Sopot Jazz Festival 2016 rusza już w czwartek

Prezentujemy program imprezy.


2016.10.19

opublikował:

Sopot Jazz Festival 2016 rusza już w czwartek

Tegoroczny Sopot Jazz Festival odbędzie się w dniach 13–15 października.
Będzie to pierwsza z dwóch edycji pod kierownictwem artystycznym legendarnego amerykańskiego saksofonisty Grega Osby’.Greg Osby jest odkrywcą nowych talentów, gorącym orędownikiem idei przedstawiania szerokim rzeszom publiczności młodych artystów stojących u progu kariery.
Jego głównym celem, jako Kuratora Sopot Jazz, będzie prezentacja zarówno artystów o już ugruntowanej popularności i takich, których muzyka przemawia do wielu słuchaczy, jak również wprowadzenie na estradę sopockiego festiwalu nowych pełnych życia talentów. Współpraca przy festiwalu pokrywa się z moim pomysłem na prezentację jazzu, a przede wszystkim jego rozwojem. Byłbym zachwycony gdyby udało się nam zadziałać jako trampolina do kariery dla dużej grupy ogromnie uzdolnionych artystów z różnych zakątków świata – mówi Osby.

Sopot Jazz Festival 2016 rozpocznie 13 października koncertem na sopockiej scenie kameralnej Teatru Wybrzeże pochodząca ze Szwajcarii wokalistka Emilie Weibel, do której dołączy gość specjalny, czołowa współczesna postać wokalistyki, Urszula Dudziak. Na zaproszenie festiwalu obie panie stworzą unikatowy duet.

Kolejny wykonawca pierwszego dnia wydarzenia to pochodzący z Portugalii zaledwie 23-letni, a już niezwykle ceniony i powszechnie rozpoznawalny wśród europejskich akordeonistów Joaõ Barradas.
W Sopocie zagra ze swoim trio w składzie: André Rosinha (kontrabas) i Bruno Pedroso (perkusja).

Na kolejne dwa wieczory festiwalowe organizatorzy zaproszą uczestników do wnętrz legendarnego sopockiego Grand Hotelu. 14 października publiczność będzie mogła usłyszeć projekt muzyczny firmowany przez dwóch liderów, pochodzącego z Norwegii klarnecisty Felixa Peikli i amerykańskiego wibrafonisty Joe Doubledaya, znanych z europejskich i nowojorskich scen. Podczas festiwalu zagrają jako kwintet w składzie Luca Filastro na fortepianie, Jens Fossum na kontrabasie i Mauro Mengotto na perkusji.

Portugalski duet – Sara Serpa używająca głosu jak instrumentu oraz towarzyszący jej gitarzysta André Matos – to kolejna propozycja festiwalu na piątkowy wieczór. Na zakończenie drugiego dnia usłyszymy jeden z nielicznych na świecie i pierwszy w Polsce improwizujący kwartet smyczkowy Atom String Quartet, który tworzą skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista Michał Zaborski oraz wiolonczelista Krzysztof Lenczowski.

Ostatniego dnia festiwalu, 15 października, zagra trio rezydującego w Nowym Jorku greckiego kontrabasisty Petrosa Klampanisa, do którego dołączy wybitny saksofonista altowy Zbigniew Namysłowski. W finałowym koncercie usłyszymy natomiast przedstawiciela legendarnej amerykańskiej wytwórni Blue Note – Logana Richardsona (na zdjęciu), który do współpracy zaprosił polskie trio młodej generacji: Dominik Wania/ Max Mucha / Dawid Fortuna. Większość artystów wystąpi
w Polsce po raz pierwszy.

 

Polecane

Share This