Przemiany Festiwal już w tym tygodniu


2011.08.30

opublikował:

Przemiany Festiwal już w tym tygodniu

Sonic Fiction

3 września 2011, godz. 21:00 – 05:00

Poziom [-1] Centrum Nauki Kopernik

Kurator: Artur Koryciński

Projekt muzyczny Sonic Fiction:

3 września w podziemnych przestrzeniach  Centrum Nauki Kopernik wystąpią artyści łączący w swojej twórczości klasyczne kompozycje muzyczne z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi. Ideą Sonic Fiction jest doprowadzenie do spotkania dwóch pozornie odległych od siebie światów: fanom muzyki elektronicznej chcemy zaprezentować  jej niecodzienne formy, a klasycznym melomanom pokazać, że wykwintne kompozycje można usłyszeć nie tylko w filharmonii. To także spojrzenie na rodowód współczesnej muzyki, nierozerwalnie związany z rozwojem elektroniki. Zaproszeni muzycy wywodzą się z różnych środowisk i nurtów muzycznych.

Francesco TristanoUkończył renomowaną Juilliard School w Nowym Jorku i grał kompozycje klasyczne. Jeden z niewielu muzyków,  którym udało się z sukcesem przełożyć kompozycje J.S. Bacha na język muzyki elektronicznej. W Polsce wystąpi po raz pierwszy, z koncertem opartym na muzyce fortepianowej.

Acid Symphony Orchestra

Założyciel formacji Jori Hulkkonennen jest legendą fińskiej muzyki elektronicznej. Acid Symphony Orchestra to jego eksperyment z klasyczną symfonią, w którym tradycyjne skrzypce i wiolonczele zastępują instrumenty elektroniczne.


Matias Aguayo & The District UnionPochodzący z Chile muzyk, producent i wokalista. Jego wytwórnia Comeme w niezwykle subtelny sposób aplikuje tropikalną wrażliwość i rytmiczne szaleństwo do pozornie przewidywalnych rytmów współczesnej muzyki popularnej. Każdy występ artysty to niepowtarzalne wydarzenie, inspirowane nastrojem i klimatem tworzonym przez słuchaczy.

Morgan Geist

Amerykański artysta, łączący klasyczne inspiracje z  futurystycznym wizjonerstwem. Zakorzeniony wśród tak różnych gatunków jak syntezatorowy pop, hip hop, eksperymentalne techno czy rytmiczny minimalizm, z równą lekkością tworzy leniwe piosenki, jak elektroniczny soul na miarę XXI stulecia.

KDMS

Polsko-brytyjski duet  Kathy Diamond oraz Maximilian Skiba, o ugruntowanej klubowej pozycji. Oboje łączą hipnotyczny puls z przebojowymi piosenkami o niebanalnych tekstach – bezkompromisowo omijając meandry współczesnego popu na rzecz utworów, które pozostaną w pamięci dłużej niż jeden sezon.

Alexis Taylor (Hot Chip) & Justus Koehncke

Muzyk brytyjskiego Hot Chip w duecie z najbardziej niekonwencjonalnym przedstawicielem niemieckiej sceny ambitnego house, w  repertuarze przygotowanym  specjalnie na tę okazję.

Termin Sonic Fiction po raz pierwszy użyty został w 1998 w głośnej książce More Brilliant Than The Sun Kodwo Eshuna. Ceniony krytyk i teoretyk muzyki określił tymi słowami  twórczość artystów próbujących połączyć narrację fantastyczno-naukową z nowoczesną muzyką elektroniczną.


Spotkanie z Soundcloud

Koncert poprzedzi otwarte spotkanie z twórcą Soundcloud – Erikiem Wahlforssem.

Soundcloud – internetowa platforma umożliwiająca muzykom dzielenie się swą twórczością, w bardzo krótkim czasie stał się jednym z głównych narzędzi promocji i bezpłatnej dystrybucji muzyki, skupiającym artystów, producentów i DJ-ów z całego świata.

Po wykładzie na temat historii i przyszłości Soundcloudu zaprosimy do dyskusji, której punktem wyjścia będzie powszechny dostęp do muzyki przez internet. Jak rozwój technologiczny wpływa na twórczość, dystrybucję i odbiór muzyki na całym świecie? Czy duże wytwórnie są jeszcze potrzebne? Co ilość sprzedanych płyt CD mówi o stopniu zaawansowania cywilizacyjnego danego kraju? Jakie jeszcze zmiany czekają nas w cyfrowym świecie dźwięków i gdzie na mapie tego świata znajduje się Polska? Zapraszając przedstawicieli polskiej branży muzycznej, liczymy na konstruktywną wymianę poglądów i opinii.

***

Sonic Fiction to jedno ze zdarzeń festiwalu Przemiany, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.

Wstęp na koncert jest bezpłatny – trzeba się zarejestrować na stronie www.przemianyfestiwal.pl.

Polecane

Share This