Tanya Stephens na Ostróda Reggae Festival

Artystka wystąpi w Polsce 11 sierpnia.


2012.03.17

opublikował:

Tanya Stephens na Ostróda Reggae Festival

W zdominowanym przez mężczyzn świecie reggae dancehall Tanya Stephens jest jedną z niewielu “gal”, która wybija się ze schematu kobiet jedynie uzupełniających piosenki facetów słodkimi harmoniami chórków.

Jej pozycja u szczytu jamajskiej dancehallowej gry została już dawno potwierdzona. Teraz rozgrzeje do tańca i boju polskie reggae dziewczyny podczas Ostróda Reggae Festival 11 sierpnia 2012.

Vivienne Tanya Stephenson urodziła się w 1974 roku w St. Mary na Jamajce. Uważa się ją za najważniejszą rywalkę Lady Saw w walce o tytuł królowej dancehall. Będąc jeszcze nastolatką nasiąkała jednak najpierw takimi gatunkami jak calypso czy soul. Dlatego obecnie sprawdza się w różnorodnym repertuarze od ognistego dancehall po akustyczne ballady. Muzyczna droga Tanyi rozpoczęła się w raczej standartowy sposób – od improwizowania na sound systemie stojącym na rogu ulicy. Debiutowała w 1993 roku utworem „Is This For Real”, umieszczonym na składaku „Further East”. Rok później z tym samym producentem Barry O`Hare wydała swój debiutancki album “Big Tings A Gwan”, który odbił się szerokim echem na Jamajce. Po trzyletniej przerwie spowodowanej urodzinami córki powróciła w pięknym stylu w 1996 z masą singlowych hitów oraz sumującym je albumem “Too Hype”. Każdy na Jamajce poznał „Yuh Nuh Ready Fi Dis Yet”. Tanya, jak mówi: “próbuje zbudować pomost pomiędzy kobietami a mężczyznami i obalić mit, że żyjemy w męskim świecie” i dodaje: “Nie mam problem z byciem kobietą. Uwielbiam to”. Światową popularność przyniosły jej znaczące albumy “Gangsta Blues” oraz “Rebelution” wydane przez potentata na rynku VP Records. Pochodzący z tego pierwszego hit “It’s a Pity” oparty został na kultowym riddimie “Doctors Darling”.

“Infallible”(2010), album wyprodukowany przez muzycznego partnera Andrewa Hentona jest ostatnią jak dotyczas pozycją na jej koncie. „Tak się stęskniłam za dancehallem, że przychodziłam codziennie do studia i pytałam, czy nie mają dla mnie jakiegoś riddimu” –  opowiada. “To jak terapia. Spowodowałam dużo więcej akceptacji dla wolności dancehallu.  Męczące może być ciągłe powtarzanie tych samych tematów – ograniczeń seksualnych czy nawalania na gejów. Teraz ci ludzie otwierają się na więcej tematów.”

Tanya Stephens gościła już w Polsce w 2008 roku. Obecnie powraca do Ostródy z zespołem gwiazd, w którym zobaczycie m.in. wybitnego klawiszowca Bubblaz, związanego z Sizzla, Sly & Robbie, Mikey Dreadem itp.

Polecane

Share This