To było grane: 10 stycznia

Dziś urodziny obchodzą m.in. Rod Stewart i Michael Schenker.


2013.01.10

opublikował:

To było grane: 10 stycznia

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

10.01.1945 – Seria płyt „The Great American Songbook” przywróciła go do świata i reanimowała popularność. Przed laty śpiewał w The Faces, choć zaczynał od działalności solowej. Po rozpadzie zespołu, w którym grał m.in. Ron Wood (The Rolling Stones), wrócił do nagrań firmowanych własnym nazwiskiem. Rod Stewart urodził się 68 lat temu w Londynie. Od lat mówi, że bardziej niż Anglikiem czuje się Szkotem. Jest wielkim fanem Celtiku Glasgow. Oglądając zmagania tej drużyny w Lidze Mistrzów w tym sezonie (Celtic awansował do fazy pucharowej rozgrywek, w grupie wygrał m.in. z FC Barceloną), niejednokrotnie zdarzyło mu się uronić łzę na trybunach.

10.01.1953 – Urodzona dokładnie 60 lat temu Pat Benatar dostąpiła zaszczytu bycia drugą artystką, której klip zaprezentowano na antenie MTV. Piosenka „You Better Run” pojawiła się na ekranach widzów 1 sierpnia 1981. Chwilę po Pat Benatar widzowie słuchali Roda Stewarta, więc można upatrywać w tym jakiś spisek. W latach osiemdziesiątych amerykańska wokalistka ze swoim przebojowym hard rockowym repertuarem zrobiła niemałe zamieszanie na rynku muzycznym, jej druga płyta „Crimes Of Passion” doczekała się nagrody Grammy, krążek znalazł ponad 5 milionów nabywców. Pat pozostaje aktywna zawodowo, choć od wydania ostatniej płyty artystki mija w tym roku 10 lat.

10.01.1955 – Pierwszym nauczycielem gry na gitarze był dla Michaela Schenkera starszy brat – Rudolf. Kiedy starszy z braci zakładał Scorpions, młodszy dołączył do UFO. Wyleciał z grupy za „nieprofesjonalne podejście do kariery” oznaczające po prostu pijaństwo. Ciekawe o tyle, że UFO znane jest z tego, że muzycy grupy nie wylewają za kołnierz. Brat przygarnął go do Scorpions, gdzie Michael zagrał na „Lovedrive”, jednej z najlepszych płyt w dorobku grupy. Młodszy z braci z czasem zapragnął działać na własny rachunek, założył więc działający z przerwami do dziś Michael Schenker Group. W latach dziewięćdziesiątych wrócił do UFO. Michael Schenker urodził się 10 stycznia 1955.

10.01.1974 – Charakteryzatorzy wykonali ogromną pracę zmieniając go nie do poznania w najnowszej odsłonie „Men In Black”. Patrząc Borisa – główny szwarccharakter – trudno było doszukać się twarzy kończącego dziś 39 lat Jemaine Clementa. Jako Hiphopopotamus współtworzy zespół Flight Of The Conchords – czwarty pod względem popularności nowozelandzki duet gitarowo-bongowo-rapowo-funkowo-komediowy grający folk. Wspólnie z kolegą z zespołu Bretem „Rhymenocerousem” McKenzie nakręcił dwa sezony znakomitego serialu komediowo-muzycznego przedstawiającego losy dwójki muzyków – nieudaczników.


Polecane

Share This