To było grane: 9 października

Dziś daty związane z Johnem Lennonem, The Who i PJ Harvey. Poza tym to 6. rocznica śmierci Marka Grechuty.


2012.10.09

opublikował:

To było grane: 9 października

Poniższy tekst powstał we współpracy ze stroną „To było grane”.

 

09.10.1940 – Tę datę można śmiało uznać za jedną z najważniejszych w historii muzyki. 72 lata temu urodził się John Lennon, muzyk, autor tekstów, aktywista społeczny, jednym słowem, prawdziwy człowiek instytucja. Zasłynął przede wszystkim występami w The Beatles, gdzie wraz z Paulem McCartneyem stworzył jeden z najwspanialszych duetów kompozytorskich w dziejach, dając nam utwory, których z przyjemnością słuchamy do dziś. Po rozwiązaniu zespołu kontynuował karierę, nagrywając m.in. ze swoją żoną Yoko Ono oraz mocniej angażując się w kwestie polityczne i społeczne. Warto wspomnieć, że dziewiąty października był dla Lennona dniem wyjątkowym nie tylko ze względu na własne urodziny, ale i dzięki przyjściu na świat jego syna Seana, który to urodził się w roku 1975.09.10.1944 –
Tego dnia urodził się John Entwistle, basista legendarnej brytyjskiej grupy The Who. Muzyk znany był ze swojego bardzo charakterystycznego stylu gry na instrumencie, często wysuwając bas na pierwszy plan w danym utworze. Był również źródłem inspiracji dla tak znanych basistów jak Geddy Lee, Billy Sheehan, Les Claypool czy Steve Harris. Entwistle często sięgał też po inne instrumenty, miał również niemały wkład kompozytorski w dorobek The Who. Niestety artysta zmarł  27 czerwca 2002r., prawdopodobnie z powodu przedawkowania kokainy, którą zażywał tego dnia w Hard Rock Hotel w Las Vegas.

09.10.1969 – Dziś swoje czterdzieste trzecie urodziny obchodzi PJ Harvey. Angielska wokalistka, instrumentalistka oraz autorka zadebiutowała w 1992r. albumem pt. „Dry”, który pozwolił jej zwrócić na siebie uwagę krytyków i publiczności. Kolejne wydawnictwa Polly (jak brzmi prawdziwe imię artystki) odnosiły coraz większe sukcesy, również i komercyjne, czego przykładem jest choćby płyta pt. „Stories from the City, Stories from the Sea”, na której gościnnie wystąpił lider Radiohead Thom Yorke. Ostatni dotychczasowy krążek PJ, czyli „Let England Shake” ukazał się w poprzednim roku, zbierając bardzo pochlebne recenzje.

09.10.2006 – 6 lat temu zmarł Marek Grechuta. Wokalista, poeta, kompozytor i malarz urodził się 10 grudnia 1945r. w Zamościu. Zadebiutował na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w roku 1967, zdobywając tam drugie miejsce. Następnie występował i nagrywał z zespołami Anawa oraz WIEM, jak i również jako artysta solowy. Miał też na swoim koncie współpracę m.in. z Krystyną Jandą, z którą w 1984r. wydał album pt. „W malinowym chruśniaku” oraz z zespołem Myslovitz. Grechuta zmarł 9 października 2006r. w Krakowie, mając 61 lat.

Polecane

Share This