Poznaliśmy szczegółowy program Warsaw Music Week

Impreza rusza 5 października.


2017.10.02

opublikował:

Poznaliśmy szczegółowy program Warsaw Music Week

Warsaw Music Week to nowoczesny festiwal miejski prezentujący utalentowanych artystów z Polski i zagranicy, a także kluby i sale koncertowe w Warszawie. Inicjatywa powstała w 2009 roku dzięki współpracy agencji Good Music Productions z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa, Liverpool Music Week w okresie starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. I choć Warszawa nie zdobyła tytułu, zyskała nowy festiwal, który w tym roku będzie miał już 8. edycję. Tegoroczna edycja imprezy będzie już ósmą.

Na ten rok zaplanowano showcase’y wydawnictw, które jeszcze nie miały okazji zaprezentować się w ramach festiwalu, takie jak Brennnessel, Wydawnictwo Agora czy Fonobo. Do listy klubów festiwalowych dołączają dwa nowopowstałe muzyczne miejsca na mapie Warszawy: Grizzly Bar i BARdzo bardzo. Warto śledzić ich repertuar! Po raz drugi z rzędu swoich artystów z niezwykłego i bogatego katalogu zaprezentuje Requiem Records. Absolutną premierą będzie showcase sygnowany przez muzyczny kanał telewizyjny Vevo.

8. edycja obfituje nie tylko w nowe współprace showcase’owe. Do współpracy włączyła się także nowa na polskim rynku agencja koncertowa Fource, która jednocześnie jest jednym z najsilniejszych graczy na rynku w USA, Kanadzie, czy choćby u naszych południowych sąsiadów, w Czechach. Dzięki niej do line-upu festiwalu dołączył ukraiński zespół DakhaBrakha.

Rok 2017 to również zmiany organizacyjne. Promotorem Festiwalu, obok agencji Good Music w tym roku zobaczymy także warszawski klub Progresja, który już rok temu miał gościć na swojej scenie WMW. W ramach WMW na jej scenie zobaczymy nie tylko wymieniony już wyżej zespół DakhaBrakha, ale także headlinera festiwalu – francuską gwiazdę sceny elektronicznej – Danger.

Oto program tegorocznej edycji WMW:

05.10, Progresja – DakhaBrakha

DakhaBrakha to kwartet z Kijowa grający muzykę z gatunku world music, choć sami określają ją mianem „etno-chaosu”. Zespół powstał w 2004 roku w Kijowskim Centrum Sztuki Współczesnej – DAKH.

DakhaBrakha w swojej twórczości sięgają nie tylko po pieśni ludowe z różnych regionów Ukrainy, ale także ich inspiracji można szukać od Afryki po Australię. Zespół znany jest ze świadomego eksperymentowania z instrumentami z całego świata, przez co ich muzyka jest tak niepowtarzalna i unikatowa.

Nazwa zespołu pochodzi od staroruskich słów даха i браха znaczących „dawać”i „brać”.
W jego skład wchodzą:
Marko Halanevych – wokal, darbuka, tabla, didgeridoo, akordeon;
Iryna Kovalenko ‒ wokal, djembe, bęben basowy, akordeon, instrumenty perkusyjne, bugay, zgaleyka, piano;
Olena Tsibulska – wokal, bęben basowy, instrumenty perkusyjne;
Nina Garenetska – wokal, wiolonczela, bęben basowy.

Nad całością czuwa pomysłodawca zespołu, awangardowy reżyser Vladyslav Troitskyi, dzięki któremu występy DakhaBrakha są wspaniałym widowiskiem także wizualnym.

05.10 – Bardzo Bardzo – Tęskno

Tęskno to projekt wokalistki Joanny Longić i pianistki Hani Rani.

Składa się na niego zbiór piosenek z autorskimi tekstami w języku polskim i muzyką, która stara się wymknąć podziałowi na znane gatunki i style, łącząc akustyczne brzmienia (pianino, kwintet smyczkowy) z nowoczesnymi brzmieniami.

Premiera projektu miała miejsce w maju 2017 roku, a zespół już zdążył od tego czasu zagrać 4 koncerty premierowe: w Warszawie, Poznaniu, Krakowie oraz w Lubiążu podczas tegorocznej edycji Slot Art Festival.

