The Notorious B.I.G i jego „G.O.A.T.”. Pierwszy nowy utwór od 17 lat


2022.05.20

opublikował:

The Notorious B.I.G i jego „G.O.A.T.”. Pierwszy nowy utwór od 17 lat

fot. mat. pras.

„G.O.A.T.” to tytuł nowego utworu jednego z najważniejszych raperów w historii – The Notorious B.I.G. Pierwsze od 17 lat nagranie ukazuje się dzień przed 50. rocznicą urodzin Amerykanina.

W nasyconej wpływami Afrobeats piosence udzielają się światowej sławy gwiazdor, Ty Dolla $ign oraz nigeryjska artystka R&B, Bella Alubo. Christophera Wallace’a, jak naprawdę nazywał się Biggie, słyszymy w samplach „I Love The Dough”, z uwielbianego przez fanów, diamentowego albumu „Life After Death” (1997).

– Od dziecka marzyłem o tym, żeby wystąpić w piosence z Biggiem. Tytuł – „GOAT” – idealnie do niego pasuje. Wszystkiego najlepszego, Big. Tęsknimy za Tobą – powiedział Ty Dolla $ign.

– Wspaniale jest być świadkiem tego, jak muzyka mojego syna zostaje odświeżona dla dzisiejszego pokolenia młodych mężczyzn i kobiet, którzy mogą korzystać z jego sztuki. Doceniam ciężką pracę wszystkich osób zaangażowanych w stworzenie tej doskonałej mieszanki głosów i dźwięków, czyli utworu „G.O.A.T.” – podsumowała matka nieżyjącego rapera, Voletta Wallace.

– Chcieliśmy stworzyć utwór, który byłby hołdem dla wpływu, jaki Biggie wywiera, stąd motyw Afrobeats – dodał Elliot Osagie, założyciel i przewodniczący firmy Benin City Entertainment, od lat współpracującej z panią Wallace i spadkobiercami Biga.

Nowy utwór to nie jedyny sposób na świętowanie życia i dziedzictwa The Notorious B.I.G. W dniu jego urodzin, 21 maja, w rodzinnym mieście rapera, Nowym Jorku słynny Empire State Building zostanie oświetlony na czerwono i biało, a na maszcie pojawi się rozświetlająca Manhattan korona. Wszystko to nawiązujące oczywiście do multiplatynowego debiutu Biggiego, „Ready to Die”.

Dzień wcześniej, 20 maja, w Empire State Building odbędzie się uroczystość z udziałem matki Biggiego, Voletty Wallace, jego dzieci (CJ-a i Tyanny Wallace), serdecznego przyjaciela Jamesa Lloyda (Lil’ Cease) oraz Kimberly Denise Jones (Lil Kim). Nie zabraknie też innych przyjaciół, współpracowników, gwiazd hip-hopu i wszystkich, którzy przyczynili się do spektakularnej kariery Biggiego.

Kolejną uroczystość zaplanowano na 10 czerwca w Lincoln Center, gdzie będzie można usłyszeć orkiestrowy hołd dla twórczości rapera pod batutą Miguela Atwooda-Fergusona.

Także 10 czerwca ukaże się winylowa wersja diamentowej, drugiej płyty „Life After Death”. „25th Anniversary Super Deluxe Box Set” zawierać będzie osiem winyli oraz pamiątkową książeczkę zawierająca zdjęcia z sesji okładkowej, komentarz Sheldon Pearce’a oraz wspomnienia członków ekipy, która pracowała przy longplayu z 1997 roku. Poza utworami z oryginalnej płyty, wydawnictwo zawierać będzie wersje z 12-calowych singli piosenek „Hypnotize”, „Mo Money Mo Problems”, „Sky’s The Limit” oraz „Nasty Boy”.

Druga a zarazem ostatnia płyta The Notorious B.I.G., kiedy ukazała się w 1997 roku, zadebiutowała na 1. miejscu notowania Billboard Top 200. „Life After Death” otrzymał nominację do Grammy w kategorii Najlepszy rapowy album, natomiast pochodzący z wydawnictwa singiel „Hypnotize” rywalizował w kategorii Najlepsze rapowe solowe wykonanie, a utwór „Mo Money Mo Problems” w kategorii Najlepsze rapowe wykonanie duetu lub grupy. Podwójne dzieło w USA zdobyło diamentowy status, rozchodząc się w nakładzie 5 milionów egzemplarzy. Magazyn „Rolling Stone” umieścił „Life After Death” w zestawieniu „500 najlepszych albumów wszech czasów” („The 500 Greatest Albums of All Time”).

Polecane

Share This