Stare powiedzenie mówi, by ufać wyłącznie sześciu pierwszym płytom Black Sabbath. Jedna z nich właśnie doczekała się imponującej reedycji


2021.06.12

opublikował:

Stare powiedzenie mówi, by ufać wyłącznie sześciu pierwszym płytom Black Sabbath. Jedna z nich właśnie doczekała się imponującej reedycji

foto: Artur Rawicz / mfk.com.pl

Wśród fanów Black Sabbath pokutuje przekonanie, by ufać jedynie sześciu pierwszym płytom grupy, a poza tym nikomu i niczemu. Hasło trafiło nawet na koszulki, więc należy traktować je poważnie. I choć nie bylibyśmy tak radykalni, doceniając m.in. albumy z Dio czy z Tonym Martinem, który z jakiegoś powodu nie może sobie zapracować na szacunek części słuchaczy Sabbs, to nie ukrywamy, że właśnie płyty wydane między 1970 a 1975 rokiem cenimy najwyżej. Dziś skupmy się na ostatniej z nich, czyli na „Sabotage”, które doczekało się imponującej reedycji.

Szósty album legendarnej grupy ukazał się ponownie w wersji Super Deluxe (4CD lub 4LP + 7″LP), na którą składają się zremasterowany materiał, 13 nigdy niepublikowanych nagrań na żywo z trasy z 1975 roku, a także siedmiocalowy singiel “Am I Going Insane (Radio)” / “Hole In The Sky” z okładką-reprodukcją japońskiego wydania.

Sprawdź także: Kto zdecydował o wysłaniu Rafała Brzozowskiego na Eurowizję? TVP tego nie zdradzi i wyjaśnia, dlaczego tego nie zrobi

Kiedy w 1975 roku Black Sabbath wchodził do studia żeby nagrać swój szósty album “Sabotage”, zespół był uwikłany w skomplikowany proces sądowy ze swoim byłym managerem. Muzycy czuli się osaczeni, niemal sabotowani przez całą sytuację – stąd właśnie nazwa albumu – paradoksalnie jednak to uczucie przelane zostało na intensywność muzyki, którą stworzyli w studio. Pomimo tego jak bardzo uwaga zespołu był wówczas rozproszona, muzykom udało się stworzyć jeden ze swoich najbardziej dynamicznych i paradoksalnie niedocenianych albumów w swojej karierze.

Na nowo zremasterowany album jest także dostępny w serwisach streamingowych.

Ozzy Osbourne, Tony Iommi, Geezer Butler i Bill Ward nagrali “Sabotage” w Londynie i Brukseli, a drugim producentem albumu został Mike Butcher. Osiem utworów zostało wydanych najpierw w lipcu 1975 roku w Stanach, gdzie płyta pokryła się złotem, a potem w sierpniu w Wielkiej Brytanii, gdzie album zyskał status srebrnej płyty. “Sabotage” zyskał także przychylność prasy, dostając wszędzie pozytywne recenzje za mocne pozycje takiej jak “Hole In The Sky” i “Symptom Of The Universe” a także bardziej eksperymentalny “Supertzar”, na którym zagościła harfa, melotron i Brytyjski Chór Kameralny.

„Sabotage: Super Deluxe Edition” przedstawia także 16 utworów nagranych na żywo, z których 13 nigdy nie zostało dotąd wydanych. Zarejestrowane zostały one w 1975 roku, w trakcie trasy koncertowej kwartetu po USA, promującej ten album. Na dodatkowych płytach znajdą się koncertowe wykonania takich utworów jak “Spiral Architect” i “Sabbra Cadabra” z albumu “Sabbath Bloody Sabbath” z 1973 roku. Sam “Sabotage” reprezentują takie utwory jak “Hole In The Sky” czy “Megalomania”.

Muzyce towarzyszy historia albumu spisana w książeczce dodanej do albumu, która zawiera także wypowiedzi członków zespołu i prasy muzycznej. Znajdują się tam również rzadkie zdjęcia i wycinki prasowe z tego okresu. Poza tym, w box secie jest też replika książeczki koncertowej z koncertu w Madison Square Garden w 1975 r. oraz kolorowy plakat trasy “Sabotage” z tego samego roku.

Tracklista:

Wydanie CD
Pierwsza płyta: Original Album Remastered
1. “Hole In The Sky”
2. “Don’t Start (Too Late)”
3. “Symptom Of The Universe”
4. “Megalomania”
5. “Thrill Of It All”
6. “Supertzar”
7. “Am I Going Insane (Radio)”
8. “The Writ”

Druga płyta: North American Tour Live ’75
1. “Supertzar”/“Killing Yourself To Live” *
2. “Hole In The Sky”
3. “Snowblind” *
4. “Symptom Of The Universe”
5. “War Pigs” *
6. “Megalomania”
7. “Sabbra Cadabra” *
8. Jam 1 including guitar solo *
9. Jam 2 including drum solo *
10. “Supernaut” *
11. “Iron Man” *

Trzecia płyta: North American Tour Live ’75
1. Guitar Solo including excerpts of “Orchid” and “Rock ’n’ Roll Doctor” *
2. “Black Sabbath” *
3. “Spiral Architect” *
4. “Embryo”/“Children Of The Grave” *
5. “Paranoid” *

Czwarta płyta:
1. “Am I Going Insane (Radio)” – Single Edit
2. “Hole In The Sky”

Wydanie winylowe:
Pierwsza płyta: Original Album Remastered
Strona pierwsza
1. “Hole In The Sky”
2. “Don’t Start (Too Late)”
3. “Symptom Of The Universe”
4. “Megalomania”

Strona druga:
1. “Thrill Of It All”
2. “Supertzar”
3. “Am I Going Insane (Radio)”
4. “The Writ”

Druga płyta: North American Tour Live ’75
Strona trzecia:
1. “Supertzar”/“Killing Yourself To Live” *
2. “Hole In The Sky”
3. “Snowblind” *

Strona czwarta
1. “Symptom Of The Universe”
2. “War Pigs” *

Trzecia płyta: North American Tour Live ’75
Strona piąta
1. “Megalomania” *
2. “Sabbra Cadabra” *

Strona szósta
1. Jam 1 including guitar solo *
2. Jam 2 including drum solo *
3. “Supernaut”

Czwarta płyta: North American Tour Live ’75
Strona siódma
1. “Iron Man” *
2. Guitar Solo including excerpts of “Orchid” and “Rock ’n’ Roll Doctor” *
3. “Black Sabbath” *

Strona ósma
1. “Spiral Architect” *
2. “Embryo”/“Children Of The Grave” *
3. “Paranoid” *

7” Singiel
1. “Am I Going Insane (Radio)” – Single Edit
2. “Hole In The Sky”

* utwory dotąd niepublikowane

Polecane

Share This