miliony monet”, „Jak nie my to kto”, „Szerokie wody”), na ścianie kilka platynowych i złotych płyt. Ale to „Złote bloki” z 2022 r. przyniosły mu nominację do Paszportu. Decydującym czynnikiem wydaje się tu styl – pełen elegancji, mocno zanurzony w przeszłości, nawiązujący do R&B, a nawet bluesa, a przy tym naturalny i swobodny, świetnie przyjmowany na żywo, co potwierdzają wyprzedane trasy koncertowe. Co ciekawe, podobnie jak konkurent z paszportowych nominacji – 1988 – Mrozu też miał epizod twórcy hiphopowych beatów.

Szczyl
Urodził się w 2000 r. jako Tymoteusz Rożynek. A wydana pod koniec 2021 r. debiutancka płyta „Polska Floryda” (w tytule odnosił się do rodzinnej Gdyni i całego Trójmiasta) z miejsca uczyniła z niego sensację sceny hiphopowej. Sens wyboru drogi artystycznej potwierdziły trzy nominacje do Fryderyków oraz kolejne trofea na nagrodach branżowych (Lech Polish Hip-Hop Music Awards zdobyte w trzech kategoriach) oraz nagroda Odkrycie Empiku 2021. Szczyl jest wszechstronnym raperem, który pozwala sobie na wycieczki w stronę tradycji tego gatunku w polskim wydaniu. Łączy pokolenia, także na nowej, świetnie ocenianej płycie, „8171”, którą nagrał w całości w duecie z Magierą, producentem muzycznym stale obecnym na scenie od dwóch dekad.

Polecane

Share This