To było grane: 13 listopada

Dziś wspominamy występ ABBA dla TVP1, pasmo sukcesów Spice Girls w latach 90. i pewien album Kasi Kowalskiej.


2012.11.13

opublikował:

To było grane: 13 listopada

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

 13.11.1976 – Występ Abby w Telewizji Polskiej był wydarzeniem na miarę koncertu The Rolling Stones w Sali Kongresowej w 1967 roku. Kto wie, może nawet większym, wszak w drugiej połowie lat siedemdziesiątych Abba była w ścisłej światowej czołówce. Program, podczas którego zespół wykonał z playbacku m.in. „Dancing Queen”,  czy „Money, Money, Money” zarejestrowano w październiku 1976. Pierwszy program telewizji pokazał ten materiał miesiąc później.

13.11.1999 – Do końca dekady było jeszcze nieco ponad półtora miesiąca, ale już 13 listopada 1999 brytyjskie media opublikowały listę najlepiej sprzedających się płyt wykonawców z Wysp w latach dziewięćdziesiątych. Na szczycie zestawienia znalazł się krążek „Spice” Spice Girls sprzedany w liczbie 20 mln egzemplarzy, drugie miejsce przypadło Eltonowi Johnowi za ścieżkę dźwiękową do „Króla lwa”. Album rozszedł się w liczbie 14 mln sztuk. O milion mniej ma na koncie kolejna płyta Spice Girls „Spiceworld”, która uplasowała się na trzecim miejscu.

13.11.2000
– Repertuar Kasi Kowalskiej zawsze był wypadkową jej rockowych fascynacji i dobrze skrojonego popu. Wydana 12 lat temu płyta „5” nie stanowi pod tym względem żadnego wyjątku – delikatne, pisane z myślą o słuchaczach radiowych „Nobody” czy „Być tak blisko” z jednej strony, z drugiej dla odmiany mocniejsze „Będę jak” czy „Moje Katmandu”. Sprzedaż przekraczająca poziom 50 tysięcy egzemplarzy pozwoliła artystce cieszyć się złotą płytą.


Polecane

Share This