Sejm upamiętnił Marka Grechutę

Okazją była 10. rocznica śmierci.


2016.10.22

opublikował:

Sejm upamiętnił Marka Grechutę

9 października obchodziliśmy 10. rocznicę śmierci Grechuty. Z tej okazji sejmowa komisja kultury jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której składa hołd temu wybitnemu wokaliście. W tekście dokumentu czytamy:

„W przypadającą w październiku 2016 roku 10. rocznicę śmierci Marka Grechuty, Sejm RP oddaje hołd wielkiemu artyście, poecie, wokaliście, kompozytorowi, malarzowi, autorowi tekstów i miłośnikowi poezji śpiewanej. Marek Grechuta był jedną z najwybitniejszych osobowości polskiej sceny muzycznej. Tworzył wbrew panującym modom muzycznym i literackim. Jego utwory od ponad pół wieku pozostają ponadczasowe. Jako kultowy wykonawca poezji śpiewanej w świadomości kolejnych pokoleń Polaków jest artystą wyjątkowym. Sejm RP – doceniając zasługi artysty i jego ogromny wkład w rozwój polskiej kultury – składa cześć jego pamięci w 10. rocznicę śmierci”.

Ustawie, choć przyjętej jednogłośnie, towarzyszył krótki spór o to, kto będzie sprawozdawcą dokumentu na forum Sejmu RP. Chęć pełnienia tej funkcji wyraziła Elżbieta Kruk, lubelska posłanka PiS, która – jak argumentowała – reprezentuje rodzinne strony urodzonego w Zamościu Grechuty. Swoją kandydaturę zgłosił też Bogusław Sonik, poseł PO z Krakowa, a więc miasta, z którym wokalista był najmocniej związany. Ostatecznie sprawozdawcą została Kruk.

Marek Grechuta zmarł nagle 9 października w nocy w wyniku niewydolności krążenia. Pozostawił po sobie bogaty dorobek, m.in. takie niezapomniane utwory jak „Świecie nasz” czy „Dni, których nie znamy”.

 

Polecane