06.10 – Progresja, Danger + Avtomat + Moosak

W 2007 roku single artysty posługującego się pseudonimem Danger zaczęły wychodzić na światło dzienne dzięki wydawnictwu Ekler’o’shock. Jego pierwsze utwory zawierały m. in. eksperymenty związane z miksowaniem muzyki z pojedynczymi sylabami artykułowanymi przez samego artystę.

W czerwcu 2014 roku w paryskim klubie Nouveau Casino, Danger zaprezentował swój projekt SUNSET.
Na kolejne produkcje trzeba było poczekać dwa lata. Również w czerwcu 2016 roku artysta opublikował kawałek „6:24”. Był on jednym z pięciu jego autorstwa, które znalazły się na ścieżce dźwiękowej gry Furi.

W listopadzie tego samego roku z okazji dziesiątej rocznicy działalności na rynku muzycznym Danger ogłosił nowy album 太鼓 (taiko).

„Ten album jest swoistą hybrydą wschodniej i zachodniej muzyki, poczynając od retro z lat 80-tych po wpływy współczesne” – opisuje swoje najnowsze dzieło Danger.
Franck Rivoire zaczął posługiwać się w internecie pseudonimem Danger w chwili kiedy utworzył swoje konto na platformie Myspace, uważając, że dzięki tak popularnemu słowu wielu ludzi odkryje jego muzykę. Ten PR-owy zmysł zawdzięcza także swojej drugiej profesji, czyli grafice komputerowej, którą zajmował się zanim pochłonęła do muzyka.

Ciekawostką jest także sposób nazywania przez artystę swoich utworów. Każdy z nich nosi nazwę od konkretnej godziny w ciągu doby, kiedy to został ukoń koczy np. „11:30”. Wyjątkiem jest „88:88”, który odnosi się do komunikatu na elektronicznym zegarze, który pojawił się muzykowi z powodu przerwy w dostawie prądu.

06.10 – Cafe Kulturalna – Showcase Vevo, Buslaw, Young Stadium Club

Buslav to multiinstrumentalista, kompozytor i twórca tekstów. Wieloletnie i międzynarodowe doświadczenie muzyczne przyczyniło się do powstania jego autorskiego projektu. Organiczny charakter twórczości Buslava, jest wynikiem świadomego, szczerego oraz osobistego podejścia do muzyki. Jego debiutancki album to projekt odwagi przekroczenia osobistych granic.

To opowieść o emocjach, ludzkiej ciekawości i doświadczeniach ujętych w niebanalne dźwięki.

Nominowany w dwóch kategoriach do Fryderyków 2017 – za album roku pop oraz za debiut roku.

Jego piosenki pojawiły się w 4 sezonie serialu TVN „Druga Szansa”.

Swój początek datują na maj 2013 roku i mimo krótkiego stażu, grupa już zdążyła zdobyć duże uznanie zarówno wśród fanów, jak również mediów polskich i zagranicznych.

Niezwykle pochlebne recenzje ich twórczości pojawiły się już wśród dziennikarzy z Anglii, Włoch, Hiszpanii, a nawet USA. Zapytani o inspiracje bez wahania wymieniają największe gwiazdy indie rocka: Bombay Bicycle Club, Two Door Cinema Club, Foster the People czy Foals. Choć wszystkie te wpływy można usłyszeć w twórczości Young Stadium Club, zespołowi udaje się zachować swój własny, oryginalny styl, który w połączeniu z wyjątkowym wokalem i profesjonalizmem grupy, tworzy unikalną i dotąd niespotykaną na polskiej scenie muzykę, która bez wątpienia ma wszelkie predyspozycje do konkurowania z zagranicznymi gigantami tego gatunku.

W 2016 roku zespół zagościł na scenie festiwalu Enea Spring Break w Poznaniu, festiwalu H&M Loves Music w Warszawie, swoją moc pokazali również występując jako support przed brytyjskim zespołem The Vamps, a pod koniec roku rozgrzali publiczność przed koncertem Nothing But Thieves w Warszawie! Zespół YSC ma na swoim koncie współpracę m.in. z takimi muzykami i producentami jak Steve Manovski (Sigala, John Newman), Paul Whalley (Snarky Puppy, Mumford and Sons), Reece Pullinger (David Guetta), Bright Sparks (Tiesto), Danny Shah ( Nicky Romero, The Vamps).

