To Było Grane: 30 maja

Dziś m.in. urodziny Toma Morello i rocznica wydania przełomowej płyty Rihanny.


2013.05.30

opublikował:

To Było Grane: 30 maja

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

30.05.1050 – Krzysztof Cugowski kończy dzisiaj 63 lata. Wokalisty Budki Suflera nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, zespół w trakcie trwającej już ponad 35 lat kariery wrył się w świadomość każdego mieszkańca naszego pięknego kraju. Artysta próbował swoich sił w polityce, w wyborach parlamentarnych w 2005 roku uzyskał mandat senatora i pełnił tę funkcję przez 2 lata.

30.05.1958 – Początek XXI wieku wiązał się dla Marie Fredriksson z przykrymi przejściami – u wokalistki stwierdzono niebezpiecznego guza mózgu, który mimo szybkiej reakcji lekarzy poczynił pewne spustoszenie w organizmie Szwedki. Po kilkunastomiesięcznej przerwie Marie wróciła jednak na scenę, na której pojawiła się jeszcze na początku lat osiemdziesiątych. W ubiegłym roku dwukrotnie mogliśmy oglądać ją w Polsce. Wokalistka Roxette kończy dzisiaj 55 lat.

30.05.1964 – Ciężko znaleźć drugiego gitarzystę tak zgrabnie posługującego się „kaczką”. Tom Morello jest nie tylko jednym z najbardziej charakterystycznych, ale też najciekawszych gitarzystów na świecie. Odpowiadał za brzmienie Rage Against The Machine, Audioslave czy Street Sweeper Social Club, jako The Nightwatchman spełnia się także jako artysta solowy. Muzyk, ale też bojownik, liczne manifestacje społeczno-polityczne przez lata przyniosły mu sporą sławę i spore kłopoty. Tom Morello kończy dzisiaj 49 lat.

30.05.2007 – „Umbrella” zdobyła serca słuchaczy na całym świecie, dalej wcale nie było gorzej – Rihanna szybko poprawiła kolejnymi hitami w postaci „Shut Up And Drive” czy „Don’t Stop The Music”. 6 lat temu do sprzedaży trafiła trzecia płyta wokalistki z Barbadosu „Good Girl Gone Bad”. Krążek do dziś uchodzi za szczytowe osiągnięcie Rihanny, a materiał z niego wciąż stanowi istotną część koncertowego repertuaru artystki. Podczas tegorocznego koncertu w Polsce z pewnością nie będzie inaczej.

30.05.2012 – Wydana dokładnie przed rokiem EP „LAX” jest trzecim tego typu wydawnictwem Brodki. Monika wrzuciła tu zaledwie dwie nowe piosenki, za to były to piosenki, które zrobiły gigantyczne zamieszanie na polskiej scenie. Wydawnictwo uzupełnione zgrabnymi remiksami pierwotnie ukazało się wyłącznie w digitalu, ale z czasem – pod koniec ubiegłego roku – dostaliśmy możliwość kupienia go także na CD i winylu.


Polecane

Share This