Szalone Dni Muzyki w Warszawie

„Kto powiedział, że Czajkowskiego i Szostakowicza nie można słuchać w T-shircie i wytartych jeansach?” René Martin


2012.09.02

opublikował:

Szalone Dni Muzyki w Warszawie

W dniach 28-30 września, już po raz trzeci, w Warszawie odbędzie się międzynarodowy festiwal „Szalone Dni Muzyki”. W ciągu 3 dni 950 artystów z całego świata zaprezentuje geniusz muzyczny największych rosyjskich kompozytorów: Rimskiego-Korsakowa, Czajkowskiego, Rachmaninowa, Prokofiewa, Strawińskiego i Szostakowicza. Bilety w sprzedaży już od dziś tj. 1. września.

W ramach tegorocznej edycji zaplanowanych jest 60 koncertów w 4 salach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz w namiocie koncertowym ustawionym na Placu Teatralnym. Specjalnie z okazji festiwalu sale Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przyjmą nazwiska wielkich rosyjskich pisarzy: Sala Moniuszki zamieni się w Salę Puszkina, Zascenium – Dostojewskiego, Kameralna – Czechowa, a Sale Redutowe – Tołstoja. Namiot koncertowy, do którego wstęp będzie bezpłatny, obejmie patronatem Gogol.

Podczas festiwalu, poza występami uznanych polskich i zaproszonych z całego świata artystów, publiczność będzie mogła zobaczyć występy i usłyszeć młodych wykonawców – najlepsze zespoły z 10 szkół muzycznych z całej Polski. Festiwalowi towarzyszą muzyczne programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i nauczycieli – „Akcja Labirynt” oraz koncerty dla najmłodszych, a także kobiet w ciąży i niemowląt – „Smykofonia”.

„Szalone Dni Muzyki ROSJA” to polska edycja międzynarodowego festiwalu La Folle Journée, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin. Festiwal po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem jego coroczne edycje przeniosły się do Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Brazylii i Polski. To międzynarodowe wydarzenie zyskało tak ogromną popularność, że w 2013 roku rozszerzy się na Kanadę i Chiny, a w kolejce czekają następne kraje.

Przełamujemy stereotypy nieprzystępności muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach szerokiej publiczności, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na wysokim poziomie” – przybliża przesłanie festiwalu jego twórca René Martin.

Niestandardowymi propozycjami zgodnymi z ideą festiwalu, są np.: Piotruś i wilk, nagrodzona Oscarem filmowa adaptacja baśni muzycznej Prokofiewa z muzyką na żywo; Strawiński hip-hop, muzyczna akcja animacyjna oparta na Historii żołnierza Strawińskiego; koncerty Rosyjskiej Orkiestry Rogów z Petersburga, czy muzyka cerkiewna w wykonaniu Chóru Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej.

Jak co roku, zarówno dobór programu, jak i artystów polskich oraz zagranicznych, zadowoli nawet wytrawnych melomanów, a krótki czas koncertów (45-60 minut) oraz przystępne ceny biletów powinny zachęcić tych wszystkich, którzy do tej pory mieli niewielki kontakt z muzyką klasyczną lub opierali się jej urokowi. „Cieszę się, że już po raz trzeci możemy gościć w Polsce – ojczyźnie wielu wielkich twórców i kompozytorów. Tutejsza atmosfera, tworzona zarówno przez artystów, jak i widzów, jest niepowtarzalna i powoduje pragnienie powracania tu co rok” – dodaje Martin.

Poprzednie warszawskie edycje Szalonych Dni Muzyki poświęcone były muzyce Chopina („Chopin Open” w 2010 r.) oraz Brahmsa, Mahlera, Liszta, Straussa i Szymanowskiego („Les Titans” w 2011 r.). Każdorazowo w ok. 100 koncertach wykonywanych przez setki artystów z kilkunastu krajów świata, uczestniczyło blisko 30 000 słuchaczy, a w towarzyszących im akcjom edukacyjnym wzięło udział łącznie ok. 6 500 dzieci z warszawskich szkół podstawowych.

3. edycja Szalonych Dni Muzyki w rosyjskich rytmach


28-30 września 2012 roku


3 dni – 60 koncertów – 950 artystów

Bilety w cenie 5, 7, 10 zł dostępne będą już od 1 września w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w sprzedaży:

Organizatorzy Festiwalu w Polsce, Orkiestra Sinfonia Varsovia, CREA (Centre de Réalisations et d`Études Artistiques à Nantes), Fundacja „Ogrody Muzyczne” oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa zapraszają na wspaniałą przygodę z rosyjską muzyką klasyczną.

W programie występy między innymi:

Solistów: Boris Berezovsky (fortepian), Abdel Rahman El Bacha (fortepian), Nikolai Lugansky (fortepian), Vadim Rudenko (fortepian), Alexander Kniazev (wiolonczela), Andrei Korobeinikov (fortepian);

Orkiestr: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Polska Orkiestra Kameralna, Sinfonia Iuventus;

Dyrygentów: Alexander Vedernikov, Dmitri Liss, Jerzy Maksymiuk, George Tchitchinadze, Aziz Shokhakimov, Antoni Wit;

Zespołów Kameralnych: Trio Wanderer, Kwartet Borodina, Motion Trio, Kwadrofonik.

Polecane

Share This