To było grane: 1 października

Dziś daty związane z The Beatles, Jimim Hendriksem, Bon Jovi i Spice Girls.


2012.10.01

opublikował:

To było grane: 1 października

01.10.1969 – Tego dnia odbyła się amerykańska premiera płyty „Abbey Road” The Beatles. Płyta wyprodukowana przez George`a Martina, jest ostatnią nagraną wspólnie przez zespół, (sesja do późniejszej „Let It Be” odbyła się wcześniej). Wydawnictwo zawiera takie kompozycje jak m.in „Come Together”, „Oh, Darling” czy „Here Comes The Sun”. Słynna jest również okładka zdobiąca album, na której to muzycy przechodzą przez jedno z przejść dla pieszych znajdujących się przy Abbey Road, która przy okazji okazała się kolejną gratką dla wielbicieli teorii o śmierci Paula McCartneya. Płyta w samych tylko Stanach sprzedała się w nakładzie 12 mln sztuk.

01.10.1970 – 42 lata temu odbył się pogrzeb Jimiego Hendriksa. Ceremonia miała miejsce w kościele baptystów w Renton, a udział w niej wzięli m.in. Miles Davis, Johny Winter, Eric Burdon oraz Mitch Mitchell. Artysta został pochowany na cmentarzu Greenwood Memorial Park, na nagrobku zaś widnieje napis „Forever In Our Hearts, James „Jimi” Hendrix”. Co ciekawe, dokładnie 4 lata wcześniej Jimi zadebiutował jeśli o występy w Wielkiej Brytanii, gdy to wspomógł na scenie legendarne trio Cream, podczas ich występu w London Polytechnic. 

1.10.1988 – Amerykańska grupa Bon Jovi, kochana w ojczyźnie, osiągnęła swój pierwszy numer jeden na liście najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii. Stało się to za sprawą płyty „New Jersey”, zawierającej takie utwory jak „Bad Medicine” czy „I`ll Be There For You”. Co ciekawe, poprzednie wydawnictwo grupy, czyli „Slippery When Wet”, które było dla grupy wielkim przełomem i sprzedało się w nakładzie ponad 28 mln (sprzedaż „New Jersey” to „zaledwie” 18 mln), osiągnęło na wyspach tylko miejsce 6.

1.10.2007 – Rozpoczęła się sprzedaż biletów na pierwszy brytyjski koncert Spice Girls w londyńskiej O2 Arenie, który był częścią trasy reaktywacyjnej. Wejściówki, na które chrapkę miało 1 mln osób, które zarejestrowały się na specjalnej stronie, i których ceny oscylowały w granicach 55-75 funtów, sprzedały się w czasie 38 sekund. Grupa ostatecznie w trakcie tournee wystąpiła 17 razy w samej O2 Arenie, natomiast cała trasa okazała się wielkim sukcesem, zgarniając w 2008r. nagrodę Billboard Touring Award.
Powyższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

Polecane

Share This