The Residents w maju w Polsce


2010.02.22

opublikował:

The Residents w maju w Polsce

The Residents zagrają 5 maja w krakowskim klubie Łaźnia Nowa o0 godzinie 20.00. Koncert związany bądzie z promocją ich najnowszego albumu „The Talking Light“. Obszerniejsze info na temat występu The Residents w Polsce już wkrótce.

THE RESIDENTS

Nigdy nie ujawnili swojej prawdziwej tożsamości. Nie udzielają wywiadów. Działają od niemal czterdziestu lat. The Residents – awangardowa grupa muzyczna pochodząca z Luizjany, później związana z Kalifornią (San Mateo, San Francisco), z dorobkiem ponad sześdziesięciu albumów, pionierskich wydawnictw multimedialnych (w formie CD-ROMu) i kilkunastu filmów krótkometrażowych.  1 kwietnia zagrają w postindustrialnej przestrzeni krakowskiego teatru Łażnia Nowa.

Nagrywają od późnych lat 60., jednak ich oficjalną dyskografię otwiera album „Meet the Residents“ z 1974 roku. Wszystkie wcześniejsze wydawnictwa, włączając „Santa Dog“ (uznawany przez fanów za początek dyskografii The Residents), zarejestrowane przed ustaleniem nazwy grupy i ostatecznym uformowaniem jej składu, nie są uwzględniane w przez samych członków The Residents w dyskografii. Ten i podobne sygnały dotyczące historii i działalności grupy przekazywane są za pośrednictwem The Cryptic Corporation – dwuosobowej ekipy odpowiedzialnej za wywiady i promocję zespołu. Homer Flynn i Hardy W. Fox – przedstawiciele spółki CC – to domniemani członkowie The Residents, sami jednak dementują te pogłoski. Potwierdzają jedynie, że Fox odpowiada  za produkcję, mastering oraz edycję nagrań, natomiast oprawę graficzną wydawnictw zespołu zapewnia występujący pod różnymi pseudonimami Flynn.

Od początku działalności The Residents zaangażowani są w ambitne projekty audiowizualne. Ich występy przeradzają się w widowiska z elementami teatralnej scenografii, oprawą choreograficzną i projekcjami video.

Info:

www.residents.com

www.myspace.com/theresidents

The Residents w maju w Polsce

Koncerty odbędą się 4 maja w ramach cyklu Rytuał we wrocławskim Imparcie oraz dzień później w krakowskiej Łaźni Nowej. Zespół będzie prezentował najnowszy materiał z płyty Talking Light.

Według oficjalnych informacji dotyczących powstania zespołu, w 1967 roku czterej chłopcy ze szkoły w Shrevport w Luizjanie wyruszyli w podróż do San Francisco, z zamiarem zaistnienia w tamtejszym świecie psychodelicznej muzyki. Przypadek sprawił, że ciężarówka, którą podróżowali, rozpadła się na kilka kilometrów przed celem ich podróży – w małym miasteczku San Mateo.

Resztę finansów przyszli muzycy ulokowali w instrumentach zakupionych w tamtejszym sklepiku muzycznym i rozpoczęli działalność. Punktem wyjścia ich twórczości stała się fascynacja dźwiękiem „samym w sobie” w najróżniejszych postaciach. Po kilku latach pracy uznali, że ich twórczość nadaje się już do zaprezentowania światu. Wytwórnia Warner Bros nie znalazła jednak w debiucie przyszłych gwiazd nic interesującego – nagranie powróciło do wykonawców pod adresem zwrotnym „The residents of San Mateo” (czyli mieszkańcy San Mateo, już wtedy konsekwentna anonimowość była jednym z priorytetów ich działań). W ten sposób zespół zyskał nazwę – The Residents.

Dwa lata później ukazał się ich debiutancki album „Meet The Residents”, w którym surowo brzmiąca muzyka wykorzystująca takie dźwięki jak szumy przemysłowe, rozstrojone instrumenty opatrzona została okładką, z której na słuchacza patrzą twarze Beatlesów ze słynnej płyty „Meet The Beatles”, tyle tylko, że zaopatrzone w rogi, wąsy i kły. „Zacząłeś od The Beatles, skończysz na The Residents” – głosił okładkowy komentarz.

Surrealistyczna muzyka tworzona przez Residentsów łączy intelektualne koncepty z humorem z tradycji dadaistów. „The Third Reich`n Roll” z 1976 roku to płyta na której The Residents rozpoczęli grę z wykorzystaniem dorobku największych amerykańskich gwiazd. W swoich utworach przerabiali piosenki Presleya, braci Gershwinów, Hanka Williamsa.

Anonimowość – główny element wizerunku scenicznego grupy – przyczyniła się do powstania legendy zespołu. Czterej muzycy zespołu The Residents na scenie pojawiają się w przebraniach, z których najbardziej znane są wielkie gałki oczne przykryte cylindrami. To przesłanie do widza, który powinien skupić się wyłącznie na twórczości, a nie na życiu twórców.

Konsekwentne stosowanie przebrania sprawiło, że „gałki oczne” stały się lepiej znane niż muzyka zespołu. The Residents wkrótce zbuntowali się przeciwko temu, by ich kostiumy były jedynym tematem komentarzy prasowych. Przebrania zaczęły się zmieniać. Jedną z bardziej udanych kompozycji były fraki malowane na koszulach i rękawiczki Mickey Mouse, choć co jakiś czas zespół wraca do sprawdzonego przebrania.

Więcej na http://www.residents.com

The Residents

Data: 4 maja 2010

Miejsce: Wroclaw, Impart

Data: 5 maja 2010

Miejsce: Kraków, Łaźnia Nowa

Popularne newsy

Polecane

Share This