Sole na Alternative Hip Hop Night w Poznaniu


2010.08.31

opublikował:

Sole na Alternative Hip Hop Night w Poznaniu

Kiedy: 17.10.2010, godz. 20.00

Gdzie: Poznań, Pod Minogą

Co: ALTERNATIVE HIP-HOP NIGHT

Wystąpią:

SOLE & SKYRIDER BAND (USA)

NAPSZYKŁAT

ETAMSKI

W programie pokaz klipów grup niezależnej sceny hip-hopowej

 

SOLE

Współzałożyciel jednej z najbardziej cenionych alternatywnych wytwórni na świecie – Anticon – we wspólnym projekcie z formacją The Skyrider Band.

 

Pochodzący z Portland Sole to undergroundowy raper i współzałożyciel jednej z najbardziej cenionych na świecie wytwórni muzycznych – Anticon: wiecznie znerwicowany idealista i skrajnie zaangażowany rymotwórca. Jego drugi album „Bottle of Humans” (2000) był krokiem milowym w związanym z San Francisco środowisku, o którym rozpisywali się zarówno „Wire”, „Rolling Stones” jak i „Playboy”.

Jak do tej pory Sole produkował muzykę z DJ-em Krushem, Sage Francisem, Atmosphere, sixtoo oraz zespolami związanymi z wytwórnią Anticon: Alias, Odd Nosdam i JEL.

Na koncercie w Poznaniu guru hip-hopowej sceny wystapi w projekcie współtworzonym z zespołem Skyrider, serwującym mieszankę psychodelii, elektroniki i instrumentalnego (bas, perkusja, gitara, elektronika) hip-hopu.

http://www.anticon.com/index.php?section=artist&target=Sole And The Skyrider Band&js=yes

ETAMSKI

Przemysław Etamski to szczeciński producent muzyczny i sound designer. Zadebiutował w 2008 roku albumem „zabrudzony garnitur” wydanym przez wrocławską wytwórnię Qulturap. Jego muzyka oscyluje w okolicach  eksperymentalnej elektroniki, samplingu, muzyki konkretnej i free  jazzu, jednak swe korzenie posiada głęboko w podziemiach hip-hopu.

Gęste, zakurzone kolaże etamskiego budowane są głównie w oparciu o sampler akai, gramofon, magnetofon reporterski i komputer. Obecnie Etamski pracuje nad nowym projektem którego zapowiedzią jest mini-epka „Kosmos” opublikowana w internecie w grudniu 2009 r.

NAPSZYKŁAT

Napszykłat, czy jak kto woli NP należy do tej grupy zespołów, które nieustannie rozwijają swoją stylistykę. Podróż od alternatywnego hiphopu poprzez noise, owadzią, analogową elektronikę nie kończy się i jest nadal niedokończona. Poszukujacy outsiderzy, którzy kroczą własnymi ścieżkami, nie oglądając się na dokonania rodzimych twórców hiphopowych, rockowych czy elektronicznych znajdują swój własny muzyczny język, co na polskiej scenie muzycznej jest  ewenementem.

W ich muzyce słychać transowe beaty – zarówno z samplera jak i „żywej” perkusji – hipnotyzujące niczym fabryczny zgiełk. Ciężkie uderzenia stopy czy też syntetyczne kliki dyktują metrum dla psychotycznych nawijek Piernika oraz – momentami – rytualnych zaśpiewów. To rap nie jako „ziomalski” kod, ale ryzkowna liryczna gra – poszukiwanie w  leksykalnym labiryncie drogi przejścia do innego świata. W warstwie lirycznej  doszukać się tu można śladów młodzieńczych lektur Julesa Verne’a, czy inspiracji książkami Houellebecqa jak i… ducha Lenina.  Choć poważny ton współgra  absurdalnym poczuciem humoru, „NP” nie jest jednak płyta „przyjemną”  – wymaga oswojenia. uczy cierpliwości i skupienia, podobnie jak krążki Dalek, Cannibal Ox czy artystów z Anticon i Lex. Z pewnością to właśnie „avant-hiphop” jest tu pierwszym kulturowym skojarzeniem, choć muzycy pytani o inspiracje wymieniaja  zarówno Radiohead,  Can, Pole’a, Animal Collective czy Third Eye Foundation.

 

Cezary Bitdetektyw Kołodziej – drums, sampler

Marek Maryna Karolczyk – electronics, keyboards, guitars

Robert Zbrakulaku Piernikowski – electronics, sampler, vocals

Tagi


Polecane

Share This