06.10 – Znajomi Znajomych, Showcase Fonobo – Bovska, Heidrik, Cute Mess

Muzyka Heidrika to połączenie filmowej wrażliwości, akustycznego brzmienia klasycznych instrumentów i bezbłędnych kompozycji z poetycką warstwą liryczną.

Fanom kina Heidrik znany jest jako niesamowicie utalentowany reżyser. Jego ostatni film „Skuld” był nominowany do duńskiej nagrody Ekko Award w aż pięciu kategoriach i ostatecznie zwyciężył w dwóch. Umiejętności, talent i wrażliwość muzyczna pozwala mu realizować się także w roli twórcy teledysków (nagroda w kategorii najlepszy klip w roku 2015 za „Eivor” Rain) i co jest dla nas szczególnie interesujące pozwala samemu tworzyć i nagrywać muzykę. Polscy słuchacze poznają go jako artystę Fonobo Label. Album „Funeral”, który ukaże się na polskim rynku w 2017 roku to zbiór przepięknych, ulotnych utworów, pełnych charakterystycznego dla Wysp Owczych – stamtąd pochodzi Heidrik – klimatu i równie typowego dla tego regionu świata liryzmu. Album został wyprodukowany przez Janusa Rasmussena, połowę znanego duetu Kiasmos.

Podczas koncertu w Polsce Heidrik zaprezentuje swój materiał wraz z niezwykle utalentowanymi muzykami młodego pokolenia – Michałem Szczęsnym (gitara), Kamilem Zawiślakiem (piano) oraz warszawskim kwartetem smyczkowym Smooth Quartet.

Podczas swojej pierwszej trasy koncertowej w Polsce (czerwiec 2017), oprócz koncertów klubowych, Heidrik został zaproszony na Seazone Music Festival, jedyny koncert radiowy w studiu Czwórki oraz koncert w ramach projektu Sofar Sounds.

Brzmią jak połączenie Florence + The Machine i Morning Parade – tak o Cute Mess napisała londyńska wytwórnia Killing Moon.

Cute Mess to szalony, wysokoenergetyczny kwartet, który nie boi się muzycznych eksperymentów. Miłe dla ucha połączenie indie pop/rocka z muzyką alternatywną dopełnione przez niebezpiecznie wpadający w ucho wokal Zuzi oraz melodie sprawiają, że ich piosenek nie sposób pozbyć się z głowy. Różnorodne kompozycje oraz szeroka paleta brzmień, nie pozwalają nudzić się podczas ich występu.

Grupa ma na swoim koncie takie sukcesy jak II miejsce w konkursie Lumumby Łowi Talenty, wyróżnienie w konkursie Feta oraz zwycięstwo w warszawskim festiwalu FOKA (festiwal obłędnie kreatywnych artystów) czy występ podczas warszawskiej edycji Sofar Sounds. Ostatnio wystąpili na Songwriter Łódź Festiwal 2017 u boku Piotra Roguckiego.

Muzycy kończą prace nad debiutanckim wydawnictwem, które ukaże się już jesienią br. Na pewno ta czwórka zamiesza na polskiej scenie muzycznej.

Bovska, właściwie Magda Grabowska-Wacławek – polska wokalistka, autorka tekstów i piosenek.

11 marca 2016 roku ukazał się debiutancki album piosenkarki zatytułowany Kaktus. Nagrania trafiały do sprzedaży nakładem własnym w dystrybucji Warner Music Poland. Materiał dotarł do 23. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS. Premierę płyty poprzedził singel do utworu tytułowego, do którego powstał również teledysk w reżyserii Nastki Gonery. 10 sierpnia tego samego roku singel uzyskał w Polsce status złotej płyty sprzedając się w nakładzie 10 tys. egzemplarzy. Także w 2016 roku wokalistka otrzymała nominację do MTV Europe Music Award w kategorii Najlepszy polski wykonawca. W 2017 została nominowana do Fryderyków 2017 w kategorii Fonograficzny debiut roku.

06.10 – Bardzo Bardzo – Sirens Hill

Sirens Hill to cztery osoby, które od pierwszego spotkania wiedziały czego chcą – zarażać melodyjnym rockiem fanów festiwalowego grania. Swoją muzykę porównują do wzgórza, na którym spotkały się przestrzeń i pełne emocji melodie. Połączyła ich przyjaźń i Warszawa, miasto Syreny.

