Pyskaty tłumaczy, dlaczego nie ukazała się płyta Edytoriału


2022.09.21

opublikował:

Pyskaty tłumaczy, dlaczego nie ukazała się płyta Edytoriału

fot. facebook.com/PyskWPysk

Już tylko nieco ponad tydzień dzieli nas od premiery piątego tomu książki „To nie jest hip-hop. Rozmowy”. Dziś na stronie wydawnictwa No Dayz Off opublikowany został fragment przedostatniego wywiadu, tym razem z Pyskatym.

Wywiad z artystą został przeprowadzony w maju w Warszawie i trwał ponad sześć godzin (najdłuższy wywiad do tego tomu), co przełożyło się na 26-stronicowy materiał o objętości blisko 53 000 znaków. Podczas spotkania Pyskaty opowiedział Jackowi Balińskiemu między innymi o tym, jak doszło do pierwszej nagrywki u Volta w 1995 roku, jakie było podłoże konfliktu na linii Edytoriał-Thinkadelic, na czym polegała jego praca w… Locie oraz jak od kuchni wyglądało Aptaun Records, które prowadził ze Szczurkiem.

Mieliśmy pewne ustalenia z wytwórnią [B.E.A.T. Records], natomiast byliśmy młodzi i trochę się miotaliśmy. Nie wiedzieliśmy, w jakim kierunku powinniśmy podążać. Często jest tak, że artyście nie podobają się utwory, które nagrał kilka lat temu – nam nie podobały się kawałki nagrane przed miesiącem. Uważaliśmy, że notujemy na tyle duży progres, że powinniśmy stare rzeczy zastąpić nowymi. Tytus [z Asfalt Records] mógł sądzić, że płyta była gotowa, bo rzeczywiście sporo numerów zostało zarejestrowanych. Nasze drogi wówczas mocno się przecinały, więc pewnie Jambet albo Szyha puszczali mu to, co mieliśmy. Z tego spokojnie można byłoby złożyć pełnoprawny album, ale nie moglibyśmy się pod nim z czystym sumieniem podpisać – przedstawia Pyskaty jeden z powodów, przez które zapowiadana w drugiej połowie lat 90. płyta Edytoriału nigdy się nie ukazała.

Z pełną treścią rozmowy będzie można zapoznać się już 30 września, kiedy to odbędzie się premiera „To nie jest hip-hop. Rozmowy V”. Do książki zaproszone zostało bardzo zasłużone, zróżnicowane i esencjonalne grono twórców – raperów, producentów, DJ-ów oraz tak zwanych szarych eminencji – z których większość debiutowała jeszcze w latach 90. Rekordowo długie spotkania (łącznie ponad 75 godzin nagrań!) dały rezultat w postaci pasjonującej lektury, pozwalającej szczegółowo poznać przebieg życia i kariery jej bohaterów.

Lista rozmówców V tomu: Bisz / Deszczu Strugi / Dwa Sławy / Hans / DJ Ike / Kixnare / Mr Krime / Lukasyno / Obywatel MC / Onar / Praktik / Pyskaty / Siwers / Franek Toeplitz / Vienio

Wszystkie tomy „To nie jest hip-hop. Rozmowy” znajdziecie na stronie wydawnictwa No Dayz Off.

Polecane

Share This