The Subways w Jarocinie

Z Polski przyjadą: Happysad, R.U.T.A., Piotr Rogucki oraz Grin Piss


2011.04.06

opublikował:

The Subways w Jarocinie

Podczas tegorocznego Festiwalu w Jarocinie (15-17 lipca) zagrają The Subways, Happysad (specjalny koncert z gośćmi z okazji dziesięciolecia zespołu), R.U.T.A. oraz Piotr Rogucki. W Jarocinie wystąpią także laureaci nagrody publiczności ubiegłorocznego konkursu młodych zespołów: grupa Grin Piss. Bilety oraz karnety na Festiwal do nabycia na ticketpro.pl oraz eventim.pl.

Grupa The Subways była gwiazdą Festiwalu w Jarocinie w 2008 roku – niezwykle entuzjastycznie przyjęty koncert Subways przez wielu został uznany za najważniejszy moment Festiwalu! The Subways to brytyjskie trio powszechnie uznawane przez branżowe media za nadzieję młodej gitarowej sceny indie. Mają na swoim koncie dwa krążki, wydany w 2005 album „Young For Eternity” oraz płytę „All Or Nothing” z 2008 roku. Oba wydawnictwa spotkały się ze znakomitym przyjęciem angielskiej prasy muzycznej. Dziennikarze podkreślali znakomity wokal lidera Billy`ego Lunna oraz przebojowość melodyjnych kawałków zawartych na obu płytach. Do największych przebojów grupy należą takie piosenki jak „Rock & Roll Queen”, „Oh Yeah” czy „Girls & Boys”. W roku 2009 towarzyszyli na scenie grupie AC/DC podczas wielkiego koncertu na stadionie Wembley. W tym roku, jeszcze przed Festiwalem w Jarocinie, ukaże się trzeci, bardzo wyczekiwany album grupy.

Happysad to jeden z najważniejszych zespołów na polskiej rockowej scenie. Formacja została założona w 2001 roku grupa ze Skarżyska-Kamiennej. Muzyka Happysad to regresywny rock dopełniony charakterystycznymi tekstami. W październiku 2009 ukazał się czwarty krążek grupy zatytułowany „Mów Mi Dobrze”. Został on wydany przez wytwórnię płytową Mystic Production i znalazło się na nim 12 utworów. Realizatorem dźwięku i producentem płyty jest Leszek Kamiński. Koncert w Jarocinie będzie specjalnym występem urodzinowym, który uświetnią wyjątkowi goście zaproszeni przez Happysad.

Projekt R.U.T.A. powstał z inicjatywy Maćka Szajkowskiego – założyciela i muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa. Opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku. Do ich wykonania zaproszona została czołówka wokalistów polskiego zaangażowanego rocka: Paweł „Guma” Gumola (Moskwa), Robert „Robal” Matera (Dezerter), Nika (Post Regiment) oraz Hubert „Spięty” Dobaczewski (Lao Che). Muzyka wykonywana jest na instrumentach akustycznych: lirze korbowej, fidelach płockich, suce biłgorajskiej, sazach, tradycyjnych barabanach, bębnach obręczowych, kontrabasie i pile przez plejadę osobistości muzyki folk. R.U.T.A. – Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii / Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska. Radykalny klan muzyczny. Heretycka koalicja banitów, renegatów, kulturowych infamisów. Krzyk buntu z czeluści świata feudalnego, który przeminął, zmienił oblicze, ale się nie skończył. Sprzeciw wobec kasty panów i społeczeństwa niewolników.

Piotr Rogucki – wokalista tekściarz i frontman łódzkiego zespołu rockowego Coma, aktor, studiował w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, wyróżnienie na festiwalu szkół teatralnych w Łodzi 2006 za rolę „Błazen” w spektaklu dyplomowym „Wieczór Trzech Króli” w reżyserii Jerzego Stuhra. Karierę sceniczną rozpoczął, śpiewając piosenki swojego autorstwa na przeglądach i festiwalach. Wygrał Oranżerię (2000), Wrzosowisko (2000), Piostur (2002) oraz Spotkania Zamkowe w Olsztynie (2004). W 2001 roku zdobył II nagrodę na 37. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.W 2004 roku wraz z zespołem Coma otrzymał Grand Prix, nagrodę im. Agnieszki Osieckiej i wyróżnienie dziennikarzy na 25. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu za interpretację piosenki „Underground” Toma Waitsa i „100 tysięcy jednakowych miast” własnego autorstwa. Jest też laureatem Toruńskiej nagrody im. G. Ciechowskiego.Wraz z zespołem Coma otrzymał w 2007 nagrodę „Złotego Bączka” na XIII Przystanku Woodstock, uhonorowany wraz z zespołem trzema Fryderykami za najlepszy album rockowy 2004, 2006, 2008 i kolejnym jako wokalista roku 2008. Z zespołem Coma wydał płyty „Pierwsze wyjście z mroku” w 2004, „Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków” w 2006, „Hipertrofia” w 2008 oraz „Live”, „Excess”, „Symfonicznie” w 2010, autor słów i współautor muzyki. Występował w TR Warszawa (dawniej Teatr Rozmaitości). Grał w spektaklach „Zaryzykuj Wszystko”, „Giovanni” czy „2007:Macbeth” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Zagrał w kilku filmach oraz serialach telewizyjnych. Autor solowego albumu pt „Loki – wizja dźwięku” premiera 21 marca 2011.

Polecane

Share This