Poznaj zespół, który podbił najpopularniejszą rockową listę przebojów w Polsce. Utwór „Gaslovers” z wydanej niedawno Ep-ki zdobył pierwsze miejsce na liście Turbotop w Antyradiu, a „Try Your Best” utrzymywał się w pierwszej 10-ce przez kilka tygodni. Akustyczna wersja utworu została dostrzeżona i wyróżniona przez globalny kanał Sofar Sounds.

Zespół stale koncertuje. Niedawno otrzymał główną nagrodę w konkursie Miasto Rocka będąc wybranym spośród 300 zespołów z całej Polski. Sirens Hill został bardzo ciepło przyjęty m.in. na ENEA SPRING BREAK FESTIVAL, SOFAR MUSIC KRAKÓW i podczas Finału LIFE ON STAGE.

06.10 – Spatif, Showcase Nextpop

JAGODA KUDLIŃSKA \ WOJTEK URBAŃSKI. Urbański – doświadczony producent muzyczny, współtwórca zespołu Rysy, zaprosił do współpracy Jagodę Kudlińską z zespołu Lor – artystkę, która jest dla niego wokalnym objawieniem.

Kontrastowe połączenie anielskiego wokalu, szorstkiego brzmienia syntezatorów i głębokiego basu.

LOA FRIDA – trio z Francji, koncertujące w składzie: Anka Ujma (klawisze, głos); Juliette Carlier (wibrafon, klawisze, flet poprzeczny), Pierre Carsalade (klawisze, programming). Liderką zespołu LOA FRIDA jest Anka Ujma – mieszkająca w Tuluzie wokalistka i songwriterka polskiego pochodzenia.

Zespół wydał dwie płyty „Pop-Fiction” (2014) i „Bipolar” (2017), stylistycznie i emocjonalnie rozciągnięte pomiędzy kobiecą, radosną, bogatą aranżacyjnie subtelną „folktronicą” i chłodnym, minimalistycznym i bardzo osobistym elektro.

MILKY WISHLAKE (solo) – pianista, kompozytor wokalista i producent. Jego melodyjne utwory są połączeniem popu, elektroniki, neo-soul, funk, elementów w stylu muzyki lat 80-tych, 90-tych, z najnowszymi trendami.

Inspiruje się twórczością takich artystów i zespołów jak: Queen, Kendrick Lamar, Talk Talk. Zadebiutował albumem „Wait For Us” (2016).

OLY. (solo) – młoda singer-songwriterka, wokalistka o charakterystycznym dziewczęcym głosie i dojrzałej melodyce. Piosenki Oly. to niebanalne opowiadania, które powstają przy akompaniamencie ukulele i kalimby.

Wokalistka ma w swoim dorobku debiutancki album „Home”, a obecnie pracuje nad materiałem na swój drugi album.

SALK – Selkie And the Lighthouse Keepers – to zespół pochodzący z Krakowa, stworzony przez trzech muzyków i poetę. Muzyka SALK to mieszanka elektroniki, alternatywnego rocka, dream pop i ambient. W tym roku zespół wydał swój pierwszy krążek pt. „Matronika” (2017).

06.10 – Spatif – Dajspond: Początek

Dajsound to podróż przez wszystkie gatunki muzyczne. Efekt ciupagi gwarantowany. Nigdy nie mów nigdy, zawsze mów daj se.

PUPPER DJ (MUZYKA NIEHETERONORMATYWNA)
SNAKE JUICE
HOLIDAY INN (MUZYKA NIEHETERONORMATYWNA)
FLAMING HOT CHEETOS
AMYOPLASIA (MUZYKA NIEHETERONORMATYWNA X MESTICO)

07.10 – Grizzly Gin Bar – Showcase Brennnessel

Bluszcz – Czasami najlepsze projekty powstają zupełnie przypadkowo, bez ciśnień, wielkich planów i ogromnych oczekiwań. Taki jest Bluszcz. Zespół Jarka i Romka, dwóch braci z Wrocławia, którzy mają już za sobą pierwsze zespołowe próby, ale to w Bluszczu znaleźli idealny połączenie.

Ich debiutancki album nosi tytuł „Junior” i poprzedzony dwoma singlami ukazał się 1 sierpnia nakładem wytwórni Brennnessel. Dziewięć utworów na „Juniorze” to nawiązania do synthpopu i gitarowej alternatywy przepuszczonej przez sporą dawkę melancholii. To album i na upalne lato i na smutną jesień. Bluszcz swój pierwszy koncert zagrali na Off Festiwalu, wpisując się w małą tradycję łączącą nowe projekty wytwórni Brennnessel debiutujące podczas katowickiego festiwalu.

