To było grane: 28 lutego


2013.02.28

opublikował:

To było grane: 28 lutego

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

28.02.2005 – „Plagiaty”, siódma solowa płyta Lecha Janerki, przyniosła artyście jego największy przebój w XXI wieku „Rower”. Skąd tytuł? Artysta przyznał, że plagiatował samego siebie. Piosenki powstały bowiem wokół melodii, które on sam nucił jako kilkunastolatek. A że owe piosenki okazały się bardzo dobre, to tylko czysty przypadek. Oby więcej takich w rodzimej – i nie tylko – muzyce.

28.02.2005 – W marcu 2005 roku do sprzedaży trafiła ostatnia przebojowa płyta Moby’ego „Hotel”. Zanim jednak to się stało, nowojorski artysta wystrzelił prawdziwą petardę w postaci mocnego, energetycznego „Lift Me Up”, który ukazał się dokładnie 8 lat temu. Sama płyta odniosła sukces, choć nieporównywalnie mniejszy od dwóch poprzedzających ją płyt Richarda Melville’a Halla „Play” i „18”. Po wydaniu „Hotel” Moby zdecydował jednak, że chce poszukać nowej drogi do wyrażania siebie i na własne życzenie wypchnął się z mainstreamu, skręcając w stronę niszowego ambientu.

28.02.2012 – „Do tej pory mieliśmy grzeczną pandę, ale nowa jest drapieżna i zupełnie inna” – tak o okładce swojej ostatniej jak dotąd płyty, ale też o zawartej na niej muzyce mówił Tomasz Organek z grupy SOFA. Rok temu do sprzedaży trafił trzeci krążek formacji „Hardkor i disko”. Płyta zwraca uwagę przede nie tylko na pewnego rodzaju woltę stylistyczną, ale też ograniczony udział w nagraniach wokalistki Kasi Kurzawskiej. Muzycy uspokajali jednak, że mniejsze zaangażowanie Kasi w prace nad płytą nie wiązało się z żadnymi problemami personalnymi, ale nagrywanie albumu po prostu zbiegło się z narodzinami dziecka wokalistki.


Polecane

Share This