To zdecydowanie początek czegoś wyjątkowego.

Suumoo to błyskotliwy indie-rock z wieloma elementami elektroniki i polskimi tekstami – coś, czego na polskiej scenie cały czas brakuje.

Zespół powstał na początku 2016 w Lublinie z inicjatywy Pawła i Maćka Kacperczyków, do których po krótkim czasie dołączył Borys Kunkiewicz znany z Flemings i Stonkatank.

Maciek: „Z Borysem znaliśmy się już wcześniej, ale czasami w życiu zdarzają się sytuacje oraz spotkania, które są pewnego rodzaju przeznaczeniem. Od dłuższego czasu planowaliśmy z Pawłem stworzenie nowego projektu muzycznego, który choć trochę będzie odbiegał od tego, co robiliśmy wcześniej. W odpowiednim czasie pojawił się Borys – teraz już trzeci brat Suumoo”.

Borys: „Paweł i Maciek z pierwszymi szkicami zgłosili się do mnie, a mi strasznie spodobało się ich nad wyraz dojrzałe myślenie o muzyce. Po zrobieniu pierwszego utworu chłopaki zaprosili mnie do zespołu i tak po tygodniowym namyśle z pozycji producenta stałem się częścią Suumoo.”

Zadebiutowali singlem „Flegma”, po którym przyszło zaproszenie na poznański Spring Break Festival. To właśnie tam, na jednym z showcase-owych koncertów, zespół pierwszy raz zaprezentował się na żywo. Kolejnym krokiem stało się zaproszenie na Open’er Festival, gdzie grupa zagrała swój… trzeci koncert. W marcu ukazała się ich pierwsza EP-ka zatytułowana „Wojna”. Suumoo związali się z wytwórnią Brennnessel założoną przez członków KAMP! i obecnie pracują nad swoim debiutanckim albumem.

07.10 – Bardzo Bardzo – Wydawnictwo Agora Digital Stage

Linia Nocna to duet, który tworzą Monika Mimi Wydrzyńska i Mikołaj Trybulec. On odpowiada za kompozycję i produkcję, ona współkomponuje, pisze teksty i śpiewa. Oboje są jeszcze studentami. Monika studiuje wokalistykę jazzową, Mikołaj kreację dźwięku.

Ich muzyczne drogi przecięły się już dawno, ale projekt Linia Nocna zaczęli tworzyć rok temu, początkowo niezobowiązująco muzykując na poddaszu. Mimo młodego wieku mieli okazję zdobywać doświadczenie współpracując z wieloma artystami, m. in. Kubą Badachem, Natalią Kukulską, zespołem Chemia, Lanberry, Sound&Grace, TGD, XXANAXXem, Cleo, Piotrem Cugowskim, Buslavem, Kasią Cerekwicką, Kasią Lins, Leszkiem Stankiem, Michałem WU i wieloma innymi.

Jak sami mówią, trudno jednoznacznie określić gatunek, który charakteryzuje ich piosenki. To muzyka elektroniczna z elementami popu i chilloutu w dość minimalistycznym wydaniu. Można w niej usłyszeć inspirację miastem i jego odgłosami, światłami i historiami.

DIVINES rozpoczęło działalność w 2013 roku w Warszawie z inicjatywy Lulu Zubczyńskiej i Piotra Uaziuka. Ich muzyka łączy wpływy trapu, nu-disco oraz melancholijnej skandynawskiej elektroniki.

Inspirują się artystami takimi jak Roisin Murphy, Juan MacLean czy ZHU oraz polskimi gwiazdami pokroju Krystyny Prońko. Mają na koncie trzy epki i występ przed Crystal Fighters w ramach festiwalu Warsaw Music Week. Goście Opener Festival i Spring Break Festival 2016, laureaci konkursu Leszek Live!. Jesienią 2016 w wytwórni Requiem Records ukazał się ich debiutancki album Pałace.

Już październiku w sieci pojawi się nowy singiel zespołu i kolejna EPka – „Miasta” mają ukazać bardziej trapową i nowoczesne oblicze duetu.

Z zamiłowania – fanka przedwojennych musicali i wytrawny znawca second handlowej oferty stolicy.

Polecane